Jump to content

My baby E92 325i


petrut.vilcu

Recommended Posts

Salut!

 

Va prezint si eu masina mea, un E92 325i 2007 / 11. Anterior am avut un E90 2008 LCI 318d.

Ca optiuni "suplimentare", E92-ul are discuri ventilate/perforate si suspensie sport (mahn cred?) sau ceva asemanator.

 

http://i60.tinypic.com/2q07frp.jpg

http://i61.tinypic.com/2wq61s5.jpg

http://i62.tinypic.com/2vxk8bp.jpg

http://i57.tinypic.com/2hphchc.jpg

http://i62.tinypic.com/kf5aiq.jpg

 

Planuri de viitor:

-schimbarea jantelor cu unele pe 18''

-schimbarea stergatoarelor :)))

-schimbarea evacuarii cu una de la Pilot Power Tuning (am mai avut pe o corsa si sunt meseriasi oamenii)

-schimbarea stopurilor cu unele de facelift

 

Pareri / ideei?

Edited by petrut.vilcu
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ronin, in ultima vreme comentariile tale au o tenta usor malitioasa, nu vad de unde atata rautate. Unii oameni retin preturi, unii retin marci/branduri, ce e asa extraordinar in asta?

 

Draguta masina, sa o stapanesti sanatos! Referitor la jante, daca treci la 18 nu e mare diferenta, doar 17 ti-ar aduce un plus cu adevarat sesizabil la capitolul confort. Daca stai in Targoviste, probabil ca un model mai dragut pe 17+distantiere ar fi combinatia castigatoare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E bine de stiut ca cineva ma urmareste, dar nu e nici vorba de rautate.

Nu stiu de ce ai tu nevoie mereu de explicatii Razvane, dar pt ca ma plictisesc o sa-ti explic.

Tu daca te duci sa cumperi discuri, ceri discuri de x bani sau de la x firma?

Sau daca te intreb eu ce discuri ai pe masina imi spui de x bani?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu te simti vedeta cand nu e cazul, intru pe forum rar si doar in anumite sectiuni.

La discuri e simplu pt mine, la toate masinile am pus fie OEM, fie ATE. La piese de articulatie e alta poveste, acolo habar am ce am mai pus, dar stiu cat au costat in total. Nu ma ocup cu piese auto, prin urmare nu stau sa imi incarc capul cu marcile produselor cumparate, de aceea retin de cele mai multe ori doar pretul, ala ma afecteaza in mod direct :) La piese cumpar una din primele 3 optiuni in ordinea descrescatoare a pretului, fara exceptie.

Link to comment
Share on other sites

Nu vedeta, dar sa-mi zici "in ultima vreme comentariile tale au o tenta usor malitioasa" rezulta ca le-ai analizat un pic.

 

Deci, raspunsul la intrebarile mele este?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos! Foarte frumoasa masinuta.

De ce vrei sa-i schimbi jantele?dupa parerea mea sunt printre cele mai frumoase de la bmw si dupa cum spunea cineva mai sus,diferenta intre 18 si 19 la confort este foarte mica.

Tot e92 am si eu,packet M interior-exterior si intentionez sa ii schimb pragurile cu modelul de la M3.Daca te intereseaza pragurile de M lasa-mi un pm.

Link to comment
Share on other sites

@Ronin

Masina am cumparat-o cu discurile schimbate, nu le-am schimbat eu. Am factura, chiar se lauda cumparatorul cu investitia asta, dar nu retin marca. O sa ma uit si vedem.

 

@B-490-RZV masina este foarte joasa datorita suspensiei sport aftermarket. Daca ii pun jante pe 17'' cred ca pica de tot pe burta. O sa incerc un set pe 18'' de la o vulcanizare unde am prieteni, sa vad diferenta.

 

@mishubmw de la 2.0d (318d) 143 cai la 2.5i 6L 218 cai....motorul face toti banii! Merg relativ putin (100 km / saptamana) si nu prea conteaza consumul.

In plan era un 335i, dar cu optiunile potrivite (M pachet, navi, piele, trapa, etc) nu gaseam nimic convingator sub 16.000.

 

@cristy7610 jantele sunt pe 19'' cu cauciucuri runflat si sunt foarte grele (se simte directia greoaie).

230 style au 12,63 kg.

193 style au 11,23 kg + cauciucuri normale ar trebui sa se simta ceva. Oricum fara sa probez in prealabil un set pe 18 nu cumpar nimic

Link to comment
Share on other sites

@Ronin

Masina am cumparat-o cu discurile schimbate, nu le-am schimbat eu. Am factura, chiar se lauda cumparatorul cu investitia asta, dar nu retin marca. O sa ma uit si vedem.

 

@B-490-RZV masina este foarte joasa datorita suspensiei sport aftermarket. Daca ii pun jante pe 17'' cred ca pica de tot pe burta. O sa incerc un set pe 18'' de la o vulcanizare unde am prieteni, sa vad diferenta.

 

@mishubmw de la 2.0d (318d) 143 cai la 2.5i 6L 218 cai....motorul face toti banii! Merg relativ putin (100 km / saptamana) si nu prea conteaza consumul.

In plan era un 335i, dar cu optiunile potrivite (M pachet, navi, piele, trapa, etc) nu gaseam nimic convingator sub 16.000.

 

@cristy7610 jantele sunt pe 19'' cu cauciucuri runflat si sunt foarte grele (se simte directia greoaie).

230 style au 12,63 kg.

193 style au 11,23 kg + cauciucuri normale ar trebui sa se simta ceva. Oricum fara sa probez in prealabil un set pe 18 nu cumpar nimic

 

Credeam ca tu ai schimbat discurile.

Da-ne si ceva date despre consum.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

jantele astea sunt tot farmecul , style 183 imi par deja perimate , le vezi pe toate drumurile . MAi e un model frumos 18 care merge la tine f bine , am sa le caut ca vazusem poze pe coupe si mi-au placut f mult . Sa o stapanesti sanatos , Daca schimbi anvelopele cu normale s-ar putea sa rezolvi situatia . Dimensiunea asta e cam scumpa totusi pt anvelope noi dar decat un set de jante cu alte gume mai bine swap asa .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.