Jump to content

Problema trepidatie e90


More

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt fericitul posesor al unui e90 163cp(2005)ieri am fost pe la bucuresti si dupa 1h de trafic infernal la plecarea dupa loc masina are o trepidatie (si in a 2)..am fost la mecanic si mi a spus ca volanta nu este sigur!!!!a mai intampinat cineva problema asta?trepidatia este tot timpul la sfarsitul cursei ambreajului in cele 2 viteze!daaca plec turat de pe loc nu mai trepideaza!!

 

Ce parere aveti???

Link to comment
Share on other sites

Trebuie schimbate amandoua. Manopera intra destul de mult, si nu merita sa le imparti in doua. Schimba kit ambreiaj + volant. S-ar putea la tine sa fie doar volantul, dar daca ambreiajul nu a fost schimbat recent, sigur ii vine si lui randul.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cumpara kitul si volantul.. sa fii pregatit (!) ...si daca vrei sa tii masina mult timp... iar volantul nu are joc mare (joc care e relativ mare sau la limita maxima.. mai ales daca masina are multi km..) tu poti sa schimbi numai kitul dar asa cum a spus si cel de mai sus, manopera e destul de mare. Tu sigur ca poti sa schimbi altadata volantul cu alte cheltuieli.

 

Eu cred ca e mai mult volantul decat kitul. Sau volant pe un ultim drum, fara intoarcere :sorcerer:

Daca iti curge, pierzi ulei din cutie schimba si simeringuri... Dar tu poti sa schimbi numai pe zona unde se pierde; merita.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Cumpara kitul si volantul.. sa fii pregatit (!) ...si daca vrei sa tii masina mult timp... iar volantul nu are joc mare (joc care e relativ mare sau la limita maxima.. mai ales daca masina are multi km..) tu poti sa schimbi numai kitul dar asa cum a spus si cel de mai sus, manopera e destul de mare. Tu sigur ca poti sa schimbi altadata volantul cu alte cheltuieli.

 

Eu cred ca e mai mult volantul decat kitul. Sau volant pe un ultim drum, fara intoarcere :sorcerer:

Daca iti curge, pierzi ulei din cutie schimba si simeringuri... Dar tu poti sa schimbi numai pe zona unde se pierde; merita.

 

Edit: sa ne zici ce ai gasit/schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata cand am plecat la servici nu sa mai manifestat in niciun fel!a mers impecabil!pe tester imi arata probleme doar la debitmetru de aer care cand merge cand nu!(cred)un mecanic imi zice ca e din tampoane altul ca este ambreajul!cred ca trebuie sa o fatai cu 1 si doi 15 min sa vad daca mai face le cald!are vreo legatura filtrul epurator cu trepidatia?nu e schimbat/curatat?
Link to comment
Share on other sites

Trepidatia la cald iti face din cauza discului de ambreiaj care e uzat, si la mine face la fel, incearca atunci cand o apuca trepidatia ,sa mergi cu spatele si sa ne spui ce ai observat, vei fi surprins de rezultat.

..se prea poate :popcorn:

 

Spune tu ce ai observat; pe mine m-ai facut chiar curios si vreau sa aflu cat mai multe..ce se intampla cand dai cu spatele dar trepideaza cu fata? Sper ca nu ai observat ca se invarte motorul invers :pardon: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Pai sa va raspund eu:))) cel putin

in cazul meu nu se intampla nimic!merge cu spatele:)))))))))

Am fost cu ea la 1 service azi si mecanicul de acolo mi a zis trebui schimbat ambreajul cu toate ca azi nu a mai facut nimic special(trepidatii)....mai am o verificare sambata la al 2 lea service daca si ala imi zice la fel va anunt...apropo de volanta mi a spus ca este ca noua!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce a dat joc cutia sa o vada ?

la orice diesel modern cu volanta cu dublu masa,, nu numai bmw, la carte scrie clar, kitul de ambreiaj se inlocuieste impreuna cu volanta. Volanta e consumabil.

altfel schimbi ambreiajul, si in cateva mii de km sau poate mai tarziu, dai jos din nou cutia sa inlocuiesti si volanta.

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt tare curios, cati ani ai? Daca spui ca motorul se invarte invers e clar , nu le ai cu mecanica

..nu era mai bine daca ii spunea-i lui More inca de la primul raspuns dat, ce ai observat!?

 

Eu chiar sunt/eram interesat sa aflu lucruri noi, "surprinzatoare", de aceea te-am intrebat direct, si usor ironic in idei.. (dar nu ti-ai dat seama).

..Au dat altii rapunsuri mai naturale intre timp ;)

 

(nu are rost sa iti spun varsta, ca nu ajuta, logica in schimb pe toata lumea!)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am avut anul acesta probleme cu ambreajul , in trapta 1 trepida destul de tare la plecare de pe loc iar in marsarier trepida foarte tare , dar numai la rece . Am schimbat doar chitul de ambreaj si trepidatia a diparut complet , volanta a fost verificata si nu a trebuit inlocuita . Masina este e46 320d si de la schimb am aproape 10000km si nu are nici o problema .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.