Jump to content

Bmw316i 1.8 ( an 2002 ) consum benzina


cristisad

Recommended Posts

Salut,

 

Am o mica intrebare. Azi mi-a fost resetat consumul mediu si prin oras, computerul de bord imi arata consumul :

13 l /100km ( fara AC). Nu am mers sportiv.

E ok acest consum la motor 1.8? Inteleg ca e bmw, dar totusi :).

Am luat o poza de pe net, sa aveti idee unde ma uit eu. In poza de jos , arata consum 8. La mine consumul e 13 si nu scade, decat daca ies din oras si cand ies din oras, la drum lung am scazut doar la 10.

Mai sunt si alte optiuni de vazut consumul mediu?

 

http://i.ytimg.com/vi/CZjoHcWQq3Y/hqdefault.jpg

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Sunt 1000 de posturi cu consumul, si cum se calculeaza. Daca ai 13 in oras facuti in 100 km, si mai mergi 100 afara (cu un 7), matematica spune ca da 10 media.

Fa si tu un consum la pompa si vezi. De unde ar putea sti cineva in ce conditii inregistrezi tu acel consum? Poate ai viteza medie de 15km/ora, si atunci poate e normal.

 

Ca sa vezi daca e "normal" sau nu, compara 2 chestii:

1. specificatiile date de producator (www.carfolio.com - de ex)

2. consumurile reale inregistrate de altii cu masina ca a ta. Vezi www.spritmonitor.de

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca acel consum mediu e consumul mixt( urban si extraurban).

Voua cat va arata acolo? Mie azi imi arata 10 l mixt.

Voi cat aveti acolo in bord? In poza de mai sus arata 8l , mult mai ok.

A mea ar trebui sa aibe 7.7 mixt si are 10.

Voi cat aveti mixt in bord?

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Nu poti 100 % sa te iei dupa ce iti arata in bord..cel mai real consum il faci la pompa..faci plinul,mergi 100 km apoi mergi la pompa si faci din nou plinul...diferenta de benzina/motorina o sa iti zica cat ai consumat...eu de cand am masina 318i 2004 in bord cel mai putin mi-a aratat 6,2 iar vara sta undeva la 7,1-7,4 si iarna creste la 8-8,3...
Link to comment
Share on other sites

13 este cam mult in oras poate ai tu talpa grea :twitch: .La mers "frumos" in afara trebuia sa iti scoate sub 7 la motoru asta, pe autostrada la cu 120 vreo 6 - 6.5 sa nu mai zic de mers economic.

Grija la masinile astea e46 is alergate de vai mama lor ,ca doar ma vad pe mine si au un car de probleme dar asta cu consum mult mi se pare cea mai grava.

Link to comment
Share on other sites

sorcerer.pngsorcerer.png la mine pe e46 318i din 1999 benzinar 87 kilowati 118 cai 22 ..... 24 litri la suta in bucurestul aglomerat si afara cu viteza de 110 pe autostrada cu 3 persoane si un catel pichinez imperial in masina 13 litri la suta ma disperat consumul nu stiu ce sai mai facbucuresti constanta dus intors am bagat 70 de litri de benzina datimi un sfat ce sai schimb sa scada consumulfrantics.giffrantics.giffrantics.giffrantics.giffrantics.giffrantics.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

sorcerer.pngsorcerer.png la mine pe e46 318i din 1999 benzinar 87 kilowati 118 cai 22 ..... 24 litri la suta in bucurestul aglomerat si afara cu viteza de 110 pe autostrada cu 3 persoane si un catel pichinez imperial in masina 13 litri la suta ma disperat consumul nu stiu ce sai mai facbucuresti constanta dus intors am bagat 70 de litri de benzina datimi un sfat ce sai schimb sa scada consumulfrantics.giffrantics.giffrantics.giffrantics.giffrantics.giffrantics.gif

 

 

catelul este de vina! :frantics: Scuze de offtopic

Link to comment
Share on other sites

Ai consum prea mare din cauza ca nu poate ajunge la un raport bun de aer/benzina.

 

Eu am motor in 6 cilindri an 2002. Dupa ce am cumparat-o am avut si eu consum cam prost pe autostrada, cam 9.5l/100k. Am schimbat multe la ea:

Lambda Sensor

Debitmetru

Curatat injectoarele

Filtru de benzina

 

Consumul a fost un pic mai bun. Un pic sub 9. Am cumparat un OBD2 reader ieftin si am gasit ca aveam long term fuel trim %8.5 asta inseamna ca intra aer nemonitorizat de debitmetru.

Am schimbat garnitura de la oil dip stick tube la baza, si toate furtunele si capacele mici de vid din spatele intake manifoldului. Fuel trimul mi-a scazut la %3.5 la suta si consum cam 8L/100km margand cu 120km/h.

Mai caut sa vad daca pot sa il mai gasesc pe unde mai intra aer dar ma bucur ca motorul merge mult mai bine si la putere si la consum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.