Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

On Topic: dupa ce termin cu montatul bordului, zilele astea, poate reusesc sa pun si CIC-ul. Dar prima data trebuie sa gasesc trim central consola (cel dintre scaune).

 

Temporar poti folosi "rotita" de la CCC, pana gasesti trim pentru CIC.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema "amortizoarelor".

 

Nu erau amortizoarele, exact cum am banuit. Am fost azi la Bogdan (Service Premium). Aveam un surub slab la barele acelea care vin peste motor.

 

Articulatia este in stare buna, mai am de schimbat un furtun de la antigel si tampoanele la motor, ca recomandare.

 

 

I''m back on track.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt schimbate "recent" nu le mai schimb?

 

O sa schimb acel furtun de la antigel si o sa incerc sa Montez bordul saptamana asta, ca nu am avut niciun chef de el. Am stat cu inima la gat sa rezolv amortizoarele vietii.

Link to comment
Share on other sites

Am vrut initial sa o vand pe actuala, sa maresc bugetul cu 3-4k si sa iau 2009 cu optiunile la care am facut retrofit, asta pentru ca desi am banii de un 328i din 2012, nu ma indur sa dau atat pe ea. imi e mai bine acum, chiar daca m-a costat ceva sa fac aceste retrofit-uri si a trebuit sa mai "arunc" niste bani pe volant, kit ambreiaj si capac tacheti si sunt constient ca nu ii mai recuperez. Macar stiu ca sunt sigur de ele. Asa ca am ales sa imi pun eu ce optiuni vreau, sa o tin in perfecta stare tehnica si sa o mai tin un an doi pana trec direct la ///M sau Tesla P85D

 

Stiu, astptarea e mare, dar nu vreau sa tin 20-25k eur, momentan, blocati intr-o masina.

Edited by AFk^
  • Downvote 23
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Schimbat plansa bord la Bogdan (Service Premium) pentru suportii de pahare. Multumit de rezultat, dar trebuie sa cumpar cateva cleme, ca le-a folosit pe cele vechi.

 

Trebuie sa mai gasesc sa vopsesc rama de la clima sau eventual daca imi puteti recomanda de unde sa o cumpar, chiar si rama de la contact (sunt cam slabe clemele).

 

Daca e cineva interesat de plansa veche (are navi), aveti topic aici.

 

http://i.imgur.com/gWtfNkv.jpg

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar la un centru bun care se ocupa cu autocolantul nu gasesti ceva care sa imite textura si nuanta? Cred ca ar rezista mai bine decat plati-dip-ul, unde mai atingi cu cheia, mai sare brelocul la o groapa si daca se zgarie se exfoliaza tot. Edited by VeGe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De cateva zile, de cand temeperatura a coborat sub 4 grade Celsius, am observat ca nu mai tremura la plecarea de pe loc cum facea iarna trecuta.

 

Stiu ca sunt multe topicuri pe tema asta, cu tremuratul la plecarea de pe loc la temperaturi scazute, si una din solutii era schimbatul volant-ului. Eu am schimbat volant-ul si kit ambreiaj acum doua luni si vad ca s-a rezolvat.

 

Nici la treapta 1 nu mai face figuri absolut deloc, in primele 2-3 semafoare.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

De cateva zile, de cand temeperatura a coborat sub 4 grade Celsius, am observat ca nu mai tremura la plecarea de pe loc cum facea iarna trecuta.

 

Stiu ca sunt multe topicuri pe tema asta, cu tremuratul la plecarea de pe loc la temperaturi scazute, si una din solutii era schimbatul volant-ului. Eu am schimbat volant-ul si kit ambreiaj acum doua luni si vad ca s-a rezolvat.

 

Nici la treapta 1 nu mai face figuri absolut deloc, in primele 2-3 semafoare.

Dar intre timp ai anulat si dpf. Daca este infundat,numai elimina gazele si cauzeaza si asta la"tremurat".

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.