Jump to content

Consum


CostiBogdan

Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu o intrebare

Am un 320d x Drive automata 184cp din 2010/decembrie l-am cumparat numa de 2 luni.

In bord imi arata un consum mediu de 6.9/100km( facut in bucuresti), dar in realitate am bagat 32 litri diesel si am parcurs 300km ceea ce inseamna ca ii un consum de 10/100km dar dc nu imi apare si un bord consum de 10??

 

Mersi

Edited by CostiBogdan
Link to comment
Share on other sites

300 km în două luni... mișto! Hai că până la sfârșitul anului faci 1000 km!

Urban, corect ar fi să ai o medie de peste 9.

E 90-ul meu numai 9% mi-a luat săptămânile astea (fiind mai cald și solicitând mai mult instalația de aer condiționat) și al meu nu este X drive, nici cutie automată nu are, deci ar trebui să consume mai puțin ca al tău.

Edited by severin31
Link to comment
Share on other sites

300 km ĂŽn douĂŁ luni... mișto! Hai cĂŁ pânĂŁ la sfârșitul anului faci 1000 km!

Urban, corect ar fi sĂŁ ai o medie de peste 9.

E 90-ul meu numai 9% mi-a luat sĂŁptĂŁmânile astea (fiind mai cald și solicitând mai mult instalația de aer condiționat) și al meu nu este X drive, nici cutie automatĂŁ nu are, deci ar trebui sĂŁ consume mai puțin ca al tĂŁu.

 

 

Am zis ca il am de 2 luni.nu ca am facut 300km in 2 luni.cred ca in astea 2 luni am facut vreo 5000/6000 km.

 

Io nu am zis ca am asteptam sa imi consume 5.

 

O sa mai resetez odata de 2 ori consumul sa vad ce si cum.

 

Mersi mult pt replay si de ajutor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am zis ca il am de 2 luni.nu ca am facut 300km in 2 luni.cred ca in astea 2 luni am facut vreo 5000/6000 km.

 

Io nu am zis ca am asteptam sa imi consume 5.

 

O sa mai resetez odata de 2 ori consumul sa vad ce si cum.

 

Mersi mult pt replay si de ajutor.

daca il resetezi doar din tzamburusul ala de se apasa o sa iti arate lafel. cauta ori aici pe forum ori pe google cum se intra in meniul ascuns si reseteaza de acolo. este la meniul 21...bafta..

Link to comment
Share on other sites

Facut plinul pina sare pompa,dat kilometrajul mic la 0,mers cel putin 3 sferturi de rezervor,facut iar plinul(daca e posibil la aceiasi statie si aceiasi pompa),tot asa pina sare pompa automat,facut calcul matematic de aflat consumul real,apoi setare consum in meniul ascuns Edited by catacfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Facut plinul pina sare pompa,dat kilometrajul mic la 0,mers cel putin 3 sferturi de rezervor,facut iar plinul(daca e posibil la aceiasi statie si aceiasi pompa),tot asa pina sare pompa automat,facut calcul matematic de aflat consumul real,apoi setare consum in meniul ascuns

 

 

Mersi mult de tot pentru ajutor

O sa incerc sa vad ce rezolv

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu consumul (instant si mediu) se face de fapt pe volumele de aer aspirat nu pe masurare volumetrica a combustibilului, care are volume diferite in functie de temperatura (dilatari si co tractii). Pana la urma este informativ, nu exact. Chiar si cel de la pompa poate fi eronat (litri nu este echivalent cu kilograme adica volum nu este egal cu masa).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.