Jump to content

Achizitionare BMW E46 318ci Coupe nFL


nin9

Recommended Posts

Consum 10-11 oras

6,5-7 afara.

Cloncanit de grup,Întâlnit la mai toate 1.9

Curge ulei pe la toate garniturile (trebuiesc schimbate)

Trage decent ,fara prea multe pretenții ca nu e cazul

La mecanica e la fel ca orice E46.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Consum 10-11 oras

6,5-7 afara.

Cloncanit de grup,Întâlnit la mai toate 1.9

Curge ulei pe la toate garniturile (trebuiesc schimbate)

Trage decent ,fara prea multe pretenții ca nu e cazul

La mecanica e la fel ca orice E46.

 

iti multumesc foarte mult!

Link to comment
Share on other sites

CONTRA: au probleme cu ralantiul marea lor majoritate, ai cate una alta de schimbat dar nu sunt piese foarte scumpe.

cam toate pierd putin lichid de racire.....

probleme generale la e46: puntea spate care se fisureaza, articulatie slaba pe fata, rugina la aripile fata.

 

PRO: Pentru oras e ok, am consum de 10-12 in Bucuresti, in conditiile in care o frec numai prin zona centrala aglomerata si exterior 6-7 la mers decent .

Piese ieftine de schimb, mai usor de intretinut decat altele.

Edited by BC11CZY
Link to comment
Share on other sites

CONTRA: au probleme cu ralantiul marea lor majoritate, ai cate una alta de schimbat dar nu sunt piese foarte scumpe.

cam toate pierd putin lichid de racire.....

probleme generale la e46: puntea spate care se fisureaza, articulatie slaba pe fata, rugina la aripile fata.

 

PRO: Pentru oras e ok, am consum de 10-12 in Bucuresti, in conditiile in care o frec numai prin zona centrala aglomerata si exterior 6-7 la mers decent .

Piese ieftine de schimb, mai usor de intretinut decat altele.

 

iti multumesc mult pentru raspuns!

pana acum nu vad sa fie probleme mari cu ele,mai putin faza cu fisuratu la punte.sper sa nu mi se intample!

Link to comment
Share on other sites

Nu e asa mare nenorocire, daca vezi din timp fisura ,se slĂŁbește puntea si se sudeazĂŁ mai bine zis ramforseaza .

Eu am facut treaba asta preventiv pe toate patru punctele unde se strânge puntea.

Cand o cumperi o verifici mai amĂŁnunțit .

Link to comment
Share on other sites

Nu e asa mare nenorocire, daca vezi din timp fisura ,se slĂŁbește puntea si se sudeazĂŁ mai bine zis ramforseaza .

Eu am facut treaba asta preventiv pe toate patru punctele unde se strânge puntea.

Cand o cumperi o verifici mai amĂŁnunțit .

 

iti multumesc!

va fi tare ciudat cand am sa merg sa vad masina,cum ma pun pe spate pe sub masina sa vad daca nu are fisurata puntea :))

Link to comment
Share on other sites

Sa verifici puntea spate mergi usor cu spatele si trage brusc, cat poti tu de tare frana de mana...:)

 

LOL! Tu vorbești serios? Ăn secunda doi ĂŽn care cineva mi-ar face asta la mașinĂŁ la o eventualĂŁ testare l-aș da jos și adio vânzare. De unde veniți cu astfel de „teste”? Du-te cu ea la service, verific-o pe elevator și cum mai vrei și gata, nu te apuci sĂŁ inventezi tot felul de metode de a afla ce probleme sunt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

LOL! Tu vorbești serios? Ăn secunda doi ĂŽn care cineva mi-ar face asta la mașinĂŁ la o eventualĂŁ testare l-aș da jos și adio vânzare. De unde veniți cu astfel de „teste”? Du-te cu ea la service, verific-o pe elevator și cum mai vrei și gata, nu te apuci sĂŁ inventezi tot felul de metode de a afla ce probleme sunt.

 

haha,ok am inteles,multumesc pentru sfat!

Link to comment
Share on other sites

eu am un 318i sedan din aprilie 2009 si am facut cu ea aproximativ 60.000 km , este o masina foarte buna , motorul este foarte rezistent dar apar foarte multe probleme pe partea de racire ( vas de expansiune , radiator , furtune , garnituri , un cot undeva in spate la motor pe unde pierde antigel destul de frecvent ) dar nimic de speriat toate se rezolva cu bani putini , nimic de speriat , in rest consumabile ca la orice masina veche Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

eu am un 318i sedan din aprilie 2009 si am facut cu ea aproximativ 60.000 km , este o masina foarte buna , motorul este foarte rezistent dar apar foarte multe probleme pe partea de racire ( vas de expansiune , radiator , furtune , garnituri , un cot undeva in spate la motor pe unde pierde antigel destul de frecvent ) dar nimic de speriat toate se rezolva cu bani putini , nimic de speriat , in rest consumabile ca la orice masina veche

 

sa ai parte de ea!

iti multumesc pentru raspuns!

Link to comment
Share on other sites

LOL! Tu vorbești serios? Ăn secunda doi ĂŽn care cineva mi-ar face asta la mașinĂŁ la o eventualĂŁ testare l-aș da jos și adio vânzare. De unde veniți cu astfel de „teste”? Du-te cu ea la service, verific-o pe elevator și cum mai vrei și gata, nu te apuci sĂŁ inventezi tot felul de metode de a afla ce probleme sunt.

 

Daca te-si simti cu musca pe caciula normal ca nu m-ai lass sa fac acel test...stai linistit ca nu se intampla nimic daca masina e ok..nu te gandi ca mergi cu 50 km/h apoi franez...cativa metrii doar . La o verificare vizuala pe elevator pot scapa multe carpeli...

Link to comment
Share on other sites

Daca te-si simti cu musca pe caciula normal ca nu m-ai lass sa fac acel test...stai linistit ca nu se intampla nimic daca masina e ok..nu te gandi ca mergi cu 50 km/h apoi franez...cativa metrii doar . La o verificare vizuala pe elevator pot scapa multe carpeli...

 

PĂŁi nu, stai sĂŁ reformulez. Eu nu mĂŁ simt cu musca pe cĂŁciulĂŁ și nici n-aș fi de acord sĂŁ faci testul ĂŁla. Bine, eu nu prea aș fi de acord nici cu „test drive” pânĂŁ nu e contractul semnat și am banii ĂŽn cont. Merg cu ea pe unde/cum vrei, se face verificare la orice service, dar nu aș da mașina nimĂŁnui s-o conducĂŁ (abia i-o dau lu' taicĂŁ-miu, nu vĂŁd cum aș face asta cu un strĂŁin).

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi nu, stai sĂŁ reformulez. Eu nu mĂŁ simt cu musca pe cĂŁciulĂŁ și nici n-aș fi de acord sĂŁ faci testul ĂŁla. Bine, eu nu prea aș fi de acord nici cu „test drive” pânĂŁ nu e contractul semnat și am banii ĂŽn cont. Merg cu ea pe unde/cum vrei, se face verificare la orice service, dar nu aș da mașina nimĂŁnui s-o conducĂŁ (abia i-o dau lu' taicĂŁ-miu, nu vĂŁd cum aș face asta cu un strĂŁin).

 

 

:wacko: Pai in felul asta nu o sa iti poti vinde masina niciodata...tu cum ti-ai cumparat masina ?? ai semnat contractul,ai marcat banul, apoi hop in ea sa vad daca merge ??:laugh: esti tare amuzant...eu am venit cu un sfat destul de folositor ,dar ca de obicei ,vechea discutie de pe forum,devierea de la subiect,contradictorii ,etc...las-o moarta !

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Pai in felul asta nu o sa iti poti vinde masina niciodata...tu cum ti-ai cumparat masina ?? ai semnat contractul,ai marcat banul, apoi hop in ea sa vad daca merge ??:laugh: esti tare amuzant...

 

Tocmai am luat săptămâna trecută o mașină pentru prietenă și fix așa am făcut. De ce e atât de amuzant? Am mers în dreapta, am dus-o la un service la care aveam încredere și aia a fost. Și dacă tu zici că sfatul tău a fost folositor... nu te contrazic. :)

Edited by Ciuby
Link to comment
Share on other sites

masina o voi lua din germania,nu prea am cum sa merg la un service deoarece nu cunosc pe nimeni acolo.la cum vad eu problema,tot ce pot face ii sa stau in dreapta si el sa conduca daca pe mine nu ma va lasa sa o conduc (ceea ce nu prea cred).

eu inca caut masina si sper sa gasesc luna asta ceva si sa merg sa o vad sau sa o si iau daca ii ok.

va multumesc tututor pentru raspunsuri si pareri!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.