Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu contest ca exista si cutii superperformante , in cazul meu ma gandeam in viitor la achizitionarea unui E90 320 benzina sau motorina ce-o fi , dar ce ma fac daca o gasesc si are cutie automata , sa fie asta ultimul criteriu pentru care nu as cumparao ?

 

poate fi un criteriu daca nu a fost servisata corect , adica schimb ulei la max 120 k km . Deci fie gasesti una pana in km mentionati si faci tu pt prima oara schimbul ulei , adica iti asumi cheltuiala de aprox 350 E , fie dai de un proprietar care-ti poate dovedi schimbul ulei .

Link to comment
Share on other sites

Total fals. Exista un test cu 2 Golf V GTI, unul cutie manuala, altul DSG. La volanul celui cu manuala, un campion la dragrace iar cea automata condusa de un oarecare sofer. A castigat celu cu DSG, dupa care au facut din nou dar au schimbat masinile. Campionului de dragrace nu-i venea sa creada cat de repede poate sa schimbe vitezele DSG-ul.

 

E o falsa impresie ca noi putem sa schimbam vitezele mai repede decat orice cutie automata. Cutiile de viteze actuale sunt foarte performante din toate punctele de vedere, chiar si cele simple, sa nu mai vorbim de cele cu dublu ambreiaj !

total fals?asta e parerea ta.aici e forum bmw.nu ma intereseaza nici un golf nici 5 nici 16.n a contestat nimeni performantele cutiilor actuale.omul a pus o intrebare simpla si la obiect.si daca vorbim de motorsport nu stiu pe unde ai vazut cutii automate..incearca tu sa faci drifturi sau curse de accelerare cu vreun golf automat :hyper: :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Total fals. Exista un test cu 2 Golf V GTI, unul cutie manuala, altul DSG. La volanul celui cu manuala, un campion la dragrace iar cea automata condusa de un oarecare sofer. A castigat celu cu DSG, dupa care au facut din nou dar au schimbat masinile. Campionului de dragrace nu-i venea sa creada cat de repede poate sa schimbe vitezele DSG-ul.

 

E o falsa impresie ca noi putem sa schimbam vitezele mai repede decat orice cutie automata. Cutiile de viteze actuale sunt foarte performante din toate punctele de vedere, chiar si cele simple, sa nu mai vorbim de cele cu dublu ambreiaj !

 

Din cate stiu eu un sofer cu ceva experienta schimba treptele aprox in 0.35s,dsg-ul de pe G5 GTI in aprox 0,22s,in fond cu cat masina va fi ami puternica cu atat iti va fi mai greu sa faci plecari ideale cu manuala.

 

Oricum in rest ce pot sa zic multi vb fara sa fi condus o cutie automata de tip nou,multi vb de ce era candva si merg pe premisa ce am eu e cel ami bun.Acum cele de generatie noua sunt mai rapide,mai economice,mai confortabile,mai cum vreti voi fata de ce era candva.

 

Noile cutii bmw,cele cu 8 trepte intr-un clasament facut de AMS parca,au ocupa primul loc .

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

total fals?asta e parerea ta.aici e forum bmw.nu ma intereseaza nici un golf nici 5 nici 16.n a contestat nimeni performantele cutiilor actuale.omul a pus o intrebare simpla si la obiect.si daca vorbim de motorsport nu stiu pe unde ai vazut cutii automate..incearca tu sa faci drifturi sau curse de accelerare cu vreun golf automat :hyper: :hyper:

 

Ce am spus despre Golf a fost cu titlul de exemplu. DSG-ul nu a fost inventat de grupul VW-AUDI, ei doar au cumparat-o si au denumit-o astfel. Grupul BMW, de altfel, au cumparat aceeasi cutie de viteze cu dublu ambreiaj ca si VW-AUDI, numai ca au denumit-o altfel, bineinteles, si anume, DKG. Scurt si la obiect am scris, doar ca tie nu ti-a placut ca te-am contrazis. Marea majoritate a cutiilor de viteze automate de generatie noua schimba vitezele mai repede decat ar putea-o face manual si cel mai rapid si experimentat sofer/pilot.

Ce spui tu despre drifturi sau curse de accelerare nu are nicio legatura si nici nu ma intereseaza subiectul.

Link to comment
Share on other sites

Scuzati-ma,dar acum pun si eu intrebarea:cand se iveste o problema la cutie,in cazul careia iti tremura genunchii(sau buzunarele)mai tare?

Aaa,si inca ceva:ce perioada de timp iti trebuie sa-ti tremure genunchii in momentul in care pica o automata vs cea manuala?(pt cine n-a inteles,e vorba de fiabilitate,adica care dintre ele ar fi mai durabile si cam cu cat...timp,km,etc)

Link to comment
Share on other sites

Ce am spus despre Golf a fost cu titlul de exemplu. DSG-ul nu a fost inventat de grupul VW-AUDI, ei doar au cumparat-o si au denumit-o astfel. Grupul BMW, de altfel, au cumparat aceeasi cutie de viteze cu dublu ambreiaj ca si VW-AUDI, numai ca au denumit-o altfel, bineinteles, si anume, DKG. Scurt si la obiect am scris, doar ca tie nu ti-a placut ca te-am contrazis. Marea majoritate a cutiilor de viteze automate de generatie noua schimba vitezele mai repede decat ar putea-o face manual si cel mai rapid si experimentat sofer/pilot.

Ce spui tu despre drifturi sau curse de accelerare nu are nicio legatura si nici nu ma intereseaza subiectul.

ok.vad ca o tii pe a ta.ideea este ca omul voia o parere in legatura cu doua masini identice,doar ca una e automatik si una manuala.nu vorbim de cutiile de ultima generatie si nici nu facem filosofia cutiilor automate.imi pastrez parerea ca numai cutiile din ultimii 2 3 ani ar putea surclasa o manuala la capitolul asta.nu cred ca omul voia o masina noua.si ca o concluzie n ai cum sa compari placerea de a conduce o manuala in regim sport cu o automata.am condus ambele variante cu aceeasi motorizare si nu se compara.si daca tot sunt atat de performante noile cutii de ce nu se recurge la ele in motorsport unde totul se reduce la performanta?

Link to comment
Share on other sites

Eu personal sunt 50/50

Am momente cand mi-as dori o cutie manuala pentru simpla placere de a hotara exact cand vreau sa schimb, cum vreau sa aud motorul, sa pot sa calc ambreiajul sa o duc in 7000 si sa-i dau drumul etc; pe de alta parte, am momente cand sunt atat de obosit sau plictisit incat ii multumesc cerului ca s-a nascut cel care a inventat transmisia automata (desi habar n-am cine e ala :blink: )

 

 

ok.vad ca o tii pe a ta.ideea este ca omul voia o parere in legatura cu doua masini identice,doar ca una e automatik si una manuala.nu vorbim de cutiile de ultima generatie si nici nu facem filosofia cutiilor automate.imi pastrez parerea ca numai cutiile din ultimii 2 3 ani ar putea surclasa o manuala la capitolul asta.nu cred ca omul voia o masina noua.si ca o concluzie n ai cum sa compari placerea de a conduce o manuala in regim sport cu o automata.am condus ambele variante cu aceeasi motorizare si nu se compara.si daca tot sunt atat de performante noile cutii de ce nu se recurge la ele in motorsport unde totul se reduce la performanta?

 

Nu stiu despre ce masini identice vorbesti. Ai mai sus post-ul de inceput al topic-ului. Initiatorul vroia sa afle si parerea noastra despre cutiile de viteze. Eu m-am referit strict la afirmatia ta cum ca transmisiile automate din zilele noastre sunt mai lente decat cele manuale. Sustin asta in continuare, cutiile automate actuale schimba mai repede decat cele manuale. Tu nu esti de acord cu afirmatia asta, sa fii sanatos, incheiem polemica aici, ca vad ca tot o dai cu motorsportul si nu inteleg si nici nu vreau sa inteleg ce legatura ar avea cu topic-ul asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu despre ce masini identice vorbesti. Ai mai sus post-ul de inceput al topic-ului. Initiatorul vroia sa afle si parerea noastra despre cutiile de viteze. Eu m-am referit strict la afirmatia ta cum ca transmisiile automate din zilele noastre sunt mai lente decat cele manuale. Sustin asta in continuare, cutiile automate actuale schimba mai repede decat cele manuale. Tu nu esti de acord cu afirmatia asta, sa fii sanatos, incheiem polemica aici, ca vad ca tot o dai cu motorsportul si nu inteleg si nici nu vreau sa inteleg ce legatura ar avea cu topic-ul asta.

am impresia ca citesti sau vezi doar ce vrei tu.unde naiba am afirmat eu ca virgula cutiile manuale ACTUALE sunt cu schimbare mai rapida decat cele automate?chiar am subliniat de mai multe ori ca fac abstractie de cutiile ultima generatie..this is bullshit man.eu nu am rabdare sa polemizez cu tine..

Link to comment
Share on other sites

Pai crezi ca eu tin mortis sa polemizez cu tine ? Despre cutiile actuale vorbim, nu ? Nu cred ca e nimeni interesat de performantele cutiilor automate de pe e34 sau e36. Prin actual, eu ma refer la cutiile automate aparute pe e60, e90, etc.

 

Catalin, cred ca mai repede se strica o cutie automata. Acum, nu cred ca stie nimeni sa-ti spuna exact dupa cati km, cat costa reparatia, etc.

Link to comment
Share on other sites

Scuzati-ma,dar acum pun si eu intrebarea:cand se iveste o problema la cutie,in cazul careia iti tremura genunchii(sau buzunarele)mai tare?

Aaa,si inca ceva:ce perioada de timp iti trebuie sa-ti tremure genunchii in momentul in care pica o automata vs cea manuala?(pt cine n-a inteles,e vorba de fiabilitate,adica care dintre ele ar fi mai durabile si cam cu cat...timp,km,etc)

nu stiu daca e cineva in masura sa ti dea aceste date.e vorba de statistica.personal parerea mea este ca,cutiile man. sunt mai fiabile.cat despre costuri de reparatie cred ca nu e comparatie :rolleyes:

 

Cutiile automate sunt mai lente ca cele manuale punct...DSG si SMG sunt cutii manuale

probabil unii au impresia ca daca schimba doar printr o singura apasare pe clapeta din spatele volanului au de a face cu o cutie automata... :hyper: :hyper:

Link to comment
Share on other sites

La intretinere avand in vedere ca nu schimbi ambreiaj si volanta la cea automata ,mai schimbi uleiul insa , cred ca iesi mai ieftin ca la cea manuala...dar cea manuala presupune un consum mai scazut deci iesi mai ieftin per total.

The Direct-Shift Gearbox , commonly abbreviated to DSG, is an electronically controlled dual clutch multiple-shaft manual gearbox...deci are si ambreiaj (nu are pedala de ambreiaj , totul e facut electronic).

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Bai, nene, lasa-ma cu partea mecanica a cutiei, ca nu ma pricep la asa ceva ! Din cate stiu si eu, sper sa nu vorbesc prostii, toate cutiile de viteze au ambreiaj, dar asta nu inseamna ca toate sunt manuale !

 

La DSG schimbi vitezele manual sau, mai babeste asa, o pui in D si schimba singura ?

Link to comment
Share on other sites

Bai, nene, lasa-ma cu partea mecanica a cutiei, ca nu ma pricep la asa ceva ! Din cate stiu si eu, sper sa nu vorbesc prostii, toate cutiile de viteze au ambreiaj, dar asta nu inseamna ca toate sunt manuale !

 

La DSG schimbi vitezele manual sau, mai babeste asa, o pui in D si schimba singura ?

Daca nu te pricepi de ce vorbesti?DSG si SMG (sequential manual gearbox) sunt cutii manuale robotizate nicidecum automate.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Doamne fereste, am scris si mai sus, nu am pretentii de mari veleitati tehnice ! Dar sa sustii ca DSG-ul e o cutie manuala...mare habar trebuie sa ai. :pardon:

 

LE: Termenul de automat atribuit cutiilor de viteze la care face referire topic-ul asta se refera strict la partea care implica si soferul ! Adica, schimbarea treptelor se face manual, de catre sofer, sau automat ! Terminati cu amanuntele tehnice, am inteles, sunteti destepti, dar nu v-a intrebat nimeni astfel de detalii !

Edited by MihaiC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu in general daca nu am habar nu vorbesc , ma duc si ma documentez....daca stii engleza citeste mai sus ce e DSG.

Atata timp cat tu sustii ca o cutie automata schimba mai repede ca cea manuala si ca ai si consum mai bun aberezi.

Edited by bitz
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu in general daca nu am habar nu vorbesc , ma duc si ma documentez....daca stii engleza citeste mai sus ce e DSG.

Atata timp cat tu sustii ca o cutie automata schimba mai repede ca cea manuala si ca ai si consum mai bun aberezi.

 

In primul rand, nu te trage de sireturi cu mine si nu intinde coarda. Masoara-ti cuvintele, adica.

 

In al doilea rand, poti sa-mi dai tu date si detalii tehnice si in chineza, pentru mine, atata timp cat nu are pedala de ambreiaj si schimba treptele singura, cutia DSG e automata !

 

 

bitz nu ti mai bate capul.omul polemizeaza pe toate topicurile fara sens

 

Valabil si pentru tine, radem, glumim, dar nu incerca sa intreci masura. Masoara-ti cuvintele si renunta la tentativa asta de tras de sireturi. Obraznicia, contrar aparentelor, nu e neaparat benefica !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, nu te trage de sireturi cu mine si nu intinde coarda. Masoara-ti cuvintele, adica.

 

In al doilea rand, poti sa-mi dai tu date si detalii tehnice si in chineza, pentru mine, atata timp cat nu are pedala de ambreiaj si schimba treptele singura, cutia DSG e automata !

 

 

 

 

Valabil si pentru tine, radem, glumim, dar nu incerca sa intreci masura. Masoara-ti cuvintele si renunta la tentativa asta de tras de sireturi. Obraznicia, contrar aparentelor, nu e neaparat benefica !

omule trebuie sa te mai nasti o data sa mi dai tu mie ordine,nu cred ca te am jignit cu nimic si nu te mai inflama ca pepsi u cand vezi ca n ai dreptate.poti sa crezi ce vrei tu in continuare,dar cand iti spun mai multi ca esti beat mai bine du te la culcare.sper sa intelegi analogia si sa nu ma dai in judecata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.