Jump to content

Bmw 320d e91 touring (E61)


vasilepp

Recommended Posts

Buna ziua!

 

Doresc sa achizitionez un bmw 320d e91 touring si am nevoie de cateva sfaturi de la cei care detin sau au condus aceasta masina. Bugetul este de 8000 euro maxim, fara un leu in plus.

Ma astept ca masina sa aiba urmatoarele caracteristici:

 

-prima inmatriculare 2007

-xenoane macar faza scurta

-navigatie mare

-pana in 180.000 km

-Esp

 

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

 

1. care este parerea generala despre masina?

2. merita sa o aduc din germania?

3. ce motorizare imi recomandati 163/177 CP?

4. ce nemultumiri aveti legat de masina asta?

5. tactiune pe spate creaza probleme?

6. e deajuns de spatioasa pentru 4 persoane?

7. cum se comporta in timp?

8. garda la sol mica creaza probleme?

9. daca as gasi un e61 in banii astia e de preferat avand in vedere greutatea mai mare, intretinere mai costisitoare si faptu ca locuies in bucuresti si poate crea probleme cu parcarea?

 

Astept sugestiile si parerile dumneavoastra, inclusiv a celor care au modelul 2005-2007, va multumesc anticipat!

Va rog nu insistati cu oferte peste 8000 euro, motorizarea 318d, varianta sedan e90 sau sfaturi de genu sa mai pun bani sa imi iau un polo nou! Vreau o masina de familie care sa imbine spatiul cu sportivitatea.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

 

Doresc sa achizitionez un bmw 320d e91 touring si am nevoie de cateva sfaturi de la cei care detin sau au condus aceasta masina. Bugetul este de 8000 euro maxim, fara un leu in plus.

Ma astept ca masina sa aiba urmatoarele caracteristici:

 

-prima inmatriculare 2007

-xenoane macar faza scurta

-navigatie mare

-pana in 180.000 km

-Esp

 

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

 

1. care este parerea generala despre masina?

2. merita sa o aduc din germania?

3. ce motorizare imi recomandati 163/177 CP?

4. ce nemultumiri aveti legat de masina asta?

5. tactiune pe spate creaza probleme?

6. e deajuns de spatioasa pentru 4 persoane?

7. cum se comporta in timp?

8. garda la sol mica creaza probleme?

9. daca as gasi un e61 in banii astia e de preferat avand in vedere greutatea mai mare, intretinere mai costisitoare si faptu ca locuies in bucuresti si poate crea probleme cu parcarea?

 

Astept sugestiile si parerile dumneavoastra, inclusiv a celor care au modelul 2005-2007, va multumesc anticipat!

Va rog nu insistati cu oferte peste 8000 euro, motorizarea 318d, varianta sedan e90 sau sfaturi de genu sa mai pun bani sa imi iau un polo nou! Vreau o masina de familie care sa imbine spatiul cu sportivitatea.

E91 e versiunea touring.

1. care este parerea generala despre masina?

Mi-e imi place, si fara xenoane. Are 307k km acum. Vreau sa o tin cel putin inca 150k km.; folosita zilnic.

2. merita sa o aduc din germania?

Cred ca merita dar atunci tre' sa mai umbli la pret. sunt cheltuieli cu deplasarea, cautarea, inmatricularea..

3. ce motorizare imi recomandati 163/177 CP?

177 evident; motor mai vanjos si chiar mai economic; impresia mea.

4. ce nemultumiri aveti legat de masina asta?

Spatiu; am avut dubita.

5. tactiune pe spate creaza probleme?

Iarna ;) dar te poti obisnui, adapta.. in restul timpului e muult mai distractiv..

6. e deajuns de spatioasa pentru 4 persoane?

Ma indoiesc ca 4 persoane se acomodeaza .. dar depinde si de persoana, kilograme, statura..

7. cum se comporta in timp?

Oho, daca o intretii, te tine. Eu nu am avut mari neplaceri de muulte mii de km de cand o am.

8. garda la sol mica creaza probleme?

Asta numesti garda la sol mica; doar considerand suspensia standard, totul standard..?

9. daca as gasi un e61 in banii astia e de preferat avand in vedere greutatea mai mare, intretinere mai costisitoare si faptu ca locuies in bucuresti si poate crea probleme cu parcarea?

Numai tu stii ;)

Link to comment
Share on other sites

E91 e versiunea touring.

1. care este parerea generala despre masina?

Mi-e imi place, si fara xenoane. Are 307k km acum. Vreau sa o tin cel putin inca 150k km.; folosita zilnic.

2. merita sa o aduc din germania?

Cred ca merita dar atunci tre' sa mai umbli la pret. sunt cheltuieli cu deplasarea, cautarea, inmatricularea..

3. ce motorizare imi recomandati 163/177 CP?

177 evident; motor mai vanjos si chiar mai economic; impresia mea.

4. ce nemultumiri aveti legat de masina asta?

Spatiu; am avut dubita.

5. tactiune pe spate creaza probleme?

Iarna ;) dar te poti obisnui, adapta.. in restul timpului e muult mai distractiv..

6. e deajuns de spatioasa pentru 4 persoane?

Ma indoiesc ca 4 persoane se acomodeaza .. dar depinde si de persoana, kilograme, statura..

7. cum se comporta in timp?

Oho, daca o intretii, te tine. Eu nu am avut mari neplaceri de muulte mii de km de cand o am.

8. garda la sol mica creaza probleme?

Asta numesti garda la sol mica; doar considerand suspensia standard, totul standard..?

9. daca as gasi un e61 in banii astia e de preferat avand in vedere greutatea mai mare, intretinere mai costisitoare si faptu ca locuies in bucuresti si poate crea probleme cu parcarea?

Numai tu stii ;)

 

 

Multumesc mult! Recomanzi alta masina?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult! Recomanzi alta masina?

Pai, nu.

Iti recomand sa iti dai ocazia sa conduci unul (un BMW) inainte de a cumpara, pentru ca nu pari sa simti diferenta tractiunii. Sa nu fii dezamagit.

Sigur sunt si alte marci, in aceeasi gama dar cu mai mult spatiu; cel putin VW nu dezamageste ca spatiu. Astia de la BMW prea le-au gandit ca ai impresia ca fiecare centimetru e vandut la supra-pret, lucru care se cam si intampla!

Dar iti da stabilitate si fun (distractie) mai multa ;)

 

Nice one! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

- mie imi place ca e eficienta, consuma putin la cata putere are.

- portbagajul nu e mare, daca ai familie numeroasa poate fi o problema

- n-ai nici o treaba cu tractiunea spate, cu garda la sol insa s-ar putea, nu prea o s-o urci pe borduri sau s-o bagi in zapada mare

- in spate nu e foarte comfortabila

- in general e fiabila, dar daca trebuie sa schimbi ceva, nu-s preturile de la logan

 

Per total, sunt foarte multumit ca am luat-o, mai ales ca e automata. Nu-mi mai iau masina fara cutie automata.

Sunt aproape sotto ca nu gasesti un exemplar intretinut calumea si cu km reali in banii aia.

Link to comment
Share on other sites

Am un e61 2.5d si sunt foarte multumit de spatiu, intretinere si consum.

Cu tractiunea spate dupa ce te obisnuiesti iarna nu o sa ai nici o problema, trebuie sa nu fi pilot si sa fi constient ca trage spatele si nu trebuie bruscata, oricum are sisteme de siguranta foarte bune.

De achizitionat as tinde spre germania, sunt folosite in altfel de conditii, alta infrastructura, alta motorina si alte piese dar trebuie mare atentie si acolo pentru ca sunt multi samsari turci sau romani. Poti si in Ro sa gasesti ceva bun dar sanse mici si preturi mari, de obicei sunt cele cu un singur proprietar.

Am condus multe masini dar am avut doar cu tractiune spate (mercedes si bmw) mecanica ceva mai simpla de ex: distributie lant, planetare pe spare fixe, mai usor de controlat si senzatia de a te impinge

LE: am luat e61 din cauza ca e91 e mic si la prortbagaj si la bancheta spate, cutia automata e un must in traficul din ziua de azi plus ca am avut ultimele 3 masini automate si nu am avut nici macar o problema

Edited by Sapro213
Link to comment
Share on other sites

Pai, nu.

Iti recomand sa iti dai ocazia sa conduci unul (un BMW) inainte de a cumpara, pentru ca nu pari sa simti diferenta tractiunii. Sa nu fii dezamagit.

Sigur sunt si alte marci, in aceeasi gama dar cu mai mult spatiu; cel putin VW nu dezamageste ca spatiu. Astia de la BMW prea le-au gandit ca ai impresia ca fiecare centimetru e vandut la supra-pret, lucru care se cam si intampla!

Dar iti da stabilitate si fun (distractie) mai multa ;)

 

 

Nice one! :goodjob:

 

M'ai mirosit bine. Nu am condus niciodata bmw si pana acu ceva timp mi se parea o prostie sa ai bmw in romania. Am studiat putin problema si mi se pare ca fac niste masini geniale. Nu sunt mare vitezoman dar vreau o masina care se misca bine la un consum de bun simt, imi place sportivitatea. Avem oricum in plan inainte sa o cumpar sa conduc vre'o 5 macar sa vad cum se simt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am E91 318d fabr. 2011. Foarte multumit de masina, si-a facut treaba exemplar pana acum.....e si f utila mai ales la drum lung , chiar daca nu are un portbagaj asa mare dar te ajuta oricum mai mult decat un sedan E90. Pentru o familie cu bebe spre ex e f utila. Doar ca din pacate sapt asta ma despart de ea pt un F10.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am E91 318d fabr. 2011. Foarte multumit de masina, si-a facut treaba exemplar pana acum.....e si f utila mai ales la drum lung , chiar daca nu are un portbagaj asa mare dar te ajuta oricum mai mult decat un sedan E90. Pentru o familie cu bebe spre ex e f utila. Doar ca din pacate sapt asta ma despart de ea pt un F10.

[/quot

 

Multumesc!

Felicitari! Sa o stapanesti sanatos! Eu onca sunt inca studentzaki.. mai am pana cresc finantele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.