Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Daca asta e motiv sa nu cumperi o masina e clar ca trebuie sa te reorientezi.

Am cumparat e91 cu n47 fara sa clipesc.

Problema este cand vrei ca la bani de e9x in mintile lui sa iei f3x sperand sa fie tipla masina.

Si dupa achizitie apar topicuri cu probleme si vaicareli.

Eu am dat 12.000 pe un e91 din 2009.tu visezi la 14.000 la f31.

Trage tu concluziile...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu ca m-ar deranja dar nu era vorba despre distributii in topicul asta?

Unde is moderatorii care sterg topicurile legate de distributii si lasa astfel de discutii aici?

 

Ca offtopic, daca tot se discuta asa aici, ia-ti linistit N47. E un super motor... putere buna, consum mic, fiabil.

Daca zdrangane lantul il schimbi cu 600 de euro si ai terminat povestea.

 

Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am schimbat-o preventiv. Masina avea 210000 km si nu am vrut sa am surprize neplacute.

 

Acum cateva zile si eu am schimbat-o, tot preventiv. In ideea ca am 200K si sa nu patesc minunea. Mecanicul mi-a spus ca nu s-a umblat la distributie niciodata si era distributia originala a masinii (fabricatie 2011). Rau nu arata , si cat mai tinea.... greu de apreciat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da, poti sa trimiti un mail la orice reprezentanta BMW, cu rugamintea de a-ti comunica daca exista vreo actiune tehnica deschisa pentru seria ta de sasiu.

Multumesc pentru raspuns. Tocmai am sunat la Autotransilvania si mi-au transmis ca nu exista nici o actiune pt. seria mea de sasiu.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. Acum 2 luni am cumparat un 320d din 2008. Stiam de posibilele probleme cu distributia de la N47, dar mi-a placut masina foarte mult. Are 147k km acum dar este questionable, deoarece masina este adusa de afara. Am verificat istoricul masinii la BMW dar sunt prezenti decat primii 4 ani in sistem, asa ca in curand sunt programat la BMW Cluj-Napoca pentru o verificare de distributie. Nici un sunet suspect pana acum dar na, preventiv o sa schimb distributia, pentru a imi potoli piticii de pe creier :))

 

Cu stima,

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

Pai niciun sunet sau? Daca nici macar tie care o asculti in fiecare zi nu ti se pare nimic suspect inseamna ca nu are nimic.

Nu are nici un sunet suspect dar fac naveta, cam 100 de km zilnic. Depind foarte mult de masina si preventiv as vrea sa schimb distributia, nu vreau sa astept pana incepe sa se auda ceva sau sa ma lase balta in drum, doamne fereste.

 

Cu stima,

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

BMW archive e de incredere? Chiar e baza de date oficiala a BMW?

Vreau sa-mi cumpar un BMW E90 facelift-ul din 2010 si voiam sa verific istoric service. Si da, are legatura cu distributia, ma interesa daca a schimbat-o vechiul proprietar.

 

Salutare

 

Pai de ce nu ceri seria de sasiu ( ultimele 7 caractere ) si de duci la reprezentanta sa o verifici.

 

Sau iei masima si te duci la reprezentanta si iti spun tot istoricul.

 

Dar daca la masina s-au facut interventii de catre alte service-uri si nu sunt trecute in programul BMW - nu le vei putea vedea decat daca iti da facturile cu ce a facut.

 

cu respect

Link to comment
Share on other sites

Am fost in data de 30 Decembrie la Auto Transilvania Cluj-Napoca pentru verificarea distributiei. Dupa 2 ore am ridicat masina, lantul de distributie fiind in parametri normali. Mi-au zis ca ar fi bine sa revin peste alti 30k km pentru a compara datele. Costuri: 320 de lei, dupa ce initial mi-au zis ca o sa coste undeva la 400 de lei. Verificarea s-a facut inlocuind intinzatorul lantului cu un aparat care masoara alungirea lantului. Macar pot sa stau linistit acum :)))

 

Cu stima,

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.