Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Mai citeste despre bimmer service,nu mai este ce a fost .Cauta povestea baiatului din Bistrita care a venit special sa schimbe distributia la bimmer .Sa nu patesti ca el.

Eu cred ca la reprezentanta este mai OK.

 

Se poate o recomandare la un service din Bucuresti pentru schimbare distributie? Masina in cauza este un e91 din 2011.

De ce vrei sa o schimbi si cati km ai?

Link to comment
Share on other sites

Desi nu suna urat, totusi preventiv as schimba kitul de dsitributie avand 210 mii km masina(nu s a schimbat niciodata), nu as risca sa plec la drumuri f lungi cum am de gand pentru concediu.

 

Problema cu Trado Motors e ca nu stiu daca mai e ce a fost, ca am auzit ceva de insolventa, daca mai au mecanici cu expperienta din cei vechi, oricum si eu tind spre reprezentanta clar. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat anul trecut distributia la bimmer, nu am avut absolut nici cea mai mica problema. In aproximativ 6 ore masina este gata. Dezavantaj ca trebuie sa te deplasezi la Bucuresti, in schimb ai distributia inlocuita in aceeasi zi, fara dat motor jos si altele. La reprezentanta din cite stiu dau motorul jos si dureaza citeva zile.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As prefera totusi un service cu un mecanic care stie operatiunea asta f bine in Iasi ca sa nu ma mai deplasez la Bucuresti, o sa vad totusi la Trado Motors, daca nu iau calea spre capitala ca sunte mai multe service uri dedicate BMW. Am ascultat f atent aseara motorul si se aude totusi pe fundal un zornait, sigur e de lant dupa cum suna, deci in viitorul apropiat voi schimba kitul de distributie obligatoriu. Va multumesc pentru informatii. Edited by Marius2015
Link to comment
Share on other sites

Da deci Trado Motors e praf dupa cum mi au zis toti sa nu calc pe acolo, Bimmer niste tepari dupa tot ce am citit. Am inteles ca Service Scream (Tezparii) Bmw din Bucuresti ar fi f ok si BMGarage. Ce puteti impartasi legat de ei(nu am gasit nimic legat pe forum de aceste service uri). Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat distributia plus ulei si filtru la Service Scream (Tezparii) Bmw si baietii au lucrat super ingrijit si cu profesionalism. Din cate mi au zis schimba 3-4 distributii la motoarele N47 pe saptamana deci e o lucrare banala pentru ei. Ma declar f multumit.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat distributia plus ulei si filtru la Service Scream (Tezparii) Bmw si baietii au lucrat super ingrijit si cu profesionalism. Din cate mi au zis schimba 3-4 distributii la motoarele N47 pe saptamana deci e o lucrare banala pentru ei. Ma declar f multumit.

 

f bine ca ai rezolvat...

 

ca idee, ai reusit sa intrebi inainte si la APAN ? noua reprezentanta din IASI, Trado e in insolventa demult? daca da, posibil sa fi fost o diferenta f mare de pret si ma gandesc ca ai ales sa faci un drum la Bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat distributia plus ulei si filtru la Service Scream (Tezparii) Bmw si baietii au lucrat super ingrijit si cu profesionalism. Din cate mi au zis schimba 3-4 distributii la motoarele N47 pe saptamana deci e o lucrare banala pentru ei. Ma declar f multumit.

Daca se poate sa atasezi tot ce ti-a schimbat ... noi am schimbat distributia, dar cu siguranta ca mai sunt multi care vor sa faca asta, asa ca pot face o comparatie si se pot decide ce si cum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai s a schimbat kitul de distributie original BMW, (chiar m am uitat pe piese si erau fabricatie a 10/2015) pinioane, lanturi, patine, garnituri si intinzatoare plus ulei si filtru desi imi arata ca mai puteam merge 12 000 km cu uleiu vechi, l am schimbat sa fiu sigur, oricum revizia o voi face de acum la cel mult 15 mii km sau cel mai sigur la 10 mii. Edited by Marius2015
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat distributia plus ulei si filtru la Service Scream (Tezparii) Bmw si baietii au lucrat super ingrijit si cu profesionalism. Din cate mi au zis schimba 3-4 distributii la motoarele N47 pe saptamana deci e o lucrare banala pentru ei. Ma declar f multumit.

Foarte bune motoarele astea N47.Se schimba 3,4 saptamanal numai la acest service.La reprezentante zilnic cateva deci rezulta ca N47 este un motor "EXCEPTIONAL".

Bravo bmw sa nu te opresti NICIODATA din fabricarea acestor super fiabile motoare.

Sau daca se poate pe viitor si mai proaste sa le faca.

Bravo!!!

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Au dat motorul jos sau doar cutia? Ce garantie ti-au dat la manopera?

Ambele, asta e procedura data de BMW. 2 ani e garantia. Intradevar de ce spune colegul mai sus e o problema reala distributia la N47, pe mine nu m ar fi deranjat asa tare problema asta daca era distributia in fata motorului sa ai acces sa o schimbi. Asa pt ca e intre motor si cutie e de lucru nu gluma. In rest un motor exceptional d p m d v dar are un singur defect MAJOR: distributia care s a rezolvat dupa 2015 oricum cu ultimile coduri de piese.

Edited by Marius2015
Link to comment
Share on other sites

Pai s a schimbat kitul de distributie original BMW, (chiar m am uitat pe piese si erau fabricatie a 10/2015) pinioane, lanturi, patine, garnituri si intinzatoare plus ulei si filtru desi imi arata ca mai puteam merge 12 000 km cu uleiu vechi, l am schimbat sa fiu sigur, oricum revizia o voi face de acum la cel mult 15 mii km sau cel mai sigur la 10 mii.

 

 

Daca iti arata ca mai mergea 12.000 inseamna ca ai mers 18.000 cu el, e ok daca il schimbi la 10.000-15.000

Link to comment
Share on other sites

Ambele, asta e procedura data de BMW. 2 ani e garantia. Intradevar de ce spune colegul mai sus e o problema reala distributia la N47, pe mine nu m ar fi deranjat asa tare problema asta daca era distributia in fata motorului sa ai acces sa o schimbi. Asa pt ca e intre motor si cutie e de lucru nu gluma. In rest un motor exceptional d p m d v dar are un singur defect MAJOR: distributia care s a rezolvat dupa 2015 oricum cu ultimile coduri de piese.

Stiu ca asta e procedura, eram curios daca au respectat-o. Garantia e ok, la multe service-uri au aparut probleme dupa inlocuire, in special scurgeri de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi amintesc 2 pinioane, 2 lanturi, 2 intinzatoare, garnituri, 4 patine(lantul fara intinzator(cel scurt) nu se schimba mi au zis ei(baietii au lucrat la Bavaria si asa se procedeaza acolo) Oricum acum motorul merge foarte "rotund" , plus ca tremura un pic inainte si nici vorba de zornait de lant la rece. Toate astea cred din cauza ca distributia cade perfect la punct acum..... Edited by Marius2015
Link to comment
Share on other sites

lantul fara intinzator(cel scurt) nu se schimba mi au zis ei(baietii au lucrat la Bavaria si asa se procedeaza acolo)

esti tu sigur ca asa se procedeaza? :scratchchin:

 

Case 1:

 

For N47, N47DK0, N47S, N47T engines, manufactured between 01.03.2007 and 01.03.2011

In the event of a customer complaint, replace the following components:

 

– 13 52 8 575 471 Bottom timing chain.

– 13 52 7 797 906 Sprocket for the high pressure pump drive.

– 11 31 8 572 503 Top timing chain.

– 11 31 7 797 899 Guide rail for top timing chain.

– 13 52 8 573 158 Guide rail for bottom timing chain.

– 13 52 8 573 159 Tensioning rail for bottom timing chain.

– 11 31 8 576 201 chain tensioner for top timing chain

 

Case 2:

 

For N47, N47S, N47T engines, from production period 01.03.2011 onwards, or where repairs have already been carried out using the sliding rails without strengthening bars.

In the event of a customer complaint, replace the following components:

 

– 13 52 8 575 471 Bottom timing chain.

– 13 52 7 797 906 Sprocket for the high pressure pump drive.

– 11 31 8 572 503 Top timing chain.

– 13 52 8 573 158 Guide rail for bottom timing chain.

– 13 52 8 573 159 Tensioning rail for bottom timing chain.

– 11 31 8 576 201 chain tensioner for top timing chain

 

deci... se schimba toate lanturile... intotdeauna :excl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.