Jump to content

mufa de la radio cd


Recommended Posts

:)

vreau sa-mi schimb actualul mp3 player cu un cd original bmw.

problema este ca fostul proprietar cand a montat mp3-ul a scos mufa originala de la sistemul audio :blink:

intrebare: pot sa mai montez acum un cd fara acea mufa?stie cineva schema electrica?

am sunat la ab si tipul de acolo mi-a spus ca mufa nu vine separat,ci cu toate firele,cabluri etc etc si oricum pretul este aberant :) vreo cateva sute de euro

pls help

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vei avea semnal radio bun fara mufa. Daca nu gasesti pe la nimeni, negociaza pretu` unui casetofon original Bmw (am vazut ca oscileaza intre 120-150Ron aici pe forum, mult mai ieftin decat sutele de euro pe care le cer cei de la AB) si ia mufa .
Link to comment
Share on other sites

deci,daca cumpar un cass ma aleg si cu mufa aia?am vazut ca sunt vreo 3 de vanzare...

cd-ul inca nu l-am cumparat,astept un schimb...

213248[/snapback]

pai nu prea are cum sa aiba mufa care intra in el.

poate cei de pe forum care si-au pus audio aftermarket mai au mufa....

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit la ceva...daca ma duc cu un prieten care are cd original,pot baietii de la montari casetofoane sa-l monteze pe al meu avand schema in fata la cealalta masina,chiar daca nu am mufa?sa vada cum se leaga firele....
Link to comment
Share on other sites

Am eu o parere pe care mi-am format-o cand m-am apucat sa-mi montez mp3-ul la e34...am avut o mufa cam atipica si niste fire care intrau in casetofonul sony al masinii...pus aftermarket...practic la care mufa te refri? la cea care ar intra in casetofon? sau nu cumva exista o mufa atipica si mare si la tine? Eu am avut surpriza sa constat ca pe firele dintre mufa si casetofon erau inscriptionate destinatiile...boxele, alimentarea, back-up, masa....si teoretic ai putea sa gasesti acea mufa la sh :blink: la un pret mai putin aberant..totul e. ca atunci cand realizeszi legaturile...sa le faci prin cositorire...adica fiecare inaditura dintre firele existente pe masina si mufa de la casul tau original...sa fie fara pierderi ohmice intre ele...si fara posibilitati de oxidare intre firul care vine de la cas si cel ce merge mai departe....dar de ce nu lasi actualul mp3? u e mai performant decat un simplu cass? dpdv al functionalitatii? sau dpdv al sound-ului...preferi un cass original si un transmitator fm sau o magazie?

Apropos de originalitate bmw....am probat vreo 3 perechi de boxe pe spate la e34-ul meu...printre care si o pereche blaupunct ssony si un no-name...sushi parca :) ...ei bine...am dat acele boxe inapoi la magazine...si am primit de la mih_a,b boxe originale de bmw...de la ex-e34-ul lui...caruia ii pusese niste boxe ovale...ei bine, am curatat boxele de praf, le-am refacut lipiturile cu cositor...si acum sunt pe masina...si se aud, impreuna cu cele de pe fata (de asemeni originale bmw) bestial... :)

PS corectie la ce am spus mai sus...mufa atipica nu era pe csetofon...ci pe masina...deci, venea manunchiul de fire dinspre periferice (boxe, alimentare etc) din interiorul bordului, venea o mufa..acea mufa atipica, apoi un alt manunchi de fire, pe care erau inscriptionate destinatiile fiecaruia...si innadituri cositorite...si apoi mufa de la casul sony.. :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

:)

vreau sa-mi schimb actualul mp3 player cu un cd original bmw.

problema este ca fostul proprietar cand a montat mp3-ul a scos mufa originala de la sistemul audio :blink:

intrebare: pot sa mai montez acum un cd fara acea mufa?stie cineva schema electrica?

am sunat la ab si tipul de acolo mi-a spus ca mufa nu vine separat,ci cu toate firele,cabluri etc etc si oricum pretul este aberant :) vreo cateva sute de euro

pls help

213230[/snapback]

 

 

Leaga firele de la boxe si de la alimentare direct,pentru cablul coaxial de la antena gasesti mufa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.