Jump to content

schimb casetofon original bmw


Recommended Posts

salve vreau sa ii schimb si eu casu' ala original cu ceva mai de firma,dar l-am scos pe ala vechi si am descoperit doar o mufa cu 10 picioruse,nuci urma de fire box,alimentare,antena.ce sa fac trebuie sa imi cablez masina din nou sau exita un adaptor(bmw 316 i -2000) :blink:

22616[/snapback]

 

 

exista adaptor. daca esti din bucuresti gasesti la baietii din drumul sarii.este o firma acolo care monteaza numai chestii de genul: audio,alarme,etc.

am montat eu la ei: doar un adaptor.nici un fir taiat,nimic anulat. cand vreau pot pune la loc aparatul original.

Link to comment
Share on other sites

unde gasesc si eu o mufa sau poate sa imi trimita cineva una ca o platesc gras.vin eu si in bucuresti daca e nevoie dar la cum cunosc buc,prefer sa o cumpar de la cineva si la pret dublu.daca are cineva sau imi cumpara una si ma asteapta la intrare in buc sa ma sune 0788197210.merci mult
Link to comment
Share on other sites

unde gasesc si eu o mufa sau poate sa imi trimita cineva una ca o platesc gras.vin eu si in bucuresti daca e nevoie dar la cum cunosc buc,prefer sa o cumpar de la cineva si la pret dublu.daca are cineva sau imi cumpara una si ma asteapta la intrare in buc sa ma sune 0788197210.merci mult

23028[/snapback]

 

La orice magazin de electronice se gasesc mufe universale.Tai firele si legi mufa noua, e foarte simplu sa iti dai seama care este fiecare pentru ca mufa vine cu instructiuni si firele sunt de diferite culori.De fapt sunt doua,mama si tata,care intra una in alta.

 

100.000 costa o mufa din aia.I-am pus eu la tata in Dacie un cass de Audi A6 si am cumparat o mufa universala.

 

Ca sa iti expic mai ca lumea.Firele care vin de la boxe,alimentare,antena,vin legate de mufa tata.Iar ce vine din cass,se leaga la mufa mama.Cele doua mufe se conecteaza.

Link to comment
Share on other sites

inteleg ca exista mufa mama si mufa tata,dar la masina exista o mufa cu 10 pini care au boxe,antena si alimentare,care din ele sunt boxele,care alimentarea si care e antena numai eu nu stiu.de aia vreau o schema sa stiu ca pinul 1 e antena,pinul 2 e plusul ,etc

23036[/snapback]

 

Nu ramane decat sa tai firele si sa vezi ce se intampla,iar apoi sa le legi la loc.Oricum nu inteleg care e sensul sa pastrezi mufa originala,mai ales ca numai la cass bmw se potriveste.Cel mai bine este sa tai firele,sa pui pe ele etichete ca sa stii ce ai taiat si sa instalezi o mufa universala.Cand vrei sa pui mufa originala la loc,vei stii dupa etichete care fir vine cu care.

Ca sa vezi care sunt boxele faci in felul urmator.Dai faderu pe o parte si balansul pe o parte.Adica de exemplu balans stanga si fader spate.In felul asta stii care sunt firele de la boxa stanga spate pentru ca numai aia are semnal in ea.Iar alimentarea o verifici si tu cu un aparat de masura.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

cum se numeste cass-ul pe care il ai la vinzare (ala de pe 3er e46)? daca e bmw business si e bun il iau eu.

salve vreau sa ii schimb si eu casu' ala original cu ceva mai de firma,dar l-am scos pe ala vechi si am descoperit doar o mufa cu 10 picioruse,nuci urma de fire box,alimentare,antena.ce sa fac trebuie sa imi cablez masina din nou sau exita un adaptor(bmw 316 i -2000) :blink:

22616[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

salve vreau sa ii schimb si eu casu' ala original cu ceva mai de firma,dar l-am scos pe ala vechi si am descoperit doar o mufa cu 10 picioruse,nuci urma de fire box,alimentare,antena.ce sa fac trebuie sa imi cablez masina din nou sau exita un adaptor(bmw 316 i -2000) :blink:

22616[/snapback]

nu stiu dak te-ai rezolvat between si nici nu am avut rabdare sa citesc tot topicul dar xsita la astia cu alarme mufe adaptoare de la BMW la mufele alea standard de cass. care parca se numesc DIN. Una cu boxe si una cu alimentari si accesorii. Sunt unii MARIS pe blv. TIMISOARA - dupa Mallul nou cum vii din oras...pe dreapta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.