Jump to content

bmw x1 2011 x drive 118d


boxterman

Recommended Posts

salutare tuturor. am achizitionat in luna decembrie un bmw x1 2011 x drive 118d fabricatie 05.2011 la un kilometraj de 148000km, la schimb cu ””vechiul”” seria 3 din 2009 modelul care se pare ca trebuia sa ii schimb lantul si accesoriile. masina merge ok consuma bine 6.2 6.7mixt in conditiile de 4X4permnent si automata. daca stie cineva care ar fi problema acelui zgomot venit dinspre spatele masinii, desi singurul indiciu ar fi ca am gasit pe capacul din partea stanga spate o solutie galbicoasa care a iesit cu greu la spalatorie. am vazut aici pe forum ca unii spun de diferential altii de rulment. as fi recunascotor daca ar fi cineva mai precis, masina se comporta practic ca si cum ar avea motorul pe spate acel zgomot variaza odata cu variatiile motorului incepepela 30km si se cam pierde pe la 110km in sus.
Link to comment
Share on other sites

Eu propun sa se dea o lege prin care sa se interzica introducerea bmw-urilor cu motor de 2 litri in tara.....eu cred ca sunteti cam paranoici cu distributia asta...

 

Evident ca-i paranoia oarecum cu acest N47! Lumea se amuza de faptul ca pt a scapa de aceasta problema, omu' s-a gandit sa schimbe masina intru totul cu alta, dar fara sa se intereseze in prealabil ca poate si cealalta imparte in fond acelasi motor ca si precedenta! Sau asta am inteles si eu, poate ca sunt alte motive totusi si noi n-avem cunostinta de ele! Cel putin asta s-a inteles!

Link to comment
Share on other sites

Eu propun sa se dea o lege prin care sa se interzica introducerea bmw-urilor cu motor de 2 litri in tara.....eu cred ca sunteti cam paranoici cu distributia asta...

 

Da, cele 163 pagini scrise pana acum pe topicul cu distributia la N47 iti dau dreptate. :whistling:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu nu cunosc pe nimeni la care sa i se fi rupt lantul....si crede-ma stiu destui cu motoare de 2 litri.In cele 163 de pagini la cati li s-a rupt lantul?Am mai spus pe undeva...multi iau masina din targ cu 100.000km si au pretentia sa mearga ca din fabrica dar in realitate masinile alea ajung sa aibe si 300.000km.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru a rezolva problema cu zgomotul din spate recomanda o vizita la service pentru schimbarea uleiului in diferentiale (transmisie). Este posibil sa nu fi fost schimbat niciodata si la 150k km pot aparea probleme. Edited by dumi_id
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

la mine problema s-a rezolvat prin inlocuirea rulmentului spate. se auzea in zgomot infundat de pela 60km/h in sus.

Salut cit a costat schimbarea rulmentului.

la mine la fel se aude un zgomot pe spate. Am schimbat un oring la diferential ce iese spre planetara, uleiul din grup si la fel se aude.Avea joc rulmentul si unde se afla mai bine zis.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Daca ar fi rulmenti - zgomotul nu s-ar diminua ci ar creste o data cu viteza.

Daca este un zgomot care dispare la viteze mai mari atunci pot fi avelopele de spate uzate neuniform.

 

Poti proba usor treaba asta.

 

Sui masina pe un elevator si accelerezi in gol. Avelopele proaste de pe spate o sa se auda destul de tare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.