Jump to content

Am nevoie de informatii


uadiv

Recommended Posts

buna seara !

aceasta este prima mea postare pe forum-ul dvs, si de acum si al meu...

as dori niste sfaturi cu privire la ceea ce se prefigureaza, intr-un viitor relativ apropiat, a fi noua mea masina...

Ma roade inimioara dupa un 520 cel dupa 1997 nu stiu de care "e" (de aceea am zis in titlu ca nu am habar). As dori un diesel din considerente de consum, dar nu exclud nici varianta OTTO.

Am gasit zilele astea pe autovit un 520i argintiu din '97 la 6950 euro, care arata exceptional, super dotari si super pretul (as vrea sa postez link-ul da' nu stiu cum...oricum o gasiti pe autovit).

-cu ce as vrea eu sa ma ajutati?... este corect pretul asta?

-cam la ce bani se invarte o astfel de masina?

-care ar fii necazurile cu masinile astea (1997-1998)?

-si nu in ultimul rand CAT CONSUMA ? (nu de alta da' acum am un vw golf 4 tdi 2001 care consuma enervant de putin :blink: )

astept parerile si sfaturile voastre

va multumesc de pe acuma!

 

 

p.s. daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute tipicul

Edited by uadiv
Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit. :blink:

 

Modelul dorit de tine are cod E39. Informatia asta te poate ajuta in cautarile pe forum vis-a-vis de acest model, intrucat multi dintre membrii activi il au. Sunt tone de info, spor la treaba.

 

In alta ordine de idei: BMW serie 5 este o masina din clasa premium, vei vedea ca este MARE diferenta intre Golful actual si cinciar, chiar daca cel din urma este mai vechi. Si nu vorbesc subiectiv, chiar asa este :).

 

Insa toate au un pret. Consumul va fi mai mare (dar sa nu crezi toate miturile cum ca la BMW iti trebuie conducta rompetrol sub casa) decat in cazul golfului, iar cei 150 CP sunt considerati destul de putini de unii dintre noi :).

 

In rest ... model extrem de reusit, probleme putine, motor ok! Cel mai bine te vei edifica dupa ce vei conduce un E39. Atunci vei avea revelatia cu privire la patimile si dependenta pe care le creeaza constructorul bavarez :).

 

PS - Pretul la cel gasit de tine mi se pare cam mic. Poate e ocazie, poate e teapa. Verifica atent toate aspectele, ok?

Link to comment
Share on other sites

buna seara !

aceasta este prima mea postare pe forum-ul dvs, si de acum si al meu...

as dori niste sfaturi cu privire la ceea ce se prefigureaza, intr-un viitor relativ apropiat, a fi noua mea masina...

Ma roade inimioara dupa un 520 cel dupa 1997 nu stiu de care "e" (de aceea am zis in titlu ca nu am habar). As dori un diesel din considerente de consum, dar nu exclud nici varianta OTTO.

Am gasit zilele astea pe autovit un 520i argintiu din '97 la 6950 euro, care arata exceptional, super dotari si super pretul (as vrea sa postez link-ul da' nu stiu cum...oricum o gasiti pe autovit).

-cu ce as vrea eu sa ma ajutati?... este corect pretul asta?

-cam la ce bani se invarte o astfel de masina?

-care ar fii necazurile cu masinile astea (1997-1998)?

-si nu in ultimul rand CAT CONSUMA ? (nu de alta da' acum am un vw golf 4 tdi 2001 care consuma enervant de putin :) )

astept parerile si sfaturile voastre

va multumesc de pe acuma!

p.s. daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute tipicul

218190[/snapback]

bine ai venit printe pamanteni :blink:

pana sa am bmw si eu eram cu wv...asta pana cand din greseala am intrat pe autovit...

rezultatul?

m-am pricopsit cu o pisica coupe 97 de care sunt tare multumit...

satisfactiile pe care ti le ofera un bmw nu se compara cu alta masina...

crede-ma ca, consumul se compenseaza cu placerea de conduce un BMW...

nu cred ca un consum de 10 12 la suta este mare, la benzina ma refer...

cat despre dizelache un 8-10 la suta la un motor de 2000 cum vrei tu sa-ti iei..chiar e ok!!! :)

tu alegi!

multa bafta!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel asta am vrut sa-l cumpar si eu dar prin noiembrie-decembrie atunci era 8 mii si ceva.

Consumul ii dublu ca si la golf.Eu zic sa-i faci o verificare la service si daca e ok sa-l achizitionezi .Pretul este f bun.

P.S. O sa fi f multumit de el :blink:

Link to comment
Share on other sites

acuma am ajuns acasa dupa schimbul de noapte si eram nerabdator sa vad daca am mai primit ceva raspunsuri...

va multumesc tuturor... dar n-am inteles de ce sa ma feresc de benzinare e 39 '97-'98 pentru ca dupa cum spuneti un consum dublu fata de golfu' meu inseamna undeva la 10-11 l% ceea ce pt o masina de talia lui 520 nu este o tragedie....

am mai avut eu, odata demult, un ''cupe sport'' care consuma cam tot asa (parca ii zicea OLCIT :blink: ).

va rog ceva date tehnice (520i 97'-'98), nu as vrea totusi motor peste 2000 cmc pt ca si asa sunt mari taxele si ma gandesc cu groaza la ce va fii in viitor.

@ cata meu blue:

da, asta este masina www.autovit.ro/html/5/5/6/4/525564.php stii ceva legat de ea ?

si acuma o intrebare de neinitiat : exista diesel de 2000 cmc ?

Edited by uadiv
Link to comment
Share on other sites

acuma am ajuns acasa dupa schimbul de noapte si eram nerabdator sa vad daca am mai primit ceva raspunsuri...

va multumesc tuturor... dar n-am inteles de ce sa ma feresc de benzinare e 39 '97-'98 pentru ca dupa cum spuneti un consum dublu fata de golfu' meu inseamna undeva la 10-11 l% ceea ce pt o masina de talia lui 520 nu este o tragedie....

am mai avut eu, odata demult, un ''cupe sport'' care consuma cam tot asa (parca ii zicea OLCIT  :blink: ).

va rog ceva date tehnice (520i 97'-'98), nu as vrea totusi motor peste 2000 cmc pt ca si asa sunt mari taxele si ma gandesc cu groaza la ce va fii in viitor.

@ cata meu blue:

da, asta este masina www.autovit.ro/html/5/5/6/4/525564.php stii ceva legat de ea ?

si acuma o intrebare de neinitiat : exista diesel de 2000 cmc ?

218281[/snapback]

exista man!

Link to comment
Share on other sites

dar n-am inteles de ce sa ma feresc de benzinare e 39 '97-'98

Pentru ca atunci au fost puse pe E39 "celebrele" motoare M52 cu blocul motor din nikasil, care se deterioreaza in timp (de la sulful din benzina se pare) si probabil vei avea nevoie de un nou motor. Incearca daca vrei benzina sa gasesti un 520i cu motorul de 2.2 litri si 170 CP, inlocuitorul lui 520i de 2 litri si 150 CP. Dar va fi mai scump, cred ca e fabricat dupa 2000 (nu sunt absolul sigur de anul cand a fost schimbarea motoarelor). Sau daca vrei diesel un 520d (136 CP) sau mai bine un 525d (163 CP), dar si pretul va fi mult mai mare (cred ca tot dupa 2000 sunt puse aceste motoare).

 

Sa stii ca nu sunt foarte mari taxele nici pentru 2.5 litri (cum mi-am luat eu). Peste 2.5 litri cresc mult, iar peste 3 litri deja sunt nesimtit de mari.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca atunci au fost puse pe E39 "celebrele" motoare M52 cu blocul motor din nikasil, care se deterioreaza in timp (de la sulful din benzina se pare)

dar in cazul asta se rezolva cu o butelie de LPG, nu?, la fel si consumul

Sa nu ma injurati ca am pomenit de LPG fiind vorba de BMW, dar am mai vazut si masini pe gaz care merg inca de mult timp si fara probleme...inca o data va spun (nefiind foarte priceput) cantaresc mai multe variante neexcluzand deocamdata nici una...

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre un VW si un BMW seria 5 este ffff mare, ai un confort sporit pe seria 5, este mult mai placut condusul, te vei simti ca si cum ai merge pe apa, nu se mai aud bubuituri in habitaclu, nu te mai zdruncina orice denivelare, intr-un cuvant dpdv al condusului este o placere seria 5 (atata timp cat este in mintile ei), vei simti pe pielea ta lejeritatea condusului, nu te mai stresa atat de mult, vei fii placut impresionat in momentul in care vei incepe sa conduci asa ceva. Doar cativa km tre sa mergi pt o impresie, putem scrie noi aici multe, multe, cel mai bine vei simti pe pielea ta, cat despre probleme....., mai poti citi, in principiu este o masina inchegata ca toata seria 5 dealtfel.
Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre un VW si un BMW seria 5 este ffff mare, ai un confort sporit pe seria 5, este mult mai placut condusul, te vei simti ca si cum ai merge pe apa, nu se mai aud bubuituri in habitaclu, nu te mai zdruncina orice denivelare, intr-un cuvant dpdv al condusului este o placere seria 5 ...

La care serie 5 te referi?

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre un VW si un BMW seria 5 este ffff mare, ai un confort sporit pe seria 5, este mult mai placut condusul, te vei simti ca si cum ai merge pe apa, nu se mai aud bubuituri in habitaclu, nu te mai zdruncina orice denivelare, intr-un cuvant dpdv al condusului este o placere seria 5 (atata timp cat este in mintile ei), vei simti pe pielea ta lejeritatea condusului, nu te mai stresa atat de mult, vei fii placut impresionat in momentul in care vei incepe sa conduci asa ceva.  Doar cativa km tre sa mergi pt o impresie, putem scrie noi aici multe, multe, cel mai bine vei simti pe pielea ta, cat despre probleme....., mai poti citi, in principiu este o masina inchegata ca toata seria 5 dealtfel.

219780[/snapback]

de acord, doar e 39 face parte dintr-o cu totul alta clasa-superioara, dar modelul de care zic eu 97-98, la anii pe care ii are sigur mai zdrangane, nu? pe drumuri mai proaste , cu piatra cubica (noi inca mai avem drumuri din astea, pe aici prin CV si dl Laszlo Borbely chiar daca e de etnie cu majoritatea de pe aici, nu prea se oboseste sa faca prea multe :blink: ), greierasi prin bord, usi, scaune...ca mor cand ii aud pe la golfu' meu care e ceva mai tanar (2001). :)

Edited by uadiv
Link to comment
Share on other sites

nu mai sta pe ganduri man si achizitioneaza masina aia sau alta odata...

odata ce ai apucat sa conduci un bmw..... :blink: te indragostesti... :)

220054[/snapback]

nu mai stau pe ganduri: VREAU BMW E 39, fie el benzinar, diesel sau pe gaz(poate mai fac si niste cartofi prajiti, vorba cuiva), dar momentan nu am ce sa fac, tre' sa dau golfu'

sunt in tratative pt cumpararea unei case si daca mai ramane ceva bani... ei, macar un ursulet sau poate o pisicuta cine stie... dar mi s-a pus pata pe un e 39, dar trebuie sa gandesc rational.

topicul l-am deschis pentru a benificea de sfaturi din partea voastra pt achizitionarea unei astfel de bijuterii intr-un viitor oarecum incert (eu sper ca totusi anul asta), iar masina de care am amintit a fost doar ca o precizare a ceea ce-mi doresc si sa aflu daca pretul masinii este corect

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.