Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Nu trebuie inlocuita pe durata medie de exploatare a masinii. Nu exista piesa care sa tina la infinit !

 

Nu se recomanda inlocuirea ei pentru ca masina nu este proiectata sau testata dupa durata medie de exploatare. Dupa un numar de km sau de ani, esti pe cont propriu. Fara recomandari de intretinere din partea producatorului. Din acest motiv apar acele componente lifetime: ulei in cutie, distributia pe lant etc.

 

Desi este evident ca la un momant dat ele vor ceda sau ies din parametrii normali.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu mai demult rola de la alternator la N47, mai mult preventiv, mi se parea ceva . Este din aceea cu ambreiaj si avea si a mea putin zgomot fata de cea noua. Trebuie sa blochezi alternatorul cu o surubelnita (cu motorul oprit) si sa invarti manual de fulie - rola, daca vrei sa o probezi separat.

''Alternator clutch pulley'' se numeste in engleza, daca vrei sa cauti pe net.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit video-urile....se aude foarte rau pentru 66.000 km...Sa zic ca sunetul ala il am si eu dimineata insa nu asa pronuntat si continuu, clar vine de la distributie chiar daca cei de la MHS au spus ca e ceas distributia ..(era motorul fierbinte si atunci nu se aude nimic).

 

Nu te gandesti sa o schimbi mai rapid, in garantie numai intra?

Link to comment
Share on other sites

Ambele inregistrari sunt cu motorul rece.Cand se incalzeste motorul nu se mai aude asa tare.Poate este de ras dar zgomotele sunt mult atenuate cand temperatura exterioara este pozitiva.Nu as vrea sa umblu la motor de la 66000km.Masina am luat-o la 61000km si tot asa se auzea.

 

Ce nu inteleg eu este faptul ca,daca ma uit pe mobile,gasesc n masini din acelasi an ca a mea care au peste 200.000km si nimeni nu se gandeste la distributie!Cum la noi trebuie schimbata distributia si la ei nu?Si eu ca majoritatea celor de acolo folsesc masina preponderent la drum lung(f rar in oras)deci teoretic ar trebui sa tina minim 150000km.

Link to comment
Share on other sites

Te cred si nu e nimic de ras...se aude mult mai pronuntat tacanitul respectiv si la mine de cum a venit sezonul rece, exact asa a fost anul trecut, iarna mi sa parut ca aud ceva, vara nu sa mai auzit nimic si acum a inceput iarasi, dar si mai pronuntat...la mine e ca un tacanit care se aude la 1-2-3 secunde, nu este nimic continuu si se aude mult mai incet ca la tine (adica si la mine se aude bine daca stii sa asculti in afara masinii, dar la tine este chiar "pe fata"), iar dupa ce se incalzeste motorul nu se mai aude nici ala deloc.

 

Nu e vorba de ce vrei tu sau nu vrei...e vorba ca distributia aia se aude urat! Nu-ti garanteaza nimeni ca o sa te mai tina 1000 km sau 100.000 km , daca ar fi in garantie eu nu as mai sta la discutii. Nu inteleg cum in anul 2012 sa faca piese asa proaste la 60.000 sa apara sunete de genul si sigur e aparut de mai mult timp avand in vedere cat de tare se aude...

Link to comment
Share on other sites

Masina are carte service iar nr de km a fost scris in factura de achizitie(este luata din germania in septembrie-24000E-de la muller mobile).Pe langa,masina nu are nicio urma de uzura(este ca noua)-nu este umblat la nici un surub.Masina avea garantie de 1 an doar daca era cumparata de un cetatean german;dar a fost cumparata pe firma si garantia nu s-a mai acordat.Am verificat-o la bmw filaret,facandu-i revizia la 62500km,chiar daca ultima revizie in germania a fost facuta la 49700km.Mecanicul de la filaret a zis ca e OK distributia iar masina la cum arata nu sunt dubii ca ar avea km mai multi!!!
Link to comment
Share on other sites

Eu tind sa cred ca zgomotul asta de cateva secunde la rece al distributiei se manifesta pana creste presiunea de ulei in sistem, atunci intinzatoarele hidraulice isi fac treaba si intind lanturile, aceeasi problema am intalnit-o si la alt model de masina din gama VW. la ei se masoara in service alungirea lantului, daca e necesara schimbarea.
Link to comment
Share on other sites

Am 55000km de la schimbul distributiei, incepe zgomotul sa revina. Deja m-am obisnuit :). Nu pot spune ca nu intretin masina, ca e de la intervale lungi de schimb, la mine fiind uneori schimbate si sub 10000km consumabilele. Traim cu eterna problema a distributiei firave. Am schimbat in octombrie 2014, cu ultimele repere de-atunci.

 

In rest, masina e minunata, din orice punct a-i privi lucrurile. :)

Link to comment
Share on other sites

Dar chiar toti o schimbati? ca nu vad sa crape niciuna la colegii de pe forum.

Cert e ca service-urile se ingrasa grozav din spaima ce-o bagat-o in oameni.

Daca si BMW a avut recall pe problema asta, inseamna ca si-au recunoscut slabiciunile. Acum fiecare face cum vrea, dar unii de pe forum chiar au simtit sau vazut distributii rupte.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

La un BMW 320D (E91, motor N47D20C, fabricație 02-2012) am sesizat recent un zgomot regulat cam la 80 bĂŁtĂŁi / min. Vine de undeva din fata, de pe partea șoferului.

 

Se aude foarte bine de exemplu dimineața, la 0 C, când motorul este ĂŽncĂŁ rece. Acest zgomot regulat se aude la relanti ĂŽnsĂŁ aproape dispare când accelerez sau motorul se ĂŽncĂŁlzește.

 

Nu pare sĂŁ aibe vreo legĂŁturĂŁ cu transmisia: am pus-o ĂŽn P, R, N, și D, fĂŁrĂŁ ca acel zgomot regulat sĂŁ se schimbe.

 

...cam așa se aude:

https://drive.google.com/file/d/0BwNj1bdMJdldOF9FM3R1UU1CcGc/view?usp=drivesdk

 

https://drive.google.com/file/d/0BwNj1bdMJdldaUhQWXN4a21kSWc/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

-De cand detii masina, cati km are si de la cati km o detii?

-La ce interval schimbi uleiul si ce ulei ii pui?

-Folosesti sistemul start stop?

Ar fi bine sa specifici si lucrurile acestea.

Am si eu la motorul meu N47D20C am acest fasait, parca putin mai rar, in functie de temperatura motorului,cam 30% din timpul functionarii lui. Se aude asa de 60.000 km. Acum am 152.000 km.

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

La un BMW 320D (E91, motor N47D20C, fabricație 02-2012) am sesizat recent un zgomot regulat cam la 80 bĂŁtĂŁi / min. Vine de undeva din fata, de pe partea șoferului.

 

Se aude foarte bine de exemplu dimineața, la 0 C, când motorul este ĂŽncĂŁ rece. Acest zgomot regulat se aude la relanti ĂŽnsĂŁ aproape dispare când accelerez sau motorul se ĂŽncĂŁlzește.

 

Nu pare sĂŁ aibe vreo legĂŁturĂŁ cu transmisia: am pus-o ĂŽn P, R, N, și D, fĂŁrĂŁ ca acel zgomot regulat sĂŁ se schimbe.

 

...cam așa se aude:

https://drive.google.com/file/d/0BwNj1bdMJdldOF9FM3R1UU1CcGc/view?usp=drivesdk

 

https://drive.google.com/file/d/0BwNj1bdMJdldaUhQWXN4a21kSWc/view?usp=drivesdk

 

Sunet foarte clar de lant de distributie intins.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

-De cand detii masina, cati km are si de la cati km o detii?

-La ce interval schimbi uleiul si ce ulei ii pui?

-Folosesti sistemul start stop?

Ar fi bine sa specifici si lucrurile acestea.

Am si eu la motorul meu N47D20C am acest fasait, parca putin mai rar, in functie de temperatura motorului,cam 30% din timpul functionarii lui. Se aude asa de 60.000 km. Acum am 152.000 km.

 

Am luat-o in Dec 2016 cand avea 181 km. Am schimbat filtre si ulei la 183km (ulei Castrol Edge 5w30 LL). Acum are 185 km.

 

Intentionez sa ii fac schimbul la fiecare 10/15 km, in functie de cat voi merge pe autostrada...

 

Masina, fiind cu transmisie auto, nu are Start/Stop.

 

Nu stiu la ce "fasait" te referi. Problema mea este cu acel tzacanit regulat care se aude cu o frecventa de cca 80 BPM. Se aude DOAR la relanti (850 RPM).

 

In rest, multi km fara incidente la toata lumea !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.