Jump to content

Zgomot (sasait) la motor bmw 320d 136 cp


Alexandru30

Recommended Posts

Salutari.

 

Am si eu o problema cu motorul,se aude un zgomot/sasait ca si cum ar pierde compresie langa filtrul epurator,am desfacut capacul filtrului de aer si se simte cum pierde presiune de aer,sufla in sus pe langa filtru epurator in zona pistonului 2,de la ce poate fi,problema a aparut asa din senin. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Acele saibe de cupru?

As putea sa le schimb eu?,am putin habar de mecanica(La DACIA eu eram mecanicul).

Ce trebuie sa desfac ca sa pot da injectorul jos.

 

Multumesc pentru sfaturile de pana acum. :thumbsup:

 

Da, saibele de cupru.

Ai nevoie de extractor de injectoare si trebuie demontata galeria de admisie.

Nu prea are legatura cu Dacia, e mult mai complicat.

Link to comment
Share on other sites

Da, saibele de cupru.

Ai nevoie de extractor de injectoare si trebuie demontata galeria de admisie.

Nu prea are legatura cu Dacia, e mult mai complicat.

Da,banuiam ca trebuie si galeria de admisie data jos,am desfacut filtrul de aer si ma gandeam eu ca nu pot desface conducta daca nu dau jos si galeria.

Da,nu are legatura deloc cu Dacia este mult mai complicat. Oricum o sa incerc sa gasesc si un mecanic cand o sa fac aceasta operatie,eu nu am acel extractor.

Saptamana viitoare o sa comand saibele de foc si garniturile de la galeria de admisie,banuiesc ca trebuie schimbate si ele daca tot o desfac.

Pana schimb saibele daca merg cu masina asa e vreo problema?

Link to comment
Share on other sites

Daca tot dai jos galeria, ia-ti si furtunurile de vacuum.

Ai nevoie si de garniturile de la galeria de admisie. Sunt unele rotunde si altele dreptunghiulare. Ia-le pe Reinz sau Elring.

 

Poti merge cu masina pana le schimbi.

 

Ideal ar fi sa faci operatiunea asta la cineva care are si tester ca sa-ti stearga erorile dupa ce monteaza totul la loc.

 

Nu lasa pe cineva fara extractor sa-ti demonteze injectoarele. Unii fac parghie cu surubelnita pe capacul supapelor si il fisureaza.

Altii le dau jos tragand de tevi. Doar cu extractorul se pot scoate fara stricaciuni.

Link to comment
Share on other sites

Momentan am rezolvat problema,erau slabite injectoarele,le-am strans si nu se mai aude nici un zgomot,nu mai scapa compresia.

Sper ca nu o sa mai apara problema,daca da o sa schimb si saibele de foc,oricum o sa le comand preventiv cu garniturile de la galerie de admisie.

Multumesc pentru ajutor. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.