Jump to content

marimi cauciucuri 320 cd 2003


David Oprea

Recommended Posts

azi am schimbat cauciucurile de iarna cu altele de vara. baiatul ce mi le-a schimbat mi-a atras atentia ca se vede o dunga mai neagra pe partea exterioara, adica atinge putin de caroserie. atunci am realizat ca defapt atunci cand dadeam intr-o denivelare, galagia de acolo provenea.a mai patit cineva asa ceva? adevrul este ca masina e foarte joasa si ma gandeam sa pun alte arcuri,mai inalte ce se regleaza pe inaltime ca altfel nu vad alta solutie. Voi ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

Simteam din plin efectul de tramlining cu gume tocite si vechi. Acum am pus gume noi(225/45R17) si am scapat de problema. Verifica starea si vechimea lor si nu in ultimul rand articulatia fata.

eu inainte aveam cauciucuri de iarna, si erau chiar bune.

cred ca problema la mine sunt telescoapele, nu cred ca mai amortizeaza cum trebuie. am s-o duc la un mecanic zilele astea sa vad ce zice. oara va fi nevoie sa schimb si arcurile?

Link to comment
Share on other sites

Eu am aceste dimensiuni ale pneurilor pe masina personala si nu am avut niciodata probleme!

Din ceea ce observ sunt jante de e60 - style 123 (8J / ET20) - in mod normal jantele astea vin echipate cu anvelope 245/45/18.

 

Eu pe fata am 8J cu ET 47 cu anvelope 225/40 - diferenta de ET dintre jantele tale si ale mele, adica 27mm s-ar putea sa fie una din cauze, jantele fiind foarte iesite din caroserie (e ca si cum ai avea distantier de 27) iar la viraj cred ca atinge in aripa

Pe spate am 8,5J cu ET 50 cu anvelope 255/35 - pe langa faptul ca anvelopele 255/35 sunt cam late pentru 8J, ai o diferenta de ET de 30 (e ca si cum ai un distantier de 30 pe spate) iar combinatia de ET20 cu 255/35 e foarte proasta pentru ca si pe spate ies foarte mult jantele si ating cred ca destul de tare si destul de repede cand iei limitatoare in viteza.

 

Solutia cea mai ieftina ar fi sa iei jante de e46 si sa pui distantieri decenti 15mm, maxim 20 - dar cu toate anvelopele 225/40

 

Este posibil ca instabilitatea sa fie determinata si de elementele de directie, o geometrie si o constatare a starii elementelor de directie cred ca ar fi utila!

 

Sa stii ca masina nu este joasa, cam asta este inaltimea standard! Daca vrei 18 respecta ET-ul si dimensiunile anvelopeler si nu vei mai avea probleme!

Edited by BED
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.