Jump to content

Sfaturi achiziție e46 318 CI


RazvanŸ777ro

Recommended Posts

Buna seara, vreau sa achiziționez un 318ci 143cp din 2002 adus din Anglia. Acum am un fiat punto sporting . Ce parere aveti se merita trecerea asta? Ce consumuri are masina ? Diferența de costuri la ĂŽntreținere este foarte mare? Orice parere imi este de ajutor. Multumesc

 

Salut...sunt foarte multe topicuri deschise pe aceasta tema...e diferenta mare din toate punctele de vedere zic eu intre ce ai tu si ce vrei sa achizitionezi. Ca si costuri nu e nimic de speriat dar nici foarte ieftin...Consumul e ok ,la fel nu e de speriat...dar daca e cu volan pe dreapta o sa fie o dificultate in Romania :)

Link to comment
Share on other sites

Vreau modelul coupe, m-am obisnuit cu 2 usi . La asta pe care o am acum imi apare in bord ca imi consuma undeva la 5-6 in oras. Din cate am citit eu pe forumuri am vazut ca un 318 ci consuma peste 10-11

 

Care consuma peste 10-11 au probleme...eu am sedan 318i din 2004 si in bord momentan am 6.6 ,la drum lung am avut si 5.8 iar in iarna cand a fost mai frig am avut maxim 9.3...si majoritatea drumurilor in oras...cand am venit cu ea din germania consumul mediu facut la pompa a fost de 7 %...tragi tu concluziile acuma :)

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

10-11 in oras este un consum normal pt 318i. in aglomeratie se duce si mai sus;

am mari dubii ca iti consuma doar 5-6 in oras fiatul dar nu asta e important., poate doar daca e diesel.

 

fiat nu este cea mai ieftina marca de intretinut dar chiar si asa exista o diferenta la piese semnificativa intre ele. punto este o masina de clasa mica in timp ce e46 este din cu totul alta clasa.

asadar ia-ti e46 doar daca ti-l permiti. faptul ca vrei sa il iei cu volan pe dreapta, sau ca te sperii de un consum amarat de 10-11 ma face sa cred ca nu prea ti-l permiti.

exista si alte masini care cu banii de e46 ai toate sansele sa fie mai ieftine la intretinere, sa fie mai noi, mai ingrijite etc.

Edited by CosminE46
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Daca e din 2002 si are 143 de cp ma gandesc ca o sa fie euro 4 din cate am vzt eu pe aici. Ce sa verific cand ma duc sa o vad? Cum sa imi dau seama daca se merita sau nu?

 

Da ,e euro 4. De verificat cel mai important ar fi in legatura cu uleiul...uita-te pe la motor,pe sub motor sa nu aiba scurgeri,las-o la relanti 5-6 minute si apoi tureaz-o in 4-5000 rpm si vezi daca da fum albastrui...altceva ca la orice masina,fa un drum cu ea,schimba toate treptele,franeaza,etc. Pana la urma urmei iei o masina second,se pot intampla multe dupa achizitionare,trebuie sa te astepti...cum ai norocul :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Care consuma peste 10-11 au probleme...eu am sedan 318i din 2004 si in bord momentan am 6.6 ,la drum lung am avut si 5.8 iar in iarna cand a fost mai frig am avut maxim 9.3...si majoritatea drumurilor in oras...cand am venit cu ea din germania consumul mediu facut la pompa a fost de 7 %...tragi tu concluziile acuma :)

 

1.prostii...un 318ci are consum 12% lejer in oras..asta nu inseamna ca are probleme;). in afara undeva la 7-8 mers normal chiar si 6

2.intretinerea o sa te coste mai mult ca dublu fata de fiat...schimb ulei + filtre+ bujii te duce undeva la 500lei, placute + discuri frane in jur de 700lei, directie fata(brate si ce mai tine de ele) - lejer 1200 lei..deci fa un calcul , sa nu mai spunem daca iti cade ceva mai scump: debitmetru care nu e asa scump:800 lei, dar un kit ambreiaj bun e peste 2000 lei. Nu zic sa te speriu, doar sa fi pregatit..nu iti iei bmw doar de fite.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

M-am saturat de masina mica, vreau ceva mai mare si de aia am zis sa merg spre un 318ci , o vreau din Anglia pentru ca o gasesc full options la un pret mult mai bun iar singurul inconvenient ar fii volanul pe dreapta. Cum as putea sa evit sa nu o iau ca e euro 4 si sa ma trezesc ca platesc taxa de euro 3? Eu as fii multumit cu un consum mediu de 8-9%
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat acum 3 luni un e46 318i 118 CP, nu trebuie sa te sperii asa tare de consum eu am undeva la 9-9.5 pe oras :shifty: , oras fara semafoare, tramvaie sau alte "minuni", cat despre fiabiliate nu ma pot pronunta intr-un timp atat de scurt :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

1.prostii...un 318ci are consum 12% lejer in oras..asta nu inseamna ca are probleme;). in afara undeva la 7-8 mers normal chiar si 6

2.intretinerea o sa te coste mai mult ca dublu fata de fiat...schimb ulei + filtre+ bujii te duce undeva la 500lei, placute + discuri frane in jur de 700lei, directie fata(brate si ce mai tine de ele) - lejer 1200 lei..deci fa un calcul , sa nu mai spunem daca iti cade ceva mai scump: debitmetru care nu e asa scump:800 lei, dar un kit ambreiaj bun e peste 2000 lei. Nu zic sa te speriu, doar sa fi pregatit..nu iti iei bmw doar de fite.

 

 

a mea , aceeasi motor consuma afara localitatii ( germania - romania) 7 la pompa , si in oras , 10-11 , depinde de oras , si de stilul cum conduci

Link to comment
Share on other sites

1.Consumul in oras depinde de aglomeratie, daca stai intr-un oras mic, probabil ca o sa iti consume mai putin, in schimb in Bucuresti consumul poate sa sara lejer de 12, depinde foarte mult de aglomeratie, ideea este ca masina nu este foarte eficienta la consum, totusi este un motor de generatie veche, aspirat si destul de vechi.

2.Eu am masina de 2 ani de zile si pot sa zic ca am schimbat destul de multe piese si toate sunt mai scumpe decat o masina gen Opel, Skoda.

3.Nu are rost sa te chinui cu volan pe dreapta, daca o cumperi din anglia trebuie neaparat sa iei in calcul ca trebuie sa faci trecerea volanului pe stanga.

4.Mecanici priceputi gasesti destul de greu, desi sunt o gramada de masini in Romania cu motorul asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sunt pe telefon si nu vad din oras esti.

pot sa ti spun ca 318i in bucuresti nu scoti consum sub 10. are undeva pe la 11-12 mers normal si masina nu are probleme, asta e consumul real in bucuresti.

ca diferenta de fiat este desigur, in primul rand tractiune spate. iarna ai nevoie de cauciucuri bune daca vrei sa mergi, daca o carpesti cu opinci faci balet pe sosea.

revizia e in jur de 400-500 lei (ulei, filtre). alte piese se mai pot defecta si costa ceva, trebuie sa ai o rezerva. la bmw e binecunoscuta problema cu fulie vibrochen (de la 400 in sus costa) si care o poti considera consumabil.

daca esti in alt oras cine declara consum urban sub 9 nu lua in seama, sunt povesti.

nu recomand volan pe dreapta, alegerea e totusi a ta. la depasiri ce faci? te asigura pasagerul?

poti lua in considerare si un 320d - 150 cp.

are destula forta si poti face soft (150 euro in sus) pana la 180 cp. am mers cu una si iti garantez ca e foarte sportiva desi e diesel. consumul e foarte bun si taxa a fost 700 euro.

ia codul vin al masinii si posteaza l daca ai dubii ca masina e euro 4. se poate verifica.

Edited by bogdan_07
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa pricep cum naiba poate sa fie prea mare consumul peste 10-11 cand in carte consumul urban este trecut cu 10.4 (masina NU are probleme daca are consumul peste 10-11)... In realitate este clar mai mare. Acum depinde si in ce oras ii faci consumul si ce medie de viteza ai. Intr-un oras mare eu nu am reusit sub 12.
Link to comment
Share on other sites

ca si fost proprietar de 318 Ci, nu te-as incuraja neaparat sa iei motorul n42, consuma mult si nu are cine stie ce performante, iar consum sub 10% in oras ziua nu prea ai cum sa scoti. Daca vrei neaparat Anglia si ieftin poate merita un 325Ci, cu toate ca-s impotriva la volan pe dreapta in RO. decizia e a ta :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.