Jump to content

Achizitionare Bmw 530xd 2006-2009


N0Want3D

Recommended Posts

Salut , o sa imi cumpar in viitorul apropriat ( desigur daca gasesc ce trebuie ) un bmw 530xd ..

Cautarile sunt si pe autovit si pe mobile-de , doresc sa stiu toate sfaturile pe care mi le puteti da , dar in special : la ce trebuie sa fiu atent cand cumpar un bmw 530xd 2006-2009 si cum se achizitioneaza de pe mobile-de si care sunt pasii ca sa nu intampin vre-o problema ( doresc sa cumpar de la un dealer).

Asta nu conteaza prea mult , dar va zic cum vreau sa "arate" masina : - de preferat an cat mai nou , m packet , cutie automata , cat mai multe optiuni , sub 200.000 km .

 

Vreau sa stiu care sunt pasii de achizitionare de pe mobile-de si la ce ar trebui sa fiu atent , si la ce ar trebui sa fiu atent si sa verific cand achizitionez din romania .

 

Sper sa ma ajutati cat mai mult ... si eu ca fiecare .. doresc sa iau o masina cat mai buna .. !

Link to comment
Share on other sites

ce buget ai? Pentru ca un 3.0 xD in mintile lui sunt cam rare( adica gasesti cam greu unul intretinut cum trebuie si daca o sa-l gasesti o sa aibe un pret pe masura!

pai bugetul maxim este de 16.500 ... eu unul cred ca este destul de bine .. acum daca tu sti altceva , corecteaza-ma :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu am cumparat si n-o sa cumpar niciodata masini rulate in Ro desi mai gasesti masini ok si pe aici dar e ceva mai riscant http://home.mobile.de/AUTOASLINZ#des_203557019

 

http://home.mobile.de/BZAUTOMOBILEHAMBURG#des_202560212

a 2-a mi-a atras si mie atentia , arata bine si pare bine intretinuta .

 

daca sti , spune-mi si mie pasii de achizitionare si la ce ar trebui sa fiu atent ( pasii de achizitonare de pe mobile.de)

Link to comment
Share on other sites

O poti lua prin firma si s-o achiti integral de aici dupa care angajezi o firma de transport cu platforma si ti-o aduce acasa in max 2 sapt. Sau sa te duci personal dar te costa mai mult, o platesti acolo dar cu tot cu tva si in plus bani de drum , nr de tzoll cu asigurare si alte costuri. Ambele variante le-am facut si cu prima am scutit o buna parte din bani plus ca masina mi-a venit acasa sub pretul brut de acolo cu tot cu transport. Deci prima varianta clar.

Doar ca la tine e problema taxei si aici e nasol.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

O poti lua prin firma si s-o achiti integral de aici dupa care angajezi o firma de transport cu platforma si ti-o aduce acasa in max 2 sapt. Sau sa te duci personal dar te costa mai mult, o platesti acolo dar cu tot cu tva si in plus bani de drum , nr de tzoll cu asigurare si alte costuri. Ambele variante le-am facut si cu prima am scutit o buna parte din bani plus ca masina mi-a venit acasa sub pretul brut de acolo cu tot cu transport. Deci prima varianta clar.

Doar ca la tine e problema taxei si aici e nasol.

Am inteles, deci metoda cu platforma este mai buna , si verificarea masinii , actele si tot cine le face ? (cum trebuie procedat? ca sa fie totul in regula (acte) si sa ma asigur ca masina este "potenta" ?

Taxa cat costa pana la urma ?

Edited by N0Want3D
Link to comment
Share on other sites

Tu le dai un avans, firma o cumpara de acolo , ti-o aduce acasa si dupa aia tu o iei de la ei pe baza de contract. Cu verificarea e mai complicat, eventual le poti cere sa faca cei de la parc in Germania o diagnoza ceva si sa-ti trimita rezultatele. Insa nu prea se complica cu asta, de obicei ii intrebi la telefon tot ce vrei sa stii si ei trebuie sa-ti spuna daca e vreo problema.

Taxa o calculezi singur pe site-ul anaf.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

este mai complicat asa stiind ca tu dai 14-15 mii de euro sa nu o testezi la fata locului! Ce vezi tu aia e, eventualele zgarierim motorul cum se aude! sfatul meu este sa o testezi, sa mergi cu ea sa vezi cum trage, fluiera turbina, scoate fum, diagnoza completa etc.Una e sa fii la fata locului cu masina in fata si alta e sa o vezi pe laptop si sa te bazezi pe unii altii! Parerea mea! Acum tu stii mai bine!
Link to comment
Share on other sites

este mai complicat asa stiind ca tu dai 14-15 mii de euro sa nu o testezi la fata locului! Ce vezi tu aia e, eventualele zgarierim motorul cum se aude! sfatul meu este sa o testezi, sa mergi cu ea sa vezi cum trage, fluiera turbina, scoate fum, diagnoza completa etc.Una e sa fii la fata locului cu masina in fata si alta e sa o vezi pe laptop si sa te bazezi pe unii altii! Parerea mea! Acum tu stii mai bine!

tu ma sfatuiesti sa ma duc eu in Germania la fata locului sa o testez ? sau sa astept sa vina in ro si dupaia sa o testez ?

Link to comment
Share on other sites

Dar nici aia prin parcurile din DE nu prea accepta testari. Iti spun daca are probleme dar nu stau sa piarda timpul cu clientul pt ca oricum au clienti destui si unul tot se va gasi s-o cumpere.

Asa am inceput si eu sa-i intreb de diagnoze una alta pt ultimul E91 luat anul trecut si mi-au raspuns "omule, masina e f buna, nu are nimic, nicio eroare nimic, daca vrei s-o cumperi bine daca nu o ia altul, nu e graba". :)

Link to comment
Share on other sites

ce mai testezi cand deja e la usa casei? avansul e dat salut!!

 

daca vrei sa faci o treaba te duci personal, o vezi, negociezi pretul, platesti prin transfer bancar ca doar nu te-oi duce cu punga de bani dupa tine, iei nr si vii pe roti

 

la 16000€ trebuie sa ai putina responsabilitate parerea mea, si sincer lasa contactele si camatarii deoparte :thumbsup:

 

daca vrei sa faci proba iti pune numere rosii de dealer si poti sa faci test cu masina, si la negociat e loc de intors 100%

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

ce mai testezi cand deja e la usa casei? avansul e dat salut!!

 

daca vrei sa faci o treaba te duci personal, o vezi, negociezi pretul, platesti prin transfer bancar ca doar nu te-oi duce cu punga de bani dupa tine, iei nr si vii pe roti

 

la 16000€ trebuie sa ai putina responsabilitate parerea mea, si sincer lasa contactele si camatarii deoparte :thumbsup:

 

daca vrei sa faci proba iti pune numere rosii de dealer si poti sa faci test cu masina, si la negociat e loc de intors 100%

mersi pt sfaturi , poate o sa ma duc personal , dar problema e la mine cu engleza .. sa gasesc pe cineva care vb. engleza cursiv .. apropo , n-am inteles fraza : " si sincer lasa contactele si camatarii deoparte "

Edited by N0Want3D
Link to comment
Share on other sites

si prima are la fel, si e in linz

 

am vrut sa zic lasa intermediarii..... te duci tu pers si cumperi, negociezi, platesti, daca scoti 500e este exact drumul si numerele

Am inteles , mai pe scurt : ma duc acolo , negociez cat pot ( macar sa imi scot drumul si numerele rosi - CAT AU VALABILITATE?) si vin cu ea in tara.

Cat ma costa sa o inscriu ( sa ii pun ce numere vreau ) si care mai sunt taxele de trebuie platite ? ( vreau sa imi fac un buget aproximativ si pentru astea )

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te linistesti sa cumperi un e60 530xd din afara, te-ai interesat cat e taxa? la xdrive e mai mare fiind si euro4, un prieten a platit acum un an aproape 5k euro taxa la un 530xd din 2006, vezi mai intai cat e taxa ca sa nu iei o teapa mai mare decat iti poti imagina, cu 21k iti iei f10. Edited by branevl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te linistesti sa cumperi un e60 530xd din afara, te-ai interesat cat e taxa? la xdrive e mai mare fiind si euro4, un prieten a platit acum un an aproape 5k euro taxa la un 530xd din 2006, vezi mai intai cat e taxa ca sa nu iei o teapa mai mare decat iti poti imagina, cu 21k iti iei f10.

asta ma uitam si eu acum pe net ... cat e taxa ... intr-un fel ar fi mai bine sa o cumpar din romania , dar trebuie sa gasesc una sigura ... deocamdata astept sa vad cat e taxa , daca stie cineva cu aproximatie sa zica ..

 

daca toata nebunia sare de 17,000 Euro , cred ca o sa renunt la achizitionarea din afara , daca nu exista alta posibilitate

Link to comment
Share on other sites

Tu intelegi ce zici, un e60 fie si xdrive 17k euro, vrei cumva sa iti bati joc de banii tai, te dau afara din casa, este mult prea mult pt un e60 mai ales pt unul cu peste 150k km? nu se merita sa aloci mai mult de 13-14k cu tot cu inscriere la un e60 fie si xdrive, a aparut de mult f10, e60-uri cu motor de 3.0 in romania sunt mai ieftine decat un 2.0, nu te mai lua dupa cei ce zic sa iei din afara ca doar nu iti dau ei banii pt masina, taxa e in jur de 5000 ai mare grija. Edited by branevl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.