Jump to content

e 46 sifonat


Florentin

Recommended Posts

Sal all. Azi dimineata am fost lovit de un tip care nu se trezise inca ...rezulatatul..aripa stanga sifonata. Am fost la accidente usoare si am luat asigurarea lui. Aveti idee, avand in vede ca asigurarea este facuta la BCR ASIGURARI, in ce service pot duce masina?
Link to comment
Share on other sites

Sal all. Azi dimineata am fost lovit de un tip care nu se trezise inca ...rezulatatul..aripa stanga sifonata. Am fost la accidente usoare si am luat asigurarea lui. Aveti idee, avand in vede ca asigurarea este facuta la BCR ASIGURARI, in ce service pot duce masina?

213905[/snapback]

sal,

scuze, dar ma folosesc :blink: si eu putin de acest topic pt a obtine un ajutor de la prieteni :) .

ieri am fost si eu lovit de un lesinat care, desi avea Cedeaza, nici macar nu a catadicsit sa se uite pe geamurile laterale. in fine, el avea asigurare la Unita si eu am casco la omnia. mi-o fac pe casco si ei isi vor recupera... insa cei de la omnia nu au conventie cu cei de la Filaret (unde mai cunosteam si eu..). stiti ceva de Bavaria (cu ei au conventie)? ma refer la seriozitate si profesionalism.

danke danke

Link to comment
Share on other sites

sal,

scuze, dar ma folosesc :blink:  si eu putin de acest topic pt a obtine un ajutor de la prieteni :) .

ieri am fost si eu lovit de un lesinat care, desi avea Cedeaza, nici macar nu a catadicsit sa se uite pe geamurile laterale. in fine, el avea asigurare la Unita si eu am casco la omnia. mi-o fac pe casco si ei isi vor recupera... insa cei de la omnia nu au conventie cu cei de la Filaret (unde mai cunosteam si eu..). stiti ceva de Bavaria (cu ei au conventie)? ma refer la seriozitate si profesionalism.

danke danke

214214[/snapback]

Unita are conventie si decontare directa cu AB. Am avut o bara spate pe care am facut-o la BMW Contempo Brasov pe asigurarea RCA a celui care m-a lovit. N-am scos nimic din buzunar ...totul s-a rezolvat intre Unita si Contempo. De ce sa-ti strici polita Casco cand poti rezolva problema cu RCA-ul celui care te-a lovit? ...si decat sa faci lucrari de tinichigerie/vopsitorie la Filaret...mergi mai bine la Bavaria.

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

Unita are conventie si decontare directa cu AB. Am avut o bara spate pe care am facut-o la BMW Contempo Brasov pe asigurarea RCA a celui care m-a lovit. N-am scos nimic din buzunar ...totul s-a rezolvat intre Unita si Contempo. De ce sa-ti strici polita Casco cand poti rezolva problema cu RCA-ul celui care te-a lovit? ...si decat sa faci lucrari de tinichigerie/vopsitorie la Filaret...mergi mai bine la Bavaria.

214238[/snapback]

 

Pai daca stai dupa RCA sa iti repare masina , mai bine te impusti !

 

Mai bine iti faci pe casco reparatia si ei se rezolva intre ei pe urma , CASCA si RCA !

 

Iti ies peri albi daca astepti dupa RCA sa iti faca masina pe bune !

Link to comment
Share on other sites

Pai daca stai dupa RCA sa iti repare masina , mai bine te impusti !

 

Mai bine iti faci pe casco reparatia si ei se rezolva intre ei pe urma , CASCA si RCA !

 

Iti ies peri albi daca astepti dupa RCA sa iti faca masina pe bune !

214247[/snapback]

Hehehe...de ce sa te impusti? Procedura e foarte simpla...te duci la cei care au emis RCA-ul...ei vad despre ce este vorba si fac constatarea si-ti dau nota de reparatie...cu care mergi la service sa ti-o rezolve...iar decontarea se face intre asigurator si service...cat timp pierzi la RCA...atat timp pierzi la Casco...pentru ca este exact acelasi traseu de urmat.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca stai dupa RCA sa iti repare masina , mai bine te impusti !

 

Mai bine iti faci pe casco reparatia si ei se rezolva intre ei pe urma , CASCA si RCA !

 

Iti ies peri albi daca astepti dupa RCA sa iti faca masina pe bune !

214247[/snapback]

pai exact asta am facut, am apelat casco si cei de la ommia (unde am casco) isi recupereaza banii de la unita. pb era daca cei de la bavaria sunt mese la vopsit (caci numai bara fata o am de schimbat si vopsit) si cam in cat timp o vor rezolva, din momentul in care o duc la service. :blink:

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu un accident acum cateva luni si vinovatul, desi avea un Grand Cherokee nu avea CASCO, ci doar RCA. prima data am zis sa-mi repar masina (ma rog, a prietenei mele :) ) pe RCA-ul aluia, dar cand am vazut la ce service am ajuns am renuntat si mi-am facut-o pe CASCO al meu. ceva de genul asta a patit si fratele meu, care si-a facut-o pe RCA-ul celui care l-a lovit si nu e deloc multumit. concluzia e ca daca aveti CASCO folositi-l, ca d-aia platiti atatia bani! :blink:
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu un accident acum cateva luni si vinovatul, desi avea un Grand Cherokee nu avea CASCO, ci doar RCA. prima data am zis sa-mi repar masina (ma rog, a prietenei mele  :) ) pe RCA-ul aluia, dar cand am vazut la ce service am ajuns am renuntat si mi-am facut-o pe CASCO al meu. ceva de genul asta a patit si fratele meu, care si-a facut-o pe RCA-ul celui care l-a lovit si nu e deloc multumit. concluzia e ca daca aveti CASCO folositi-l, ca d-aia platiti atatia bani!  :blink:

214274[/snapback]

 

Sfatul meu este...daca aveti Casco si nu sunteti voi vinovati de dauna...nu-l folositi ...decat daca nu mai este alta solutie...pentru ca o sa apari cu bube in cap...si cand o sa vrei sa-ti faci Casco la alta masina nu o sa stii de ce prima de asigurare a crescut ...aparent inexplicabil...asta pentru ca foarte curand (daca nu au inceput deja) o sa inceapa "contorizarea" daunelor la nivel national.

 

Cum adica "...cand am vazut la ce service am ajuns..."? Te duci la ce service vrei tu. Vrei la AB...acolo te duci...vrei la Mercedes Benz...acolo te duci...si nu unde-ti sugereaza firma de asigurari. Nu-ti pot impune service-ul la care repari tu masina...ei doar trebuie sa plateasca...iar la service nu difera modul in care-ti este reparata masina ...pe Casco sau pe RCA... :)

 

Am vopsit la Contempo bara spate pe RCA-ul vinovatului si bara fata pe Casco meu....m-am uitat la amandoua si nu e nici o diferenta... :) ...trebuia sa fie?

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

... pb era daca cei de la bavaria sunt mese la vopsit (caci numai bara fata o am de schimbat si vopsit) si cam in cat timp o vor rezolva, din momentul in care o duc la service. :blink:

214271[/snapback]

Calitativ nu cred ca o sa ai probleme cu vopsitul la Bavaria. Problemele incep cand vorbim de timpul de rezolvare...la punctul asta toate service-urile din Ro au aceeasi problema...spun "maine"...si e gata masina la o saptamana dupa...iar motive gasesc la greu...asa ca ...Bafta!

In cazul tau particular...ma intreb daca nu pot sa aduca bara si sa o vopseasca, iar tu sa aduci masina in service cand bara este gata de montaj.

Link to comment
Share on other sites

Calitativ nu cred ca o sa ai probleme cu vopsitul la Bavaria. Problemele incep cand vorbim de timpul de rezolvare...la punctul asta toate service-urile din Ro au aceeasi problema...spun "maine"...si e gata masina la o saptamana dupa...iar motive gasesc la greu...asa ca ...Bafta!

In cazul tau particular...ma intreb daca nu pot sa aduca bara si sa o vopseasca, iar tu sa aduci masina in service cand bara este gata de montaj.

214283[/snapback]

:) esti beton, exact la asta ma gandeam si eu... sa nu o las acolo decat atunci cand este gata (adusa si vopsita). am constatarea de la politie, de la omniasig, mai trebuie s-o fac si la service si... nu vad de ce ar trebui sa o las la ei, cine stie cat :blink:

Link to comment
Share on other sites

:) esti beton, exact la asta ma gandeam si eu... sa nu o las acolo decat atunci cand este gata (adusa si vopsita). am constatarea de la politie, de la omniasig, mai trebuie s-o fac si la service si... nu vad de ce ar trebui sa o las la ei, cine stie cat  :blink:

214295[/snapback]

 

 

Fara probleme poti lasa piesa ..daca aveti doar bara de revopsit ..si nu e stramb ceva pe la armatura ..cred ca si pt ei este ok ... nu mai ocupa spatiul pe acolo cu masina ..

 

Cat despre taxe si casco ..nu uitati ca de la anul se maresc cu 30 % ...Cel putin asa intentioneaza ..Cica e prea ieftin domle ! :)

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca BCR sunt foarte seriosi, si nu cred ca pot conditiona la ce service sa-ti faci masina, decat d.p.d.v al rapiditatii decontarii.

Si eu sunt de parere ca daca ai Casco trebuie sa-l folosesti , decat sa te chinui cu RCA-ul boului care te-a lovit. Eu sunt patit, cu masina fratelui meu, un Cielo, pe care l-a facut praf un dobitoc cu RCA la Asiban (cred ca cea mai fomista firma de asigurari de la noi)....daca ati stii ce tampenii cereau numai ca sa nu faca dosarul, ca nu aveam nu stiu ce dinamica a accidentului , desi dusesem tot ce era posibil..asa am facut-o pe Casco , unde totul a mers struna...si desteptii de la asiban tot au ramas fara 84 de milioane cat costa reparatia.

Link to comment
Share on other sites

am nimerit din intamplare pe topicul asta, nu am citit nimic din ce s-a scris, dar am vazut ca a zis cineva de nu stiu ce firma de asigurari ca are decontare directa cu Automobila Bavaria... TOTAL GRESIT

AUTOMOBILE BAVARIA nu are absolut nici o conventie cu nici o casa de asigurari, exista in schimb o intelgere tacita, ei repara si ceilalti platesc... cei care lucreaza in asigurari stiu mai bine cum e treaba

daca aveam putin timp dadeam si ceva mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

am nimerit din intamplare pe topicul asta, nu am citit nimic din ce s-a scris, dar am vazut ca a zis cineva de nu stiu ce firma de asigurari ca are decontare directa cu Automobila Bavaria... TOTAL GRESIT

AUTOMOBILE BAVARIA nu are absolut nici o conventie cu nici o casa de asigurari, exista in schimb o intelgere tacita, ei repara si ceilalti platesc... cei care lucreaza in asigurari stiu mai bine cum e treaba

daca aveam putin timp dadeam si ceva mai multe detalii

214759[/snapback]

mie asa mi s-a spus de catre cei de la omniasig (sorry, :blink: din surse... tind sa-i cred) ca au acord cu BAVARIA, am vazut si lista de preturi pt omnia (cred ca pt ei era, special). probabil ca tu stii mai multe...

Link to comment
Share on other sites

hai ca acum am o bucatica de timp liber

automobile bavaria nu are decontare directa cu nici o companie de asigurari. asta deoarece AB are niste tarife foarte mari, iar companiile de asigurari in general platesc mult mai putin decat tarifele lor, AB isi primeste banii de la firmele de asigurari, dar asta nu inseamna ca au decontare directa. daca ar avea contract / conventie / decontare directa, majoritatea serviceurilor de pe piata ar veni si ei cu pretentii ca "de ce la aia le dai 20euro pe ora de manopera si noua ne dai 10?? aia acolo ce au si noi nu avem??" si de aici ar pleca discutia, asa ca nu exista decontare directa ci doar o intelegere tacita intre cei de la asigurari si AB.

aceasta intelegere intre AB si companiile de asiguri exista deoarece asiguratorii vor sa isi pastreze clientii posesori de bmw, care au pretentia ca in caz de eveniment neplacut vor sa isi repare masina la AB.

 

(scuzati daca este lipsa de coerenta , dar am scris in graba)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.