Jump to content

Sfat achizitie E90


play4fun

Recommended Posts

Si eu sunt in cautare de 320d automat dar daca vrei masina de familie parerea mea este ca seria 3 e90 nu prea este din cauza ca este cam mic in interior.Passatul sau honda accord sau skoda octavia ofera un spatiu mai generos in interior.

Pretul corect la o asemenea masina pleaca in germania de la 15.000 de euro

Eu as opta pentru 320d de 163EfficientDynamics sau 184 de cai pentru ca au un raport bun putere consum

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Al 3-lea membru al familiei n-are nici 2 ani si facand abstractie de carucior(la care oricum vom renunta cat de curand), nu avem nevoie de foarte mult spatiu. O masina clasa medie e mai mult decat suficienta. Passatul a fost prima mea optiune insa pretul e foarte apropiat de un seria 3. Si dupa cum spunea un coleg, optiunile de pe o masina premium nu sunt chiar la fel cu cele de pe un semi-premium.

 

Honda Accord e o masina frumoasa si imi place, desi e cam mare. Insa a ramas cu motorizarile in urma. 2400, yeah. Deja motoarele de peste 2000 sunt foarte putin tranzactionate acum. Iar peste 4,5 ani nici nu vreau sa ma gandesc.

 

Si Octavia era inclusa in cautarile initiale si consider ca o masina potrivita pentru contextul romanesc, insa parca as vrea ceva mai de calitate. Apoi nu-mi iau masina foarte des.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e90 e mic ca masina de familie,plus ca e o masina mai rigida de fel,deci deloc placuta spatelui tau.

exact...e90 nu prea se incadreaza la spatiu si confort... si nici fiabilitatea nu este cea mai vestita la ele...in locul tau as lua in considerare si un E CLASS..confortul si fiabilitatea bat clar e90-ul

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am citit ce s-a scris anterior printre randuri mai mult.....

Sunt posesor de E 90 de aproape 9 ani, in privinta fiabilitatii ...e o masina fiabila, desi in decursul anilor am bagat destui bani in ea, dar am citit ca vrei masina de familie.....eu am gemeni E CEA MAI NEPOTRIVITĂ masina de familie, copii mei au 5 ani, nu mai incap in spate aproape, lovesc scaunele din fata, e inghesuita in spate, portbagajul este MIC, ma doare capul cand plecam la munte~mare, nu mai zic de strainatate,deci ca masina de familie nu-ti recomand E90, nu merita, ai putea sa te reorientezi catre alta marca, de ex mie personal imi place Mazda 5 sau Ford S max parca, sunt mult mai spatioase, si mai gandeste-te la ceva, poate mai apare un bebel si.....vorbesc ca un batran deja, ia-ti ce vrei, daca iti permiti ia-ti un X5 sau 3 macar , eu visez la una dar am alte prioritati acum,bafta cu achizitia si sa o vedem la,,masina mea"

Link to comment
Share on other sites

Pe un forum dedicat BMW sa ti se recomande Passat sau E Class....

 

Hai ma oameni buni ce aveti? Credeti ca initiatorul topicului nu si-a facut o idee de cat spatiu are un E90? A spus foarte clar ca nu are nevoie de mai mult spatiu decat ceea ce ii ofera un E90.

 

Plus de care cati dintre voi mergeti zilnic cu toata familia in masina si doldora de bagaje?

 

Eu vad un E90 ca imbinand foarte bine caracteristicile unei masini de marime medie, dar cu suficient spatiu incat sa te descurci binisor si intr-un concediu si totodata nu foarte mare incat sa te descurci bine in fiecare zi si in jungla din oras. Asta este cand nu sunt bani de doua masini, incerci sa imbini placutul cu utilul.

 

PS: in vecii vecilor nu as da un E90 320d LCI dotat corespunzator pe un Passat 2.0 TDI din acelasi an, cu aceleasi dotari.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe un forum dedicat BMW sa ti se recomande Passat sau E Class....

 

Hai ma oameni buni ce aveti? Credeti ca initiatorul topicului nu si-a facut o idee de cat spatiu are un E90? A spus foarte clar ca nu are nevoie de mai mult spatiu decat ceea ce ii ofera un E90.

 

Plus de care cati dintre voi mergeti zilnic cu toata familia in masina si doldora de bagaje?

 

Eu vad un E90 ca imbinand foarte bine caracteristicile unei masini de marime medie, dar cu suficient spatiu incat sa te descurci binisor si intr-un concediu si totodata nu foarte mare incat sa te descurci bine in fiecare zi si in jungla din oras. Asta este cand nu sunt bani de doua masini, incerci sa imbini placutul cu utilul.

 

PS: in vecii vecilor nu as da un E90 320d LCI dotat corespunzator pe un Passat 2.0 TDI din acelasi an, cu aceleasi dotari.

 

 

Pai..... Eu merg toata ziua cu familia in masina....plecam toti 4 de acasa ,imi las sotia la munca , si copii la gradinita, deci plecam toata familia cu E90-ul,nu?, e nepotrivita ca masina de familie iti spun eu, in fine omul alege ce doreste!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut e90 si acum am e90 lci. Am cochetat cu tipul asta de caroserie timp de cativa ani si nu consider ca este o masina mica. Singurul lucru care ma irita este gura de incarcare a portbagajului care o consider cam ingusta. Cat despre spatiu, daca este nevoie, in cazul meu am bancheta rabatabila. Pana la urma nu am luat masina sa car baloti sau te miri ce. Un bagaj, cumparaturi si cam atat.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si plina de bagaje?

 

Te rog nu imi spune ca nu incap intr-un E90 2 adulti in fata cu 2 copii in spate...

 

 

Nu te supara , ai copii? Copii vin la pachet cu niste lucruri... Adica in afara de ghiozdane carĂŁ dupa ei diverse lucruri, jucarii si altele,plus bagajele pe care le avem eu si sotia se aduna destul, am E99 si iti spun ca nu e potrivita pt o familie si cu 2copii,cum e cazul meu ,mai ales ca eu am 185cm si trebuie sa trag scaunul mai in fata sa incapa baietelul in spatele meu,deci confortul e compromis,asta nu inseamna ca nu incapem in ea dar confortul tinde spre 0 si stiu ce spun, de exemplu vara portabajul e plin( am pus deja in el) ,cu 2 biciclete + 2 trotinete, deci in portbagaj nu mai am ni un pic de spatiu, inghesui pungile~sacosele pe la picioarele copiilor si sotiei,nu --ti lua E90 prietene daca vrei family car ca NU E

O seara buna, nu mai postez aici ca stiu ce am in fata blocului si ma enervez'!

Link to comment
Share on other sites

Am avut 5 ani e90. O masina f buna,fiabila. Sa fiu sincer,e o masina mica dpdv al spatiului interior ( si aici o compar cu celelalte marci din clasa ei ),dar asta nu e deranjant in utilizarea cotidiana,doar atunci cand pleci in vacanta 4 persoane,si te chinui sa aranjezi bagajele in portbagajul ala mic. E o masina buna,stabila,se misca bine,dar nu e ce trebuie pt o familie. Confortul si spatiul ceva mai generos il regasesti la e60.
Link to comment
Share on other sites

Pe un forum dedicat BMW sa ti se recomande Passat sau E Class

 

Dar a spus la fel de clar ca a luat in calcul si alte masini, printre care si Passat.

Si eu sunt fan BMW dar nu vad vreo problema sa recomand o alta masina in afara de BMW pentru ca nu sunt vreun "habotnic" iar forumul nu este inchizitia. Mi se pare o masina de familie mai buna decat E90 si spun asta ca fost posesor de E90 si actual posesor de Passat (sotia mea conduce un Passat).

Link to comment
Share on other sites

O masina mai mare poate fi seria 5. De ce doar Passat? Nu am nimic cu Passatul, ca design e chiar ok, dar problemele de fiabilitate la 2.0 TDI mi se par de neacceptat la o masina care pretind ca e din clasa premium...

 

Acuma nu zic de 2.0d N47 de la BMW ca e fara moarte, stiind cu totiii de problema cu distributia. Dar asta e doar o problema. O rezolvi preventiv si gata. Stai linistit.

 

E Classul e alta clasa, la alt nivel si alti bani. Un E Class euro 5 nu se incadreaza in categoria de pret al unui E90, iar un euro 4 mai nou are taxa de timbru de vorbesti singur din cauza motorului de 2148 cmc...

Link to comment
Share on other sites

Poate m-am exprimat eu gresit cand am zis ca vreau masina de familie.

De fapt vreau o masina putin mai mare fata compacta actuala (in care nu incap un carucior si o geanta de voiaj in acelasi timp).

 

Recall a punctat foarte bine. Pe de o parte inca nu a venit timpul sa ma duc in concedii cu casa dupa mine si nici nu sunt genul.

Pe de alta parte 2 masini in familie chiar nu au rost. Sotia conduce foarte rar (desi incerc s-o determina sa conduca mai des).

 

Drept urmare e90 este cea mai mare masina berlina pe care o am in vedere. Tinand cont ca in continuare sotia ar prefera un seria 1 sau un suv compact. Si de altfel si eu. Cu exceptia drumurilor lungi, pentru viata cotidiana as prefera tot o masina compacta pentru ca e mai practica. Ca o paranteza, dimineata, cand trebuie sa parchez la serviciu uneori mi-as dori si un smart :)

 

In continuare oscilez intre E90 si un suv compact. Insa comparand acum intre un E90 si Tiguan/X3/CR-V. Cred ca e90 sta mult mai bine la capitolul best buy. Suvurile au un un pret cam ridicat fata de o berlina, diferenta care nu se prea justifica

Edited by play4fun
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.