Jump to content

BMW 320D. All Black


edwardandrewv

Recommended Posts

BunĂŁ seara și bine v-am gĂŁsit! :)

 

MĂŁ numesc Andy, 20 de ani (fĂŁrĂŁ 3 luni).

 

Ăn urmĂŁ cu mai puțin de o lunĂŁ am intrat ĂŽn posesia unui BMW 320D, ”break” (nu știu nici acum cum se mai zice acestui mode ĂŽn prezent).

Fabricație: septembrie 2006

Motor: 2.0 - 150 cai (limitatĂŁ?!)

Culoare: negru

Transmisie automatĂŁ

Rulaj: 176.000 km

Navigație, senzori de toate felurile, ĂŽncĂŁlzire ĂŽn scaune, cotiere, pilot automat, dublu climatronic.. Nu ĂŽmi dau seama ce ĂŽi lipsește, cu excepția tapițeriei de piele.

 

Cum ziceam: am 19 ani (ĂŽn curând 20), am fĂŁcut școala auto pe un Logan diesel (foarte tare mașinuța), dupĂŁ care am ĂŽnceput sĂŁ conduc alternativ mașinile pe care le-am avut eu sau mama. Nu mi-a plĂŁcut de nicio culoare transmisia manualĂŁ, din pĂŁcate. Cum am tendința sĂŁ expandez și sĂŁ-mi plâng de milĂŁ, sĂŁ conduc altĂŁ mașinĂŁ decât Smart era o corvoadĂŁ. MĂŁ ĂŽncordez, ĂŽmi tremurĂŁ piciorul și ce-i drept, e mult mai comod cu transmisie automatĂŁ.

Revenind, ĂŽnainte de BMW am avut un Mercedes B Class, cutie automatĂŁ. DrĂŁguțĂŁ, cochetĂŁ, dar se simțea de fapt ca un A Class puțin mai atent desenat.

Am gĂŁsit pe un site de anunțuri auto acest BMW și mi-a cĂŁzut cu tronc. Am vândut B-ul, am luat E-ul. :D

 

Mașina e ĂŽn RO din 2010, adusĂŁ de la mama ei din Germania. 4 ani a fost pe mâini bune, aici, din ce am aflat.

 

Este de infinit ori mai silențioasĂŁ decât Mertz-ul, mai spațioasĂŁ. E un feeling foarte fain, presupun cĂŁ e marca BMW. :) Nu am mai condus niciunul pânĂŁ acum.

 

Este lungĂŁ și fĂŁrĂŁ senzorii de parcare probabil aș parca-o ĂŽn jumĂŁtate de orĂŁ.

 

Consumul este aprox. 13 l ĂŽn București.

 

UrmeazĂŁ sĂŁ schimbĂŁm distribuția.

 

Probleme:

 

- eram pe 13 septembrie (ĂŽn urmĂŁ cu 2 sĂŁptĂŁmâni) și am uitat de acea bordurĂŁ care delimiteazĂŁ banda de șina de tramvai. M-am trezit cu jumĂŁtate de mașina pe șinĂŁ, jumĂŁtate pe șosea. Imediat dupĂŁ, flat tyre monitor - DTC failure și cam așa a rĂŁmas. Nu am ieșit cu ea pe zĂŁpadĂŁ și nici nu știu ce presupune eroarea aia :-(

- este stricatĂŁ macaraua de ĂŽnchidere de la portiera șoferului și nu o pot descuia decât cu cheia.

- 2 becuri arse (unul de la semnalizare, mĂŁ disperĂŁ cât de alert semnalizeazĂŁ așa)

 

Altceva nu știu ce sĂŁ mai zic. Sunt super ĂŽncântat de mașinĂŁ, cât am apucat sĂŁ mĂŁ plimb cu ea.

Am cĂŁutat-o pe acel site dupa serie și am citit ca are limitator de vitezĂŁ și de fapt are mai mulți cai. Poate mĂŁ edifica cineva care-i treaba.

 

Atașez câteva poze (doar 2 ĂŽmi aparțin, restul sunt cele din anunț). Am dat astĂŁzi zĂŁpada și sper ca mâine sĂŁ ies cu ea la plimbĂŁricĂŁ. :)

 

SearĂŁ fainĂŁ! :)

post-70537-0-06049600-1420233701_thumb.jpg

post-70537-0-61980000-1420233729_thumb.jpg

post-70537-0-12047500-1420233741_thumb.jpg

post-70537-0-42427000-1420233757_thumb.jpg

post-70537-0-33497300-1420233774_thumb.jpg

post-70537-0-07183400-1420233784_thumb.jpg

post-70537-0-50082900-1420233803_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc tuturor! :)

 

Enders, așa ni s-a spus. Nu mĂŁ pricep la mecanicĂŁ. :( Dar am ĂŽnțeles cĂŁ nu e așa urgentĂŁ intervenția.

 

Andrei, am uitat sĂŁ scriu la ”probleme”. Așa am cumpĂŁrat-o, a fost smuls. Nu am idee cât costĂŁ unul dar trebuie sĂŁ iau cât mai curând.

 

13.. 13.7.. Dar nu cred cĂŁ am cĂŁlcat vreodatĂŁ accelerația cu gândul la consum. :rolleyes:

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ seara și bine v-am gĂŁsit! :)

 

MĂŁ numesc Andy, 20 de ani (fĂŁrĂŁ 3 luni).

 

Ăn urmĂŁ cu mai puțin de o lunĂŁ am intrat ĂŽn posesia unui BMW 320D, ”break” (nu știu nici acum cum se mai zice acestui mode ĂŽn prezent).

 

Se numește TOURING

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare!

Acum o saptamana, cum strabateam o intersectie, o domnisoara nu m-a vazut si nu mi-a acordat, deci, prioritate... Am sfarsit pe trotuar, intr-un stalp.

Nu a sarit niciun airbag, cateva erau dezactivate am inteles, dar eu am scapat perfect sanatos printr-o minune!

Masina e dauna totala si urmeaza sa primesc banii de la Allianz, asiguratorul domnisoarei.

Are cineva idee cam la ce suma sa ma astept sa primesc? Eu am inteles ca toata suma, nu 75%...

 

PS: am incercat sa atasez fotografii de pe telefon dar se pare ca nu functioneaza. :(

Edited by edwardandrewv
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si apropo de plusurile primite de masinuta asta si de topic-ul deschis de Fre: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/158816-bmw-uri-de-evitat/page__st__100 si de airbag-urile care nu s-au deschis, deschide bine ochii cand cumperi masina data viitoare.

 

Informeaza-te ! E un incident din care poti sa inveti multe !

 

Spuneam ca sunt mai stapan pe masina, mai atent la drum, daca am cutie automata. Conduc de 2 ani zilnic. Si chiar daca e putin, ce relevanta are din moment ce domnisoara nu m-a vazut si a intrat in mine? Ochi pentru altii nu primesc la ore suplimentare..

 

La orele suplimentare poti invata sa privesti drumul, sa prevezi, sa anticipezi reactiile celor din jurul tau, poti invata multe. Daca ai ajuns intr-un stalp sigur ai gresit undeva. Nu inseamna ca legal esti vinovat, dar te asigur ca undeva ai gresit!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pai.. Da. Dar in stalp m-a impins masina cealalta. Intamplator era un stalp acolo. Singura chestie pe care as fi putut s-o fac ar fi fost sa am max 30 la ora, incat sa franez complet... Altfel.. :(

 

Ti-ai raspuns singur, sunt zone unde trebuie sa mergi cu 30 :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Personal ma bucur ca nu ai patit nimic si ca esti in regula,masina....duca-se. Toti invatam cat traim,insa e bine sa tinem cont si de sfaturile celor din jur,ne ajuta pe viitor :thumbsup: Iti doresc recuperare usoara a sumei cuvenite si apoi sper ca revii pe forum tot cu un BMW :drinks:
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de tot! Nu am pus asta la indoiala nicio clipa. Mai am muulte de invatat. Chiar si accidentul asta, nu prea se produce vreunul din vina unei singure persoane. :)

Nu am habar in cat timp se fac despagubirile si cum sunt cei de la Allianz. Am inteles ca se tine cont si de pretul de lista al masinii, dar nu stiu cum il gasesc, unde, ce relevanta mai are cel din 2006..nu inteleg. :(

Link to comment
Share on other sites

:((( Imi pare rau pt incidentul neplacut pe care l-ai avut, sper sa rezolvi cat mai repede cu despagubire.

Am avut si eu un accident asemanator acum vre-o 10 ani cu un opel astra g caravan, am scapat la fel ca prin minune, nici un airbag nu s-a desfacut, masina am

Proptit-o intr-un stalp de telegraf si un pom, nu mai statea pe roti, statea doar pe praguri, se facuse barca, gen...

Vine nu a fost a mea, unu a intors fara sa se asigure si am incercat cat am

Putut sa il evit dar tot l-am lovit, eu veneam pe banda 3 el a intors de pe banda 1.

 

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Edited by enders
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e ceva putred la mijloc in legatura cu achizitia.... No offence!

 

Dupa care apare accidentul. Daca e adevarat, bafta cu recuperarea daca a fost vina ei. Dar mie mi se pare ceva ciudat. Sa nu te vada si sa iti faca dauna totala masina inseamna ca avea viteza. Viteza care implicit cred ca o aveai si tu. Ori nu ai cedat tu prioritate si ai scos botul unde nu trebuia, ori a trecut ea fara prioritate. Si cu siguranta toate astea s-au intamplat intr-o intersectie foarte mica, eventual cu vizibilitate redusa, ca in una mare sunt alte calcule.

Este foarte posibil sa ma insel, si daca fac asta, imi cer scuze. Este foarte bine si sa fii multumit ca ai scapat fara nici o problema de sanatate.

Revenind la achizitie, chiar daca are 9-10 ani masina, dar deja airbagurile sunt dezactivate...

Din posturile tale, tragand o concluzie, ajung si eu sa fiu de acord cu Dan Dan.

 

Ar fi ok totusi daca ne-ai pune si noua cateva poze cu masina dupa accident, acum ca esti la umbra linistei, asteptand evaluare si despagubire de la alianz si, neavand tu vreo vina.

 

 

Inca odata nu vreau sa te atac, sau sa fiu rautacios, daca gresesc scuza-mi si ignora-mi postul, dar pentru mine ceva e putred la mijloc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intram in intersectie de pe banda a 2-a. O domnisoara nu s-a asigurat si a virat stanga fix cand treceam eu. A fost suficienta viteza pe care o aveam.. Problema a fost ca am ajuns in stalp, nu ca a intrat ea in mine... Pe de alta parte a fost bun stalpul ala acolo, e trotuar si statie ratb, nu vreau sa ma gandesc unde as fi ajung daca nu ma propteam in el.

post-70537-0-74404200-1426714101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.