Jump to content

Masina mea , noul X5 2.5d F15 2014....


mihai12mihai

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

frumoasa, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! :)

 

 

"Trebuie sa am grija de ea unde o parchez un stres in plus" - mda, mare stres, te cred, ai grija si sper sa n-ai parte de lucruri neplacute

 

 

"Spaga la spalatorie s-a schimbat si tot felul de chestii de genu cu parcagii etc..." - la spalatorie asa se-ntampla mereu, si eu am dat si dau si-n functie de masina pe care o am la momentul respectiv :) Pe parcagii nu-i mai suport, mai ales in ultimul timp, (ii) evit, parchez in alta parte si de obicei ma fac ca-i calc si ma iau de ei (de luat ma iau de ei daca nu parchez pe-acolo, desigur :)) ) ...

 

bafta, drumuri bune ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare si felicitari pentru masina. Sa va poarte sanatosi si in siguranta multi km. Am vazut si un scaun de copil pe acolo parca nu ? :)

 

Legat de masina e exact ceea ce ai spus intr-un post VAPOR :) si inca unul luxos in care te poti plimba in siguranta mii de km fara sa simti oboseala. Cutia 8HP e fantastica INSA legat de motorizare si consum (ca asta vad ca e discutia pe aici) tin sa va impartasesc niste pareri personale din proprie experienta. Ca fost posesor de F25 2014 3.0d ce l-am purtat 20mii km timp de 9 luni va spun ca motorizarea 2.5d nu se merita. Nu cred ca persoana care are banii de un X5 nu are bani sa plateasca 2000 impozit pe an ca la atat se rezuma diferenta la cheltuieli la o masina noua. Diferenta de consum intre cele 2 este practic zero sau uneori chiar in favoarea motorului de 3L. X3-ul meu cumparat tot de la MHS mi-a consumat la inceput prin Bucuresti undeva la 11% la o viteza medie de 25-30km/h. E foarte importanta si viteza medie atunci cand iei in considerare un consum oras/afara. De asta ar fi intereseant sa postezi si viteza medie la care ai facut consumul respectiv. In conditiile in care pe site-ul oficial BMW diferenta de consum intre 25d si 30d data de ei este de doar 0,1% tu nu ai cum sa reusesti un consum de doar 9% in oras si mai ales in Bucuresti. Nu-mi spune de cutie ... cutia nu poate face minuni. La mine diferenta intre modul Comfort si EcoPro este de doar 0,3L in aceleasi conditii de mers. Testat de mine personal. Concluzia e ca mersul pe EcoPro la motoarele astea e cel mai sigur mod de ati uza prematur turbina si ati infunda catalizatorul :) datorita modului de schimbare a treptelor la turatii foarte joase chiar spre subturare as putea zice. Astea fiind spuse si tinand cont ca X5 e cu 300kg mai greu,roti mai mari/late (eu am pe 17), aerodinamica etc. nu prea ai cum sa scoti 8.5% cu ea in Bucuresti. In afara la mers constant si la o viteza medie de 70-75km/h am reusit un minim de 5.4% (aici te apropii) dar asta inseamna efectiv sa adormi la volan. Nu are rost. Imi cer scuze daca am plictisit colegii dar efectiv nu vad rostul acestui motor pe caroseria asta in conditiile date. La fel cum nu vad sensul unui impozit de 10 ori mai mare pt. motorizarea de 3.0d cand vorbim practic de aceleasi masini, acelasi lux, si aproape aceleasi noxe. Dar daca suntem prosti si dezbinati asa ne trebuie. Pace si liniste va doresc!

 

P.S. Am vazut ca ai un leasing operational. Sper ca NU cu Bavaria Leasing!!! Eu unul mi-am luat o teapa cu ei si nu mai vreau in veci sa aud de leasing :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.