Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Automata deoarece schimba mai repede decat mine !

Poate numai la Ferarri Enzo, ca majoritatea cutiilor automate nu schimba foarte repede.... :blink:

Si la Porsche 911 Turbo, ultima generatie adica 997, este mai rapida masina echipata cu cutie automata decat cea echipata cu cutie manuala. Viitorul probabil asta rezerva, cutiile automate vor deveni mai rapide decat cele manuale.

Link to comment
Share on other sites

Automata deoarece schimba mai repede decat mine !

Poate numai la Ferarri Enzo, ca majoritatea cutiilor automate nu schimba foarte repede.... :blink:

Si la Porsche 911 Turbo, ultima generatie adica 997, este mai rapida masina echipata cu cutie automata decat cea echipata cu cutie manuala. Viitorul probabil asta rezerva, cutiile automate vor deveni mai rapide decat cele manuale.

 

 

Mi-ai citit gandurile !

Link to comment
Share on other sites

Automata deoarece schimba mai repede decat mine !

Poate numai la Ferarri Enzo, ca majoritatea cutiilor automate nu schimba foarte repede.... :blink:

Si la Porsche 911 Turbo, ultima generatie adica 997, este mai rapida masina echipata cu cutie automata decat cea echipata cu cutie manuala. Viitorul probabil asta rezerva, cutiile automate vor deveni mai rapide decat cele manuale.

 

 

Mi-ai citit gandurile !

 

De ce nu se obteaza pt SMG daca vreti rapiditate? Depinde de fiecare pt ce opteaza; daca mergi mai sportiv cu o manuala, te da cu capu' de tetiera de iti vine sa vomiti, iar daca mai ai pe cineva in dreapta, il inverzesti. La steptronic lucrurile stau altfel - ajungi cu jumatate de secunda mai tarziu in conditii de confort maxim. Dar revin la ce am mai spus odata - in conditiile in care in Bucuresti ca si in toate marile orase va fi santier inca 4-5 ani de acum inainte nu-mi foloseste cu nimic transmisia manuala in conditiile in care o masina merge 90% din viata ei in oras... Si totusi exista SMG, o automata care schimba mai repede decat poate schimba oricare dintre noi la o manuala( asa am auzit).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

automata nuti ofera adevarata placere de a conduce, cum este manuala.

de ce multi prefera un bmw fara toata nebuniile de sisteme de asistare la conditii de drum?

de ce nu a avut succes conceptul acela parca de la mercedes in care au inlocuit volanul cu un joystick?

ai mult mai multa libertate cu manuala volanu si 3 pedale...fara nimic..mai putin abs..

parera mea...naruncati cu pietre :blink:

Link to comment
Share on other sites

Automata deoarece schimba mai repede decat mine !

Poate numai la Ferarri Enzo, ca majoritatea cutiilor automate nu schimba foarte repede.... :blink:

Si la Porsche 911 Turbo, ultima generatie adica 997, este mai rapida masina echipata cu cutie automata decat cea echipata cu cutie manuala. Viitorul probabil asta rezerva, cutiile automate vor deveni mai rapide decat cele manuale.

 

 

Mi-ai citit gandurile !

 

De ce nu se obteaza pt SMG daca vreti rapiditate? Depinde de fiecare pt ce opteaza; daca mergi mai sportiv cu o manuala, te da cu capu' de tetiera de iti vine sa vomiti, iar daca mai ai pe cineva in dreapta, il inverzesti. La steptronic lucrurile stau altfel - ajungi cu jumatate de secunda mai tarziu in conditii de confort maxim. Dar revin la ce am mai spus odata - in conditiile in care in Bucuresti ca si in toate marile orase va fi santier inca 4-5 ani de acum inainte nu-mi foloseste cu nimic transmisia manuala in conditiile in care o masina merge 90% din viata ei in oras... Si totusi exista SMG, o automata care schimba mai repede decat poate schimba oricare dintre noi la o manuala( asa am auzit).

Da ce crezi ca e smg-u asta ? cutia suprema ?

I-a exemplu la m3,cutia manuala face 0-100 km/h mai repede decat smg.

Link to comment
Share on other sites

Doua chestii aici:

1. Eu si cu 90% dintre soferii de pe strada, cu siguranta schimbam mai incet decat o cutie automata. Inteleg ca o cutie manuala schimba mai repede decat una automata insa numai daca individul care o manevreaza este foarte atent, are chef, pricepere si incheieturi rapide. Si nu-i e lene. Cred ca in traficul de zi cu zi, majoritatea soferilor schimba o manuala mai incet decat se schimba singura o automata.

2. Pana acum vreun an consideram automata un sacrilegiu. Ma juram facandu-mi x-uri pe piept cu briceagul ca eu niciodata nu o sa-mi iau o automata. Ei bine - probabil o data cu varsta si cu puterea masinii - mi-am schimbat parerea. Urmatoarea masina SIGUR va fi peste 300cp si avea cutie automata. M-am saturat sa tot mestec in mamaliga. Vreau doar sa apas tare pe acceleratie si restul sa se intample de la sine. Si mai repede si mai comod decat cu o manuala.

 

Amin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doua chestii aici:

1. Eu si cu 90% dintre soferii de pe strada, cu siguranta schimbam mai incet decat o cutie automata. Inteleg ca o cutie manuala schimba mai repede decat una automata insa numai daca individul care o manevreaza este foarte atent, are chef, pricepere si incheieturi rapide. Si nu-i e lene. Cred ca in traficul de zi cu zi, majoritatea soferilor schimba o manuala mai incet decat se schimba singura o automata.

2. Pana acum vreun an consideram automata un sacrilegiu. Ma juram facandu-mi x-uri pe piept cu briceagul ca eu niciodata nu o sa-mi iau o automata. Ei bine - probabil o data cu varsta si cu puterea masinii - mi-am schimbat parerea. Urmatoarea masina SIGUR va fi peste 300cp si avea cutie automata. M-am saturat sa tot mestec in mamaliga. Vreau doar sa apas tare pe acceleratie si restul sa se intample de la sine. Si mai repede si mai comod decat cu o manuala.

 

Amin.

 

Good point. Cam asta incerc sa explic si eu, dar n-am cui... Mi se spune ca la M3 manuala schimba mai repede... Ce sens are la M3 sa schimbi vitezele? Daca mergem in forta 150-200km, sigur vei gresi la un moment dat tot mestecand . . . or fi americanii chiar asa idioti cu totii? 90% dim masinile lor sunt automate ( adica mai multe decat circula pe strazi in europa) mai mult de atat ce pot sa spun. Dar cred ca ai dreptate; la un moment dat nu mai ai nevoie de acea jumatate de secunda in plus pe 0-100km/h. Eu cel putin prefer confortul, chiar daca ma costa mai mult. Si sigur nu voi mai reveni la transmisie manuala indiferent de ce masina voi avea pe viitor ( a nu se intelege ca schimb marca :blink: )

Link to comment
Share on other sites

"Good point. Cam asta incerc sa explic si eu, dar n-am cui... "

Nu trebuie sa explici nimanui nimic, doar expune-ti parerea. E ok si asa :blink:

 

"or fi americanii chiar asa idioti cu totii? 90% dim masinile lor sunt automate "

Acolo e vorba si de altceva, de comoditate si de accesibilitate in primul rand. Orice copil de 16 ani si orice baba de 90 trebuie sa conduca, distantele ii obliga.

 

Inca o data, ii inteleg perfect pe cei care se jura ca numai manuala iti ofera sansa sa conduci masina asa cum vrei. Si eu ziceam exact la fel :) Doar ca m-am saturat + am imbatranit. Prefer comod, relaxat decat surexcitat si in mood for the race all the time.

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Inca o data, ii inteleg perfect pe cei care se jura ca numai manuala iti ofera sansa sa conduci masina asa cum vrei. Si eu ziceam exact la fel :blink: Doar ca m-am saturat + am imbatranit. Prefer comod, relaxat decat surexcitat si in mood for the race all the time.

 

Ideea este sa-ti simplifici viata, nu sa o complici; chiar si cu un M3 :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt fan manuala. Dar...imi place si secventiala care e tot manuala de fapt, tu iei decizia de a schimba vitezele insa esti obligat sa treci prin fiecare treapta pt a ajunge la viteza dorita.

merg pe manuala.o singura data am condus automata.un e65.si dupa 5 km l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...uitasem ca nare ambreaj :blink: nici nam mai primit masina aia sa o conduc de atunci :)

Link to comment
Share on other sites

merg pe manuala.o singura data am condus automata.un e65.si dupa 5 km l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...uitasem ca nare ambreaj :blink: nici nam mai primit masina aia sa o conduc de atunci :)

 

 

l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...

 

Aaaaaa... :) :) Lamureste-ma si pe mine cum vine chestia asta? :)

Link to comment
Share on other sites

merg pe manuala.o singura data am condus automata.un e65.si dupa 5 km l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...uitasem ca nare ambreaj :blink: nici nam mai primit masina aia sa o conduc de atunci :)

 

 

l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...

 

Aaaaaa... :) :) Lamureste-ma si pe mine cum vine chestia asta? :)

A apasat cu picorul stang pedala de frana brutal, fiind obijnuit sa calce ambreiajul. :)

Link to comment
Share on other sites

merg pe manuala.o singura data am condus automata.un e65.si dupa 5 km l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...uitasem ca nare ambreaj :blink: nici nam mai primit masina aia sa o conduc de atunci :)

 

 

l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...

 

Aaaaaa... :) :) Lamureste-ma si pe mine cum vine chestia asta? :)

da am apasat cu stangu f tare pe frana

Link to comment
Share on other sites

merg pe manuala.o singura data am condus automata.un e65.si dupa 5 km l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...uitasem ca nare ambreaj :blink: nici nam mai primit masina aia sa o conduc de atunci :)

 

 

l-am dat pe ala din dreapta cu capu de volan.tare de tot...

 

Aaaaaa... :) :) Lamureste-ma si pe mine cum vine chestia asta? :)

Cred ca de bord a vrut sa zica :)

Link to comment
Share on other sites

Pai sunt multe care pica fix dupa ce l-i se schimba uleiul. Probabil uleiul nou e mai subtire, nu imi explic coincidenta.

 

Asta este normal si se intampla cand se schimba uleiul aiurea, la un anumit numar de km, fara sa se stie istoria masinii.

ULEIUL e life time

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.