Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Pacientul: 520d-N47/F10/2012/145.000 km, am luat-o noua, de la reprezentanta. Merge impecabil, nu se aude nimic suspect la distributie (confirmat de doua service-uri).

Ce ziceti, preventiv ar trebui sa-i schimb ceva? Astept parerile voastre. Cele doua service-uri mi-au zis ca scandalul problemelor la distribuite a fost amplificat de concurenta si ca nu mai este o problema de actualitate.

E ca la apendicitĂŁ, aproape toatĂŁ lumea face, chiar dacĂŁ ești sĂŁnĂŁtos, sĂŁ te tĂŁiem preventiv cĂŁ existĂŁ riscul (minor) sĂŁ faci peritonitĂŁ!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pacientul: 520d-N47/F10/2012/145.000 km, am luat-o noua, de la reprezentanta. Merge impecabil, nu se aude nimic suspect la distributie (confirmat de doua service-uri).

Ce ziceti, preventiv ar trebui sa-i schimb ceva? Astept parerile voastre. Cele doua service-uri mi-au zis ca scandalul problemelor la distribuite a fost amplificat de concurenta si ca nu mai este o problema de actualitate.

 

cu riscul de a mi inchide contul , nu ma pot abtine :

 

dan tu esti intreg la cap?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce te face sa te indoiesti de integritatea luiD_A_N? Sunt colegi, printre care si eu, care devin paranoici citind aici. Si eu o voi schimba preventiv ca sa imi iau de o grija. Unele masini nu au devenit zgomotoase si tot au avut probleme (sunt care pot confirma asta aici pe forum). In cazul meu nu am piesele noi pe la distributie si clar nu vreau sa stau cu frica in san. Pana la urma fiecare decide ce face cu masina lui. Te intreb, daca ai vrea sa cumperi o masina si ai avea 2 variante: una cu distributia inlocuita si una cu cea din fabrica insa fara zgomot, pe care ai lua-o?
Link to comment
Share on other sites

Cei care detin N47 si nu cunosc deloc problema lui,traiesc linistiti. Cunoscatorii,schimba distributia,si la scurt timp sunetul revine,posesorul facandu-si griji in continuare:))))

 

Poti dezvolta ce inseamna putin timp? Eu am aproape 20000km de la schimb si motorul suna ca in prima zi dupa schimb. E o prostie sa afirmi ca e ok sa mergi cu zgomot pronuntat de lant.

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

La mine a fost schimbata distributia acum un an si dupa vreo 20.000 de km am inceput sa aud un tacanit ciudat la motor dimineata care dureaza vreo 2-3 minute.

Am 3 variante in cap:

1. Din nou se aude lantul

2. Bat tachetii

3. Curea, rulmenti careva

 

Am inregistrat azi dimineaza cu telefonul:

 

Aveti vreo ideie ce poate fi?

Link to comment
Share on other sites

Am mai scris:

 

!

Nu mai puneti filmulete pe forum cu sunete! Nu suntem mecanici, ne dam doar cu presupusul aiurea.

 

Mergeti la service pentru pareri avizate.

depinde de service , mecanic , msina constatata la Bavaria luna trecuta cu fisa diagnostic negativ la distributie , la Alex teille e pozitiv .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

La mine a fost schimbata distributia acum un an si dupa vreo 20.000 de km am inceput sa aud un tacanit ciudat la motor dimineata care dureaza vreo 2-3 minute.

Am 3 variante in cap:

1. Din nou se aude lantul

2. Bat tachetii

3. Curea, rulmenti careva

 

Am inregistrat azi dimineaza cu telefonul:

 

Aveti vreo ideie ce poate fi?

 

 

Am fost la service dar nu s-a auzit nimik. Treb s-o las acolo pe noapte, ca doar dimineata se aude 2-3 min

Link to comment
Share on other sites

Am fost la service dar nu s-a auzit nimik. Treb s-o las acolo pe noapte, ca doar dimineata se aude 2-3 min

 

Am fost azi dimineaza la service si mi-a zis ca s-ar putea sa fie intinzatorul de la curea.

Dupa cum suna nu prea mi se pare sa fie intinzatorul.

 

A avut cineva asa sunete la motor si s-a constatat ca e de la rola intinzatoare de la curea?

Link to comment
Share on other sites

Poti dezvolta ce inseamna putin timp? Eu am aproape 20000km de la schimb si motorul suna ca in prima zi dupa schimb. E o prostie sa afirmi ca e ok sa mergi cu zgomot pronuntat de lant.

ce spun eu, ce intelegi tu...tu deocamdata ai putin, asa ca nu poti vorbi de fiabilitate dupa schimb. Eu spuneam doar ca cei care nu cunosc problema N47, nu se ingrijoreaza, doar dupa ce citesc acest topic, moment in care orice li se pare suspect.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred c-am inteles bine ce-ai spus. Tu insa nu m-ai lamurit ce inseamna scurt timp (putin inseamna mai putin decat scurt?). Si ma repet ca nu e indicat sa mergi cu zgomot de lant, chit ca afirmi tu contrariul. :) Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Eu cred c-am inteles bine ce-ai spus. Tu insa nu m-ai lamurit ce inseamna scurt timp (putin inseamna mai putin decat scurt?). Si ma repet ca nu e indicat sa mergi cu zgomot de lant, chit ca afirmi tu contrariul. :)

Daca iti revine un zgomot usor, sa zicem peste un an, schimbi iar distributia?

Link to comment
Share on other sites

Aici intervine garantia :) sunt curios daca serviceurile astea care schimba ofera garantie . Ca degeaba te bucuri ca ai platit mai putin si se eschiveaza . Cei care fac reparatia in urma diagnostic , cat ofera garantie in km si ani ?sau altfel spus daca au schimbat distributia in urma unui zgomot vor mai face reparatia tot pt acelasi zgomot , sau acum merge ca e schimbata ... Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Vorbim aici de piese si nu de x si y service. Plec de la premisa ca piesa se uzeaza in timp si nu ca mecanicul nu si-a dat interesul sa schimbe cum trebuie. Eu de cand am sesizat zgomotul si am initial acest topic am facut 30000km pana ca acel zgomot sa ma ingrijoreze cu adevarat si sa decid inlocuirea distributiei si fac precizarea ca spre deosebire de Cosmin care a schimbat cu reperele din 2012 si dupa 10000km afirma ca simte o usoara revenire a zgomotului de lant cred ca revizia din 2014 de patina si lantul care fusese si el modificat ma face sa cred ca cel putin o perioada voi dormi linistit. Daca fereasca Dumnezeu revine iar zgomotul si se agraveaza cum am mai patit bineinteles ca voi schimba insa cel putin inca 130000km de-acum incolo ar trebui sa fiu ok.

 

Acum tu Cristian faci cum consideri. Noi oricum suntem prea stresati de dezbatem problema aici, de fapt una inchipuita ca distributiile nu se rup si toti posesorii de N47 ar trebui sa mearga asa cu motoarele lor zornaind. Ce atata mentenanta la motor, mai bine vopsim rinichii si jantele cu negru, da mai bine la contrast.

 

Gata cu off-topicu :).

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Vorbim aici de piese si nu de x si y service. Plec de la premisa ca piesa se uzeaza in timp si nu ca mecanicul nu si-a dat interesul sa schimbe cum trebuie. Eu de cand am sesizat zgomotul si am initial acest topic am facut 30000km pana ca acel zgomot sa ma ingrijoreze cu adevarat si sa decid inlocuirea distributiei si fac precizarea ca spre deosebire de Cosmin care a schimbat cu reperele din 2012 si dupa 10000km afirma ca simte o usoara revenire a zgomotului de lant cred ca revizia din 2014 de patina si lantul care fusese si el modificat ma face sa cred ca cel putin o perioada voi dormi linistit. Daca fereasca Dumnezeu revine iar zgomotul si se agraveaza cum am mai patit bineinteles ca voi schimba insa cel putin inca 130000km de-acum incolo ar trebui sa fiu ok.

 

Acum tu Cristian faci cum consideri. Noi oricum suntem prea stresati de dezbatem problema aici, de fapt una inchipuita ca distributiile nu se rup si toti posesorii de N47 ar trebui sa mearga asa cu motoarele lor zornaind. Ce atata mentenanta la motor, mai bine vopsim rinichii si jantele cu negru, da mai bine la contrast.

 

Gata cu off-topicu :).

Relaxeaza-te,e weekend,dupa afirmatia initiala am ras,daca te ajuta cu ceva.Fiecare face ce vrea cu banii lui ;)

Link to comment
Share on other sites

Da. Eu am avut.

 

Dar suntem offtopic. Sa discutam doar despre lant :rolleyes:

 

Si de la ce a fost sunetul pana la urma? Rola intinzatoare?

 

Ideea e ca cei de la service s-au dat cu presupusul azi dimineata. In seara asta o duc, ca maine dimineata sa o putem asculta cu motorul rece deoarece sunetul asta ciudat se aude doar dimineaza. Asa ca maine sper sa am un verdict.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.