Jump to content

timonerie e 28


martincsekzoltan

Recommended Posts

saluti,

 

am reusit sami repar timoneria de la schimbatoru de viteze si intra in viteze acu ca la o masina noua (nu exagerez). am schimbat monturile, da cre ca am si stricat ceva ca am gasit azi dimineata 2 pete mici de ulei sub masina si sigur ii din cutie cai rosu. poate ii numa simeringu de la bieleta avand in vedere ca acu sta drept. pe de alta parte ar mai putea fi urmatoarea chestie: motorul si cutia de pe masina mea ii de pe un seria 3, si gaurile in care intra placa cu timoneria nu erau filetate si erau mai mici. cand am schimbat morul, bolovanu de mecanic care mo ajutat no mai avut chef sa incercam sa adaptam niste tije care sa intre la fix in gauri ci a marit gaurile si lea filetat sa putem sa prindem placa in suruburi de 6 (cum era original). sper numa ca nu a dat aiurea gaurile si sa se fi spart acu ceva

Link to comment
Share on other sites

zi-mi si mie cat te-a costat :blink:

212960[/snapback]

manopera gratis cam facuto eu; monturile alea doua- 400.000 amandoua de la un schrott. cauza din care nu funcioneaza, la e 28, calumea timoneria sunt doua piese, dreptunghiulare,cu gauri la 90 grade care au niste bucse de cauciuc in fiecare gaura. piesele astea vin prinse pe placa suport timonerie pe o parte si cutia de viteze pe partea cealalta. daca bucsele de cauciuc is mancate, sau nu sunt stranse suruburile , nuti intra cum trebe in viteza.

Link to comment
Share on other sites

manopera gratis cam facuto eu; monturile alea doua- 400.000 amandoua de la un schrott. cauza din care nu funcioneaza, la e 28, calumea timoneria sunt doua piese, dreptunghiulare,cu gauri la 90 grade care au niste bucse de cauciuc in fiecare gaura. piesele astea vin prinse pe placa suport timonerie pe o parte si cutia de viteze pe partea cealalta. daca bucsele de cauciuc is mancate, sau nu sunt stranse suruburile , nuti intra cum trebe in viteza.

212975[/snapback]

merci .. la mine problema este ca vitezele sunt peste tot :) ( adica viteza 1 ajunge pana in a -5-a :blink:

Link to comment
Share on other sites

merci .. la mine problema este ca vitezele sunt peste tot :) ( adica viteza 1 ajunge pana in a -5-a :blink:

212978[/snapback]

verifica piesele de montura-placa timonerie-cutie viteze. si la mine o fost la fel. is ori bucsele varza, ori destranse suruburile ori eu am avut chiar o ureche rupta. problema e ca suruburile care prind piesele de placa nu sunt heftuite de placa deci nu le poti desface decat daca scoti placa afara. pt. asta trebe sa scoti schimbatoru din nuca (inainte trebe sa desfaci de jos bieleta si sa scoti de sus siguranta care tine schimbatoru in nuca) si dup aia scoti placa cu totu prin lateral fara sa dai jos cardanu (ii un pic de chinuiala da merge)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.