Jump to content

Sunet turbina!


catalin2090

Recommended Posts

Salutare, decand am cumparat masina acum 18k km, turbina face un fluierat si de ceva timp parca fluieratul este mai puternic, in special dimineata cand motorul este rece! Unii au zis ca este normal, altii zic ca turbina este "pe duca"! Ce parere aveti, e cazul de revizionat turbina? Masina trage in parametrii normali cred ( fac 0-100 in 7s )!

Scuzati-mi eroarea de la angel eye !

 

Link to comment
Share on other sites

Am un 530d E39 si exact asa facede vreo 50-60k km ...acum am la el 350.000km...masina trage foarte bine...mi-au spus unii ca s-ar putea sa cada turbina maine sau peste inca 50k km, la BMW in general nu "fluiera" turbinele ca la VW sau alte marci unde sa zic asa e specific...pe scurt...daca masina merge bine nu-ti bate capul...my two cents. Sarbatori faine. ;)
Link to comment
Share on other sites

Nu e normal sa faca asa

Si la mine facea asa inainte sa o reconditionez

Acum nu mai face deloc nici la rece

Poti sa mergi linistit cu ea asa dar trebuie sa fii constient ca te poate lasa in drum oricand si daca se rupe si iti poate baga ulei in admisie si iti poate strica si motorul

Te poate lasa maine sau peste 50.000 km

Eu d-asta am reconditionat-o preferand sa dau banii pe turbina decat pe platforma si motor si acum stau linistit si ma pot urca maine in masina sa plec la viena si sa fiu sigur ca si ajung

Link to comment
Share on other sites

Cand ai dat-o jos, ce avea stricat ? Mersi !

 

avea joc in ax considerabil si cand au demontat-o palele de pe admisie aveau pe bordul de atac numai ciupituri ca de ace

mi-au spus mecanicii ca la o fortare mai tare a ei poate sa atinga in carcasa palele si din acel moment stop joc, se dezintegreaza la o viteza de rotatie de 150.000 rpm

iar jocul in ax se produce datorita dezechilibrului creat de aceste ciupituri ale paletilor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

aceeasi problema o am eu la e90 320 d din 2006.akm o saptamana am luat masina de la un centru revizii turbine unde a fost revizionata turbina,curatat intercooler,egr,filtru particule si evacuare.mecanicul respectiv a zis k e normal sa faca asa si k sa stau linistit k am garantie 1 an.faza e k inainte sa pice turbina nu facea asa....voi ce parere aveti?

 

am uitat sa specific k doar la rece face asa...dupa ce o alerg prin oras o perioada abea daca se mai aude acel suierat...se aude fluieratul normal de turbina...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.