Jump to content

Lsd bmw e36


SMY

Recommended Posts

Nu cred ca merge, este mult mai mare

Ce este mult mai mare? Te referi la lsd-ul de e34 ca, nu ar incapea in carcasa mare de e36? Daca ma uit la poza aia de mai sus, mie mi se pare ca is cam la fel una cu alta. Te rog fi mai detaliat.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merge. Eu am luat miezul dintr-un diferential de e36 si l-am pus intr-unul de e34 (operatiune inversa). Chiar am facut schimb de rapoarte cu unul de E30. Vezi ca pe E34 exista si o carcasa mai mare ca cea de la pisica, numita "carcasa gigant". Acolo nu cred ca se potriveste. A fost pusa pe E34-urile cu 4.0.

P.S. Vezi sunt cateva grupuri pe farcebook unde poti afla mai multe chestii. Aici nu prea mai are nimeni masini vechi.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merge. Eu am luat miezul dintr-un diferential de e36 si l-am pus intr-unul de e34 (operatiune inversa). Chiar am facut schimb de rapoarte cu unul de E30. Vezi ca pe E34 exista si o carcasa mai mare ca cea de la pisica, numita "carcasa gigant". Acolo nu cred ca se potriveste. A fost pusa pe E34-urile cu 4.0.

P.S. Vezi sunt cateva grupuri pe farcebook unde poti afla mai multe chestii. Aici nu prea mai are nimeni masini vechi.

Mama, ce ma bucur ca in sfarsit am gasit pe cineva care a facut lucrul asta. Dar vreau sa te intreb ce fel de grup era ala de e36 carcasa mica sau mare? Grupul asta de e34 i luat de pe un 525 tds, nu cred k i ala cu carcasa gigant......eu din cate am vazut pe real oem acolo dadeau si pe ce masini se potriveste piesa respectiva si la lsd zicea k i la fel. Oricum o sa incerc zilele astea sa fac operatiunea asta. O sa va tin la curent ca sa se stie pe viitor, daca o sa mai fie "amatori" de chestii dinastea

Link to comment
Share on other sites

Carcasa medie la E34 (Typ 188) e de fapt carcasa mare la E36. Cea cu prinderea in 6 suruburi la "carcasa" simeringului planetarei.

 

Carcasa "gigant" este Typ-210 si e pe E34, E32 etc. Nu si pe E36/E30. Are 8 suruburi pe laterale, in loc de 6.

Link to comment
Share on other sites

Astazi cu ajutorul lui Dumnezeu am facut transferul de miez de la geup de e34 la grup de e36, grup mare. S.au potrivit perfect, singura chestie care nu s.a potrivit a fost steaua aia, sau cum sa i spun, aia care da in senzorul de turatie, am pus.o pe cea de la grupul meu, in rest totul este ok. A, era sa uit, am schimbat si raportull. De la 2.65 la 2.98. De munca nu o fost foarte mult. . Toata operatiunea, am reusit sa o fac in aprox. 3 ore, cu foarte foarte putin ajutor din partea cuiva.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai reusit. Si eu am schimbat steaua aia dar am uitat sa mentionez. Cel mai greu a fost sa desfac suruburile raportului. Am fost la o vulcanizare unde au folosit pistolul pneumatic.

Exact asa am facut si eu.....nu avea rost sa ma chinui sa le desfac eu deoarece din cate am vazut eu aveau pe ele lipici autoblocant

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.