Jump to content

Cati litri de ulei intra?


costinlogin

Recommended Posts

Multumesc tuturor pt. raspunsuri. Am folosit BMW 5W30 7.2L este cantitatea exacta, mai precis cu aceasta cantitate in bord imi indica nivelul pana la limita max fara a trece peste. Joja eu nu am gasit deci banuiesc ca trebuie sa ma bazez pe ce zic senzorii. Am gasit in manualul masinii tipurile de ulei acceptate. Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Multumesc tuturor pt. raspunsuri. Am folosit BMW 5W30 7.2L este cantitatea exacta, mai precis cu aceasta cantitate in bord imi indica nivelul pana la limita max fara a trece peste. Joja eu nu am gasit deci banuiesc ca trebuie sa ma bazez pe ce zic senzorii. Am gasit in manualul masinii tipurile de ulei acceptate.

Salut,

Stiu ca este cam tarziu sa iti raspund... dar eu la al meu 3.0d din 2013 pe X3 am facut schimbul cu 6.5 litrii. Joja am gasit-o pe partea stanga a motorului ,foarte in spate aproape sub stergatoare. Tot ulei BMW am folosit 5W30. Fiind in garantie eu fac un schimb pe banii mei iar al doilea pe BSI in functie de indicatia din bord. Pana acum cateva luni puteai schimba uleiul cand ajungeai sub 5000 km la reprezentanta, dar acum doar cand intra pe ROSU?!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Mda ...tarziu am vazut si eu raspunsul tau :( Ieri am descoperit si eu ca de fapt pt N57T trebuie 6.5L de ulei :( Acum am deja 3k cu al doilea schimb unde am pus doar 7L dar totusi prea mult. O sa ma duc maine sa mai scot din el. Aqua poti sa-mi spui cu 6.5L uleiul era la ce nicel pe joja ? Poti pune o imagine cu locatia jojei exact? Sper s-o descopar maine totsui. Ai comparat nivelul de pe joja cu ce iti indica in bord electronic ?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De pe link-ul postat mai sus de un coleg.

 

http://oilselector.castrol.com/c/uk/eng/recommendation/39429c6416b85cb777cd9109f283e427/BMW/X3-F25-%282010-%29/X3-xDrive30d-%282010-%29

 

In cazul asta ...tinand cont ca intre min si max e 1L inseamna ca, cu 7L sunt la maxim. Recomandati sa mai scot sau sa-l lasa asa ? N-ar fi trebuit sa fie si-un avertisment in bord pt depasirea nivelului maxim?

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Tocmai din cauza asta trebuie sa cumperi totul pt masina ta numai cu seria de caroserie, ce gasesti pe siturile de acest gen sunt informatii generale si de multe ori piesele cumparate de la magazinele online nu se potrivesc pe masina selectata conform propriilor criterii de selectie ale sitului, ca si in cazul de fata.

Si nu este bine sa tii nivelul de ulei peste maxim, chiar am fost sfatuit de un domn care de multi ani se ocupa doar cu reparatii de turbine ca nu este bine sa mergi cu maxim de nivel de ulei, explicatia nu mi-o mai amintesc.

Link to comment
Share on other sites

@BMWKiller Am cumparat mereu dupa seria de caroserie si mereu am fost atent cu piesele si calitatea lor. Insa cantitatea de ulei dupa cum vezi nici pe forum n-am primit raspunsuri concretre de la inceput. Am gasit joja dupa indicatiile colegilor (va multumesc) si-am verificat nivelul care e cam pe la 75-80% deci nu e maxim cum imi arata in idrive. BTW la mine in iDrive nu e pe galben si in nici un caz peste maxim. In cazul asta nu stiu daca sa mai scot ulei din masina. Banuiesc ca iDrive-ul ala nu e chiar asa precis in indicatii.

 

@Marius05 Tu cati litri de ulei ai pus cand ai facut schimbul de ti-a aparut pe galben ?

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.