Jump to content

Leduri ceasuri


danidam

Recommended Posts

Salut,

 

Am un e46 320d din 1999 si am lipsa in ceasurile de bord ledurile de la airbag, placute frana si frana de mana; intrebarea este ce leduri am nevoie pentru a le reinstala? Din cate stiu pentru frana de mana sunt 2 culori(rosu si galben), sunt 2 leduri sau un led in 2 culori?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Intradevar led-urile au fost scoase pentru a masca erorile; am observat acest lucru inainte de a cumpara masina insa am acceptat deoarece nu era nimic grav(eroare airbag-plasa scaun dreapta; eroare senzor abs; eroare senzor placute frana). Nu am gasit nimic legat de ceasurile de bord in acel site.
Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

Eu am avut un Opel Astra G CC, si becurile care erau la airbag si inca ceva erau acolo, functionau, dar pe plasticul colorat care se vedea langa ceasuri era lipita banda izoliera neagra. Dupa o verificare mai amanuntita, am gasit o gramada de probleme ale masinii. Punte spate stramba, chituit tot spatele masinii si revopsit, si multe altele. Masina nu arata nici o problema la conduita pe sosea, si nici vizual. Multi care au vazut-o si le-am zis dupa ca era plina de chit pe spate(incepand de la usi pana la finalul masinii) s-au mirat. Masina am vandut-o unui domn care a luat-o pentru cuponul ala de la rabla. Ce e drept, puntea nu era stramba tare, si masina rula ok. Nici la RAR nu mi-au zis nimic Au zis ca totul e in regula.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi s-au parut foarte grave defectiunile; am masina de aproape 2 ani si nu am avut mari probleme cu ea.

Am postat aici poate stie cineva ce tip de leduri trebuie sa caut.

Vrei sa zici ca de aproape 2 ani circuli asa cu masina?

Link to comment
Share on other sites

Ce intreb eu si ce se discuta aici...Ce vi se pare asa ciudat ca am circulat cu masina: credeti ca sunt primul cu eroare la airbag datorita plasei din scaun pasager? sau vi se pare ciudat sa circuli fara led la martorul de frana de mana?

Imi ajung atatea raspunsuri de ajutor; se poate inchide topicul.

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur erorile de airbag sunt din cauza ca are vreo centura sarita sau mai grav, un airbag sarit, altfel nu o mai ascundea, faza cu placutele de frana mi se pare destul de grava si cel cu frana de mana posibil sa fie vreo problema la vreun sistem de tractiune, ceva senzor, merge sa activezi si sa dezactivezi ASC/DSC sau e scos si becul ala?! Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Merge dezactivat ASC; doar ledurile de care spuneam sunt scoase. Cum am spus si mai sus eroarea de aibag provine de la plasa din scaunul pasagerului care este probabil rupta(problema aparuta la majoritatea E46); placutele de frana sunt cam la jumatate-cand se vor uza o sa schimb si senzorii;
Link to comment
Share on other sites

Ce intreb eu si ce se discuta aici...Ce vi se pare asa ciudat ca am circulat cu masina: credeti ca sunt primul cu eroare la airbag datorita plasei din scaun pasager? sau vi se pare ciudat sa circuli fara led la martorul de frana de mana?

Imi ajung atatea raspunsuri de ajutor; se poate inchide topicul.

 

Eroare airbag inseamna ca sistemul e inactiv, deci ai circulat fara.

 

Eroare senzor ABS inseamna la fel: sistem inactiv. Si datorita erorii imi vine greu sa cred ca ASC-ul a ramas activ. La fel, ai circulat fara.

 

Acuma ca ti s-a raspuns mai sus strict la intrebare da o fuga si rezolva-ti problemele cu sistemele de siguranta. Ar fi pacat sa ai nevoie doamne fereste de ele si sa nu functioneze.

 

PS: cei care circula cu airbag-urile dezactivate, ar trebui sa se simta la fel de protejati ca intr-o dacie 1310. Parere personala...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.