Jump to content

bmw E 60


MIRCEAMIRCEA

Recommended Posts

Salut

 

De curind mi-am vindut BMW 525 d e39, acuma vreau sa cupar alta masina evident tot BMW m-am gandit la un 525 E60 dar nu stiu daca diesel sau benzina pe an merg cam 15 20 mii km.

As vrea benzina ,dar vreau sa stiu si parerile voastre daca se merita benzina s-au nu si

la care varianta de motorizare costurile sunt mai mici ,ma refer la intretinere consumabile etc,etc.

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

100% BENZINA ! BENZINA ! BENZINA ! pentru numarul ala de km pe an

226821[/snapback]

pai daca te gandesti in primul rand la costurile de intretinere clar benzinarul...nu te gandi la consum vorbeam strict de costurile de intretinere, in plus de asta eu unul zic ca nu se compara senzatia dintr-un benzinar cu cea din diesel...bafta

Link to comment
Share on other sites

Motorina. Si sfatul asta vine de la un benzinar inrait.

 

Eu cam asa vad avantajele motorinei:

- la acelasi litraj, ai aceasi cai putere la un consum mult mai mic

- cuplul este mult mai mare ca la benzina

- elasticitatea motorului este incredibila

- cu 300 euro iti mai adaugi 30/40 de cai putere lejer

- o vinzi mult mai usor

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am un prieten in Germania care mia gasit ambele variante,diesel mia gasit la pretul de 21500 mi E cu euro 4 190000 mi km an 2004, benzinar a gasit la pretul de 20 mi E 60000 km an 2005 tot euro 4 dotari cam aceleasi din cite am inteles eu la tel.

Vreau sa aflu si parerile voastre in legatura cu oferta, pareri care tin cont de ele.

Multumesc frumaos

Link to comment
Share on other sites

eu am mers zilele trecute cu e60 benzina, 520. eu zic ca trage foarte bine. unii zic ca 525d e39 163cp trage bine, dar e60 520i 170cp, sau cati are (oricum mai mult ca 525d e39), nu trage... nu prea inteleg... oricum, am fost foarte multumit, si pot spune ca am avut ceva caluti sub pedala, 193cp, 272cp, 333cp, 507cp...

si eu as alege benzina.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Stie cineva cat consuma un 530 E60 abele variante diesel si benzina(in oras si anafara)

as vrea sa aflu raspunsu de la cineva care a mers cu varianta asta de motorizare.

  VA multimesc

228234[/snapback]

eu iti pot spune ca un 523i benzina consuma in oras( BUcuresti) intre 12.5 l/100km( cand se merge foarte lejer)- 14l/100km si poate consuma si 18l/100 km in aglomeratie ( blocaj 100%)

in afara localitatilor daca mergi constant si ai cruiserul activat poate ajunge si la 8l/100km .....asta daca nu depasesti 160km/h si folosesti intens treapta 6 de viteza ( eu am cutie manuala)

in cazul unui 530i eu zic sa nu te sperii pentru ca nu poate consuma cu mai mult de 2 l fata de 523i ..

sfatul meu este sa incerci un 530d .. ala chiar iti da senzatia" liftului .". adica acceleratii fantastice si cuplu la turatii joase ..

benzina nu trage foarte bine decat dupa 3200 rpm .. (asta daca nu e 540,545sau m5 care sunt intr adevar masini foarte tari din punctul asta de vedere)

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor

Eu am un 520d si sunt foarte multumit de el...trage bine...iar cei 163 de cai se trezesc dupa 2.500 de ture...la 160km/h pe autostrada.. :blink: vis..si imi consuma 6.3

Dar si benzinarul nu e o alegere proasta....bine dar nu se vinde ca si dieselul

Eu fac revizii la 30000 de km...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.