Jump to content

Consum ridicat e61 525d auto


Sapro213

Recommended Posts

Va salut, am resetat acum 2 zile consumul si astazi cand m-am uitat m-am speriat 15.8 in oras ( londra ) trafic destul de aglomerat dar nu bara la bara. Mi se pare destul de mult ca papa in ultimul timp de cand am scos clapetele de la admisie si am dar regenerare la filtrul de particule.

Sa fie din cauza asta?

In afara ia un 9 la 130-140 km/h

Link to comment
Share on other sites

Cati km ai facut in astea 2 zile? conteaza si asta, oricum nu ala-i consumul care il vezi tu acolo dupa 2 zile..Depinde si cum ai mers, ca dupa ce-i resetat cum apesi putin acceleratia, cum sare la 15-16, pana se regleaza, dar trebuie sa faci km nu 50, cateva sute, sa se mai regleze..

Oricum, fa consumul la pompa, nu ce scrie pe BC..

Link to comment
Share on other sites

Pai clapetele alea au o vina pt consum. Practic de aia s-au montat, sa reduca consumul la turatii joase ori asta stiam eu. Daca dai un search pe forum dupa acest aspect, o sa vezi ca multi s-au plans ca le-a crescut consumul dupa anularea clapetelor. Nu stiu de ce le-ai anulat la motorul tau. Stiam ca-s probeleme cu ele la motoarele M47 de 150CP de pe E46, E39, dar nu la al tau M57 L6. Al tau are in schimb problema cu galeria de admisie care cam crapa, fiind din plastic si prin urmare iti baga fum in habitaclu, altfel e un motor reusit.
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam sa creasca consumul dar nu asa de mult, nu ma deranjaza dar eram curios daca clapetii sunt de vina. M-am informat inainte cu clapetii dar mecanicul m-a sfatuti sa ii scot ca erau imbaxiti si zicea ca pot fi copti de la ulei, poate a vrut sa faca un ban in plus cu asta 😅 nu ma mira oricum nu mai trec pe la service-ul respectiv
Link to comment
Share on other sites

Consum ridicat, in 100 KM :) Probabil a prins o regenerare mai greoaie datorita filtrului de particule infundat, trafic aglomerat si de aici consumul...

 

E irelevant la un motor de 2,5 sa-i faci consumul pe 100 KM. Lasa sa se adune mai multi.

Edited by DB77AAA
Link to comment
Share on other sites

E mult si 9 la viteza aia. Mie imi consuma cam 6 la 130-140. Media mea pe ultimii 20k e 9.5 in conditiile in care circul destul de mult in oras. Spune-ne viteza medie cu care ai obtinut acel consum, ca daca vorbim de ac si 10km/h nu e mult neaparat. Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Daca ai resetat consumul nu te mai uita pe BC acuma dupa 100-200 km.. ti-am spus, fa mai multi km si apoi uita-te!

Si daca vrei sa afli consumul, fa-l la pompa, nu sta sa vezi ce scrie BC.. Cel mai sigur ii la pompa. Si eu am eliminat clapetele la a mea, si nu vad diferenta de consum, nu mi se pare ca ar consuma mai mult.

 

Daca ai zis ca in 2000km aveai 11 consum, vrei ca in 100 km dupa resetare sa ai tot 11?Mai ales ca umbli prin oras.. o sa vezi cand o sa ai 2000km cat o sa fie pe BC, sigur o sa scada..

Link to comment
Share on other sites

Ieri am facut plinul si pana la birou, la viteza de 22 aveam 12.4 pe bc. Azi, la viteza de 26 a scazut la 10.8. Dar, consumul relevant e la pompa. Fa 500km doar in oras si realimenteaza. Daca ai un consum asa mare probabil ai o problema. Masina cu clapete trebuie sa se comporte mai bine la turatii mai joase. Poate e bine sa verifici si furtunele de vacuum daca simti ca masina merge mai prost.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tocmai am ajus in tara si a impresii dupa 2500km masina a mers impecabil si am avut un consum de 7.3 viteza medie pe bc 92km/h si masina incarcata, probabil a avut o regenerare mai intensa inainte de consuma asa mult.

Am acum o problema cu idrive si am tot citi penforum dar nu m-am lamurit, se tot intrerupe radio si dupaia se reseteaza intruna. Ceva idei.

Ps o sa renunt la runflaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am ajus in tara si a impresii dupa 2500km masina a mers impecabil si am avut un consum de 7.3 viteza medie pe bc 92km/h si masina incarcata, probabil a avut o regenerare mai intensa inainte de consuma asa mult.

Am acum o problema cu idrive si am tot citi penforum dar nu m-am lamurit, se tot intrerupe radio si dupaia se reseteaza intruna. Ceva idei.

Ps o sa renunt la runflaturi :)

Cica de la bluetood ar fi,si mie imi face la fel dar de cateva zile am sesizat ca nu mai face deloc nici cand fierbe afara dar...acum dimineata imi apare high rate of baterry discharge...Probabil s-a plesnit modulul de tot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.