Jump to content

Ulei BMW E90


spotted89

Recommended Posts

Buna seara ! Am un BMW Seria 3 E90 an 2005 fara filtru de particule, Cod motor: M47D20O2 - 2,00l (120kW) 150.000 km si m ar interesa ce brand si tip de ulei folositi ?! Dupa primul schimb de ulei mi s a aprins becul portocaliu de ulei dupa aproximativ 5000 km e in regula ?!? in aproximativ 11.500 km am consumat 1L de ulei intre schimb, de scos fum, nu scoate! E ok ?! Precisez ca la drum lung am un stil de condus mai agresiv! Multumesc anticipat !
Link to comment
Share on other sites

BMW e90 320d motor M47 cu filtru de particule. Urmeaza sa fac in perioada asta revizia. Filtrele o sa fie MANN. Dar referitor la ulei. Credeti ca e mai bine sa pun Mobil 1 ESP FORMULA 5W30 (e mai scump) in loc de BMW LongLife 5w30? As aprecia parerea cuiva care are experienta in asta. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

BMW e90 320d motor M47 cu filtru de particule. Urmeaza sa fac in perioada asta revizia. Filtrele o sa fie MANN. Dar referitor la ulei. Credeti ca e mai bine sa pun Mobil 1 ESP FORMULA 5W30 (e mai scump) in loc de BMW LongLife 5w30? As aprecia parerea cuiva care are experienta in asta. Multumesc.

Pune ulei specific motoarelor cu acel filtru si NU o sa se umple de cenusa mai repede decat normal iar motorul e protejat implicit.

Daca iti propui sa faci schimbul mai des, motorul v-a fi chiar fericit!

Eu schimb filtru la fiecare schimb de ulei. Si Bosch e bun.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.