Jump to content

Arcuri Sport


22WTF

Recommended Posts

Doar arcuri sau si amortizoare ?

 

Nu cred ca este o idee buna doar arcuri , deoarece se vor duce FOARTE repede amortizoarele normale !

225121[/snapback]

nu neaparat ... eu merg pe E36 compact cu arcuri H&R sport (visinii) si cu amotizoare Gabriel (stock specification) de vre-o 40.000km - si vad ca "tandemul" inca rezista :blink:

si oricum nu vad de ce anume s-ar duce amortizoarele - masina fiind mai rigida din arcuri, deci avand mai putin de "amortizat" :)

recomand H&R - aduce si MasterTuner, vb la 0722 275 522 cu Florin

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

din acelasi motiv masinile care merg numai pe drumuri fara denivelari au amortizoarele varza - ca nu culiseaza si nu fac ungerea completa ... :blink:

in general amortizoarele stock se duc mai repede cu arcuri sport in situatia in care arcurile sunt mai scurte (pt a lasa masina mai jos) pt ca amortizorul sta mai "presat" si lucreaza numai in zona de solicitare maxima ...

la mine, dupa ce am pus h&R si fata a coborat cu 3.5cm nu prea mai puteam urca nici o bordura ... asa ca am "lungit arcurile" - si acum am cam aceiasi garda la sol ca si stock, dar suspensii mai dure (sta bine pe viraje) ... in plus, nu simt "rebound-ul" ala dur de-ti rupe ficatul - specific amortizoareor sport ..

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

din acelasi motiv masinile care merg numai pe drumuri fara denivelari au amortizoarele varza - ca nu culiseaza si nu fac ungerea completa ...  :blink:

in general amortizoarele stock se duc mai repede cu arcuri sport in situatia in care arcurile sunt mai scurte (pt a lasa masina mai jos) pt ca amortizorul sta mai "presat" si lucreaza numai in zona de solicitare maxima ...

la mine, dupa ce am pus h&R si fata a coborat cu 3.5cm nu prea mai puteam urca nici o bordura ... asa ca am "lungit arcurile" - si acum am cam aceiasi garda la sol ca si stock, dar suspensii mai dure (sta bine pe viraje) ... in plus, nu simt "rebound-ul" ala dur de-ti rupe ficatul - specific amortizoareor sport ..

228413[/snapback]

 

Exact la asta ma refeream si eu !

 

In general cine isi pune arcuri sport vrea sa lase masina ...... de accea spuneam ca se duc amortizoarele , ca daca pui arcuri sport dar aceiasi lungime ca cele stock......e mai ok !

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma refeream si eu !

 

In general cine isi pune arcuri sport vrea sa lase masina ...... de accea spuneam ca se duc amortizoarele , ca daca pui arcuri sport dar aceiasi lungime ca cele stock......e mai ok !

228433[/snapback]

salut, te mai intereseaza arcuri sport? am un set original de la e46 320d, pachetul sport, 100 eur setul.

email: drpalcu@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Salut.Vreau shi eu nishte arcuri sport de e46.Are careva idee de unde fac shi eu rost de unele ?:blink:

225104[/snapback]

salut, te mai intereseaza arcuri sport? am un set originale de la un 320d, cu pachetul sport, 100 eur toate patru arcurile.

email: drpalcu@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma refeream si eu !

 

In general cine isi pune arcuri sport vrea sa lase masina ...... de accea spuneam ca se duc amortizoarele , ca daca pui arcuri sport dar aceiasi lungime ca cele stock......e mai ok !

228433[/snapback]

 

depinde de ce culoare au arcurile .....dc is rosii se duc telescoapele mai repede dar nu foarte repede....dc is galbene chiar nu are nimic nu e sesizabila diferenta de 1 cm -2cm la cursa de culisare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.