Jump to content

E83 X3 2.0i, xDrive, alt Opel by DB77AAA


DB77AAA

Recommended Posts

@Service Premium, la cat de mult pari a fi in domeniu, explica o chestie asupra motorului prezentat pe acest topic. In anumite momente, mai ales dupa stationare indelungata la relantii, apare fum de ulei ars pe esapament la prima accelerare. Aparent uleiul nu scade pe joja. Segmenti sau simeringuri de supape?

 

Pe de alta parte, acum sub 10000 km a fost schimbat lantul de distributie. De ce oare? Se rupe si la astea?

Esti un samsar cu experienta. N-ai nevoie de parerea mea. Plus ca sigur ai tu un Edd China la datorie.

Tu nu schimbi filtre sau bujii. Simeringurile de supape depasesc cu siguranta bugetul alocat.

Edited by Service Premium
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce natie de om :))))))))))))))

 

minus 100.000 km, plus 2200E => un mic profit de 100 de meleoane in cateva zile, daca musca vreun fraier :)))))))))))))))

 

pun pariu ca isi incearca norocul pe aici pe forum, poate prinde vreun client.

Edited by feitosak1
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

vad ca s-au mai ascuns posturi ,daca e sa lasati-l pe coleg sa mai posteze,poate e de buna credinta cum zice el si a luat masina de la altcineva nu de la cel din anuntul postat de mine.Desi anuntul e actualizat pe 13.07 el a postat de 16.07 ca a luat masina,asta ar insemna ca in 2-3 zile a schimbat 2 proprietari.Pe de alta parte recunosc ca nu mi-a dat prin cap ca "Un nene oarecum cunoscut" inseamna samsar.Ma rog ideea e ca postase aici ca revine cu explicatii.
Link to comment
Share on other sites

Nu e vina noastra ca povestiile sunt cel putin ciudate cu curatat filtrul de aer noaptea, shimba masini des, cate poze atatea variante de km etc.

 

Si am vazut ca are un partener aici pe forum. Poate ne mai lamureste el.

Link to comment
Share on other sites

Mersi Bala.

Vad ca s-au intamplat multe intr-o noapte.

Cum spuneam, masina am cumparat-o de la un nene, oarecum cunoscut, samasar ce cara masini din RO in DE. Concret, am factura pe ea de 9000 lei, eliberata pe numele samsarului, apoi contract de vanzare de la el spre mine. Pretul platit de mine a fost de 5200 euro + 300 euro cand da fiscalul. Acum ca am anuntul original, desi e extrem de dubios pretul trecut acolo(aparent de pe acel site poti cumpara relaxat X6 cu 4500), ma intriga faza cu KM. Drept va spun, chiar daca avea pe ceasuri 270000 eu tot o luam. Ideea e ca nu ii arata absolut deloc, adica mentinuta si intretinuta corect.

 

Concret, banuiesc ca samasarul a primit masina bonus in alta afacere ceva mai mare, sau probabil a platit 2000 euro pe ea cat e pe factura. Mai departe, doar a spalat-o superficial si a vandut-o. Profit samsar, minim 3200 euro sau maxim 5200(pana acum ca nu cred sa mai vada cei 300 coco dupa ce ii dau cu km in cap)

 

Nu am schimbat filtre noapte, doar am curatat admisia pentru asa zisele probleme la motor, asta s-a intamplat oarecum pe seara. Cum spuneam, avea probleme in partea de turatii joase. Cum situatia a fost remediata iar uleiul si filtrele nu erau o maxima prioritate, am amanat. Cat despre bujii, am un set de Dacia. Am ezitat sa le pun.

 

Masina nu ma multumeste. Ca idee, ma bate gandul spre vanzare, insa daca nu se vinde, asta e, pot merge cu ea. Daca ma deranjeaza taxa - inmatriculare pe BG sau o platesc in RO, daca ma deranjeaza consumul, instalatie GPL, apoi ma descurc eu cu eventualele reparatii.

 

 

 

Nu am spus ca are KM reali 100%. Am spus ca par reali.

Daca voiam sa vand masina pe acest forum, sau incercam sa pacalesc pe cineva, mai aminteam ca suspectez faptul ca masina consuma ulei?

 

E un topic de prezentare. Punct. Accept comentariile rautacioase dar si pe cele constructive.

 

Cat despre colegul @Bazare, suntem prieteni. Fara a vrea sa fie considerata reclama, va zic ca are cele mai bune solutii in acest domeniu.

Edited by DB77AAA
  • Like 4
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Daca esti mocofan si cumperi masina de la samsari care au cumparat-o acum o saptamana, ti-o cam meriti. Ironia e ca asta se aplica si cumparatorului "de buna credinta" aici de fata, care doar incearca sa gaseasca fraierul mai mare :D

Nu te stresa, va veni, inca balteste tara de fraieri care vaneaza "okazii"

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca esti mocofan si cumperi masina de la samsari care au cumparat-o acum o saptamana, ti-o cam meriti. Ironia e ca asta se aplica si cumparatorului "de buna credinta" aici de fata, care doar incearca sa gaseasca fraierul mai mare :D

Nu te stresa, va veni, inca balteste tara de fraieri care vaneaza "okazii"

 

 

 

Eu cand v-am spus inca din postul asta http://www.bmwclub.ro/forums/topic/164201-bmw-525d-e60-noul-meu-opel/page__st__60__p__2278722#entry2278722 ca e samsar, v-ati suparat si mi-ati dat repede minus :LMAO: si vai ce m-am suparat :LMAO:

 

Asta e un samsar smecher, care vine aici sa fraiereasca pe vreunul din noi.

 

Ideea care este !!!! voi aici nu ati inteles: EL NU A CUMPARAT MASINA DE LA NIMENI CU 5200 + 300 cum spune el. El e nenea care a luat-o de pe bursaauto si vine cu povestioare de Ion creanga, doar,doar musca vreunul din colegi, asta a urmarit el de la inceput, de aceea a si spus ca e dispus sa o vanda CHIPURILE cu cat a luat-o.

 

Numai ca el cand a fost prins cu anuntul de pe bursa, acum el o da cotita, schimba foaia si se transforma in victima, :poke: , asa ca sa -l compatimeasca colegii :gathering:

 

Imi plac de unii colegi ca asa frumos ,, baga botul la savarina" si il mai si lauda :drinks:

 

Si DA cum v-am spus, asta e tipul nou de samsar

Edited by inchizitorul
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce vad eu este un topic la Masina mea... daca era vreo tigaie sau vreun cazan bulgaresc mai ziceam, dar e totusi o masina de 10 ani ce-ar fi putut sa fie in mintile ei.

 

Replicile si comentariile din toate partile au fost pe masura modului de expunere a masinii... care, DA, conduce oarecum la ideea de a o fi luat-o pt un profit oarecare la revanzare... adica samsareala .

 

Ori aici samsarii sunt tratati intr-un anumit fel tocmai pt ca sunt in general mincinosi si vor sa-si marite rablele prezentandu-le drept fete mari.

 

Si-uite-asa a aparut flame-ul si batjocura... ori ideea e ca disciplina si respectul pe acest forum trebuie sa primeze :excl:

 

Drept urmare, sa o stapanesti sanatos

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.