Jump to content

Achizitie X5 3.0d sau ML 350?


Hulk

Recommended Posts

Banuiesc ca te referi la ML caci la X5 perna de aer este 1500-1600 RON originala BMW (care a tinut 5 ani), si 700-800 ron aftermarket, iar placutele de frana sunt in jur de 3-400 RON marca ATE, discuri tot pe acolo, revizii cu toate filtrele si ulei de calitate 800-1000 RON.

 

Hulk, daca te preocupa tare partea financiara, si in acelasi timp daca esti genul sa duci masina in reprezentanta de fiecare data cand ai cate o problema sau ceva de facut atunci mai bine renunti la bmw si mercedes si mergi poate tot pe o skoda dar o scout 4x4 sau yeti, pentru ca reprezentantele bmw si mercedes te rup la adaos comercial piese si manopera foarte scumpe.

Altfel, bmw X5 fiind o masina vanduta in enorm de multe exemplare sunt producatori aftermarket de calitate pentru orice piesa si costurile cu intretinerea nu sunt asa de speriat (vezi mai sus), daca nu te deranjeaza sa mergi in service-uri mai mici/de cartier, si daca te mai interesezi si tu in stanga/dreapta cand ai cate ceva de facut.

Eu aveam pe lista tot X5 sau ML si am fost convins de X5 din mai multe motive printre care cel financiar, motor mai eficient decat cel de pe Merc dar si mai puternic, tinuta de drum care se apropie destul mult de un sedan desi este SUV.

De luat in considerare ca un SUV va fi in orice situatie mult mai sigur in caz de accident decat orice alt sedan/break/etc.

Doar tu stii care iti sunt prioritatile a.i sa iei o decizie.

Acum ma gandesc si la partea financiara a lucruilor avand in vedere ca am "renuntat" sa zicem la un M3 din 2008, si sper sa iau o masina mai de familie.

Service-ul din pacate trebuie sa fie la reprezentanta intrucat aici in Austria nu prea gasesc un service cu care sa ma pot intelege... mai ales numai in Engleza.

Pot sa zic ca revizia si piesele se apropie de Skoda... am schimbat si eu Discurile cu 500€ si placutele vre-o 250€ parca.

Ma intereseaza tinuta de drum sa fie cat mai buna si in caz de accident sansele de a scapa fiind sa fie mai mari in comparatie cu un sedan(doar trebuie sa imi platesc darile)...

Oricum vad ca multa lume se plange de service scump dar se pare ca nu este extraordinar de scump...fata de asteptarile mele

Link to comment
Share on other sites

Poate o sa considerati ca sunt in afara topicului dar e doar o sugestie. Iti recomand daca tot mergi sa faci un test cu X5 2010 sa cauti dupa sa faci un test cu X3 dupa 2011 adica modelul F25. O sa ramai placut surprins cat de apropiat e ca marime de X5 2010. Motorul de 3.0d 258cp si transmisia automata 8hp fac casa buna si o sa ai parte de sportivitate (0-100 in 6.2s)economie (aprox 7.5-8% consum mediu) confort/dinamica (daca optezi pt suspensie controlata electronic EDC), spatiu suficient (eu am 3 copii si incap fara compromisuri sau portbagaje exterioare). E drept poate unele materiale nu se ridica la cele din X5 sau unele optiuni nu o sa le gasesti deloc pe X3 (gen soft close, buzunare portiera captusite etc) dar e o masina corecta la pretul corect. Daca ai intrebari suplimentare scrie si raspund. Acum nu-mi vine in minte ce altceva te-ar putea interesa. Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Poate o sa considerati ca sunt in afara topicului dar e doar o sugestie. Iti recomand daca tot mergi sa faci un test cu X5 2010 sa cauti dupa sa faci un test cu X3 dupa 2011 adica modelul F25.

Subscriu, F25-ul poti sa-l iei si cu motor de 2000cmc (chiar mai des intalnit decat 3000) pentru o economie si mai buna si nu cred ca e lesinat deloc.

Link to comment
Share on other sites

E de inteles ca e forum Bmw si Mercedes pute, dar de ce scriu unii care nu au mers cu Ml .. in plus iar se abereaza cu preturile la piese. Sunt fix asemanatoare, nu cum scriu unii ca Bmw e mai ieftin.

Cat despre motorizare, pana nu mergeti cu o masina , de ce va dati nene cu parerea? Dati sfaturi prin prisma 0-100 km/h de pe hartie? Practica bate de multe ori teoria.

Cat despre consum, cineva scria ca Ml 320 cdi consuma si 18 in oras.. pai o fi defect.

In Bucuresti consuma 16 17 Ml 400 cdi care e V8. In fine, eu zic sa faci drivetest cu ambele si vezi tu ce si cum, ca doar nu dai 25 k euro pe o masina doar din postarile de pe forum.

  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Eu votez clar X5, daca crezi ca e submotorizat cel de 245 de cp poti merge pe X5M 5.0d 381 de cp. (are tot motor de 3000 biturbo) Eu am condus atat varianta 3.0 d cat si cu X5m 5.0d si pot spune ca ambele isi fac treaba foarte bine, nici vorba sa fie subomotorizat.

 

3.0d are acceleratie 0-100 7,6 s iar M50d d 5.3 secunde.

 

Legat de Mercedes am mers intr-un GL si mi se parea cam barcuta, sunt foarte curios de cum se conduce un S, am inteles ca e foarte confortabil, i se spune "covorul zburator".

Oricum trebuie sa mergi cu ambele ca se te convingi ca faci alegerea corecta.

 

 

Ploblemele mele cu viteza s-au atenuat, intrucat chiar nu mai simt nevoia s amerg cu 200km/h...

La M nici nu mai visez... s-a dus tot ce este cu M... :). Sa nu mai vb de buget ... eu as fi tentat sa dau un maxim 25k € pe o masina ...si e la limita inferioara in cazul unei achizitii din MUE(Marea Uniune Europeana)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu as lua un SUV(sav) care sa ma zgaltaie la fiecare groapa cum o face x5...asa ca aleg ML pentru confort..si nu, nu e barca cum zic multi + ca nu faci raliuri pe drum. Testat personal, Ml are consum cu 2L mai mare decat X5 in aceleasi conditii de mers.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cavaliere atat consuma ml 320 cdi in oras iarna si mers putin mai sportiv(ex:Timisoara -Deta in noaptea de revelion ,5 insi in ML mers 90-100 consum de 9.5% ,masina noua 100 000 km.)Blizzard preturile le spun de la prieteni care au schimbat asa ceva in reprezentanta BMW din TM si AG si despre perne vorbesc de MERCEDES. Edited by steradulescu
Link to comment
Share on other sites

Ml-ul v8 diesel consuma 12 la 130. Poate e defect ala . Motorul v6 de 3 litri este foarte economic. Am avut S 320 cdi si bucuresti Viena faceam 13 14 ore cand nu era autostrada terminata la unguri, deci mers blanit,si iesea consum la pompa intre 9 si 10 cu masina plina. Cine isi da cu parerea despre alte marci macar sa o faca din proprie experienta nu cu masini cocosate sau din auzite.
Link to comment
Share on other sites

Am avut X6,am avut q7 si am condus de cateva ori ML, daca vrei o masina confortabila uita de X5, daca vrei o masina cu care sa iti plimbi copilul in linistie si in deplin confort alege ML,Q7, Range Rover Sport chiar si Touareg,asta daca vrei un suv premium si mare, insa la 25k euro va fi cam greu sa te lipesti de ceva bun,cu un rulaj cat de cat acceptabil si relativ nou.

 

La bugetul tau as cauta new X3, GLK, XC60. Sunt masinai mai confortabile decat X5 E70,mai economice si mai ieftin de intretinut. Nici nu mai pun la socoteala ca la ac. buget vor fi mai noi si mai putin rulate

 

Sa nu iti inchipui ca X5 E70 este o caruta, insa nu poate indeplini corespunzator rolul de masina de familie premium, este prea rigid ,destul de galagios la viteze mai mari, vibratii prea multe la interior in ciuda L6-ului de sub capota, asta la ralanti.

 

Oricum cel mai bine ar fi sa faci un test.

Edited by ionut_marius
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Recomand sa conduci X5 inainte sa te inhami la asa ceva :). Eu nu am reusit sa conduc niciun x5 cu roti pe 20" care sa nu se simta ca se rastoarna. (sper sa nu imi sariti in cap cei cu X5)

ML 350 - daca vrei confort.

X5 - daca vrei sportiv. - si nu uita sa iei directia adaptiva.

 

Eu as merge pe ML, daca ar fi dupa mine

 

Sunt posesor de X5 35d de peste 3 ani cu M pack si roti pe 20" si n-am avut niciodata impresia ca "ma rastorn", ba dimpotriva, masina sta foarte bine pe drum pentru gabaritul ei si se conduce cam la fel cu un seria 5 cu suspensie normala.

 

Am avut ocazia sa conduc si ML si in viraje abordate rapid, directia este mult mai fada, iar masina mult mai putin responsiva la schimbarile bruste de directie...

 

X5 all the way dpmdv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu contrazic ce ai vazut tu insa masinile consuma similar. Am merd vreo 60 de mii cu S si scotea si 7 consum la.pompa daca nu il abuzai. Oricum, lasand offtopic la o parte, as recomanda test cu toate. Si mai degraba gasesti un x3 f25 mai tanar si cu km pana in 150k, sau un Volvo Xc70,sau un Q5. ML si X5 sunt mai costisitoare si consuma oricum mai mult. Si mi se pare ca pe x3 f25 gasesti cutia cu 8 trepte. Fa drivestest si alege ce iti place.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dupa 2 saptamani sunt mai ametit decat la inceput....(un lucru normal sau anormal)

Problema cea mai mare este ca nu pot face din pacate un test-drive la reprezentanta intrucat deja modelele sunt noi si nu imi pot face o idee fff buna despre ele.

 

BMW - masina fiabila, mai sportiva si cu consumul mai mic decat MB(ML), mai rigida datorita dimensiunilor. La test drive-ul cu noul model totul a fost placut, dar parca e cam old fashinion modelul si nu mai ma atrage asa de mult(in ultima perioada m-am uitat mai atent la toate modelele de pe strada)...

ML 166 (ML 350) - motor nitel mai lenes si cu consum mai mare, dar teoretic mai confortabil, ceea ce m-ar tenta mai mult- avand in vedere ca nu o s ail folosesc prea mult prin oras...

Volvo - nu imi place deloc designul - chiar daca o avea un motor bunicel... si din cate am vazut are service-ul cam scump...

 

Nu ma incanta nici-o masina mai ieftina si mai mica- ideea fiind sa am mai mult spatiu la cap si la picioare...singura masina care m-a incantat pana acum fiind Skoda Octavia unde am loc berechet la picioare...

 

Balanta se inclina sincer sa fiu, catre ML 350 ... cu toate ca pretul ar fi cam peste bugetul alocat... lucru care nu prea imi place.

In continuare o sa mai ma documentez despre cele 2 modele si luna viitoare o sa ajung prin tara si poate o sa imi fac timp sa fac un test cu modelul dorit ...(daca or fi de acord vanzatorii de pe autovit).

 

Pana acum am mai primit urmatoarele sfaturi de la prieteni/cunostiinte

(esti nebun ce iti trebuie SUV ... ai Octavia ai loc sa bagi 2 persoane in porbagaj(testat), nu ai probleme cu ea - nu ai ce face cu banii ....)

 

 

offf off

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care e disponibilitatea ta de a suplimenta bugetul dar regula generala ramane valabila si in cazul acesta. aloca o suma x pt achizitie si inca 2000 pentru taxe,impozite, roviniete,diagnosticuri, reparatii, deplasari.

 

Sincer... din pacate chiar nu stiu cat o sa ma coste toate taxele legate de inmatriculare... intrucat nu o inscrieu in RO... Actuala masina pe care am inscris-o m-am costat undeva pe la 300€ in CZ, iar acum trebuie sa o inscriu in Austria ... unde probabil taxele sunt mai mari ...dar asta o pot inscrie fara o mare gaura in buget...(bugetul este undeva pe la 25.000€) ... dar se pare ca ar trebui sa il mai maresc nitel :)) ca sa ma incadrez...

Edited by Hulk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@hulk, daca stai in austria, nu trebuie sa mergi la reprezentanta sa faci test drive, mergi la un parc auto unde are x5 e70 si ml de care vrei tu, si te lasa in proba cu ele.. Ca ai zis ca la reprezentanta au doar modelele noi. Mergi linistit la un parc auto in austria prin zona ta, cauti un x5 si faci un test drive cu el, cel mai simplu..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Clar iti cumperi ml-u daca ai peste 50 de ani dar cum zici ca esti tatic eu votez x5. Ml-ul no offense dar e batranesc. Parerea mea care am fost pus in aceeasi situatie ca si tine le-am condus amandoua dar x5 ul pt mine e mai impresionant. FOst proprietar de audi deci nu tineam cu nici una dintre marci.
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa merg la un dealer si sa testez un X5, dar nu stiu in ultima perioada parca designul nu mai ma atrage asa de mult... poate o fi varsta(am 35 ani).

NU imi place X3... am mers cu un model mai vechi si mi se parea ca stau intr-un matiz...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.