Jump to content

Problema martor Airbag


Pavlik

Recommended Posts

Problema martor Airbag pe E46 320d 2001

 

in bord apare petmanent aprins martorul de Airbag

- am desfacut scaunul, si nu am sensor de prezenta/ ocupare scaun(senzor de presiune), nu e in dotare

- am doar un cablu cu 2 fire care merge la un tensioner/intinzator de centura, (vezi imaginea)

Stie careva ce poate fi? PLS ajutor!

 

Asa ceva e in partea dreapta la scaunpost-73429-0-64979500-1440100671_thumb.jpg

Edited by Pavlik
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am martor airbag aprins si s-a rezolvat cu mufa aceea care intra la tensioner/intinzator.

Mufa aia a fost curatata cu un spray . Acum a disparut martor airbag.

Vezi poate mufa aia nu face contact bine, asta ar fi. Altceva n-are ce sa fie, vorbisem la un service , cu un inginer.

El spunea ca doar mufa aia poate fi, cand e vorba de scaun sofer.

Mie tot timpul imi apare martor airbag, daca umblu la mufa aia idioata.

Trebuie s-o curati, o pui sa faca contact si dai reset din tester. Ar trebui sa dispara .

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Eu am martor airbag aprins si s-a rezolvat cu mufa aceea care intra la tensioner/intinzator.

Mufa aia a fost curatata cu un spray . Acum a disparut martor airbag.

Vezi poate mufa aia nu face contact bine, asta ar fi. Altceva n-are ce sa fie, vorbisem la un service , cu un inginer.

El spunea ca doar mufa aia poate fi, cand e vorba de scaun sofer.

Mie tot timpul imi apare martor airbag, daca umblu la mufa aia idioata.

Trebuie s-o curati, o pui sa faca contact si dai reset din tester. Ar trebui sa dispara .

 

pe partea cu tensioner/intinzator? sau la mufa Galbena cea de sub scaun?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
BMW 316i,2002, 116PS cu martor airbag aprins in bord,nu clipeste martorul ! sta aprins incontinuu...pe tester aparea problema scaun pasager ,am montat un simulator(vezi foto) sub scaun in cutiuta aceea mica: scos mufa lui originala si introdus noul simulator dupa care am sters eroarea,martorul sa stins si surpriza dupa vreo 60 km a reaparut martorul :angry2: .Sa fie de vina acel simulator,sa incerc altul ? sau cum as putea sa scap de martorul din bord ?

post-84997-0-17820100-1568967100_thumb.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...momentan sa rezolvat,am citit din nou eroarea si spunea ceva de chestia de sub volan,am inteles ca are acolo ceva cu o mufa sau mufe,nush exact/ dupa ce am pus acel simulator sub scaunul pasagerului mi sa reaprins martorul exact intr o curba cand viram maxim si dupa cum am spus inainte am recitit eroarea,am stins martorul cu ajutorul testerului,am virat de citeva ori stinga/dreapta maxim si vad ca nu se mai aprinde,mai astept citeva zile sa vad cum reactioneaza.Daca se mai aprinde va trebui sa scot volanul sa ajung la "chestia aia" unde i problema.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...auzisem :good: dar nu am ajuns la un atelier deoarece masina nu era inscrisa si trebuia sa astept dupa persoana cu laptop ul ;) ,pina atunci i am montat acel simulator sub scaun dupa care a sosit persoana cu laptop ul si mi a citit eroarea care era intradevar referitoare la scaunul pasagerului.Faza este ca dupa ce mi a sters eroarea sa reaprins martorul dupa circa 60 km( de aceea am intrebat pe aici,nu stiam ca sa aprins din alta cauza imediat,credeam ca poate nu i bun acel simulator de sub scaun sau nu am procedat cum trebuie), a revenit persoana cu laptop ul dupa citeva zile/ timp in care am intrebat si eu pe aici/ ultima eroare fiind cea din atasament si care se referea la piesa/mufa,mufe ce se afla sub volan,nu stiu cum arata pe acolo :D .Am sters eroarea si a2a oara,am incercat de mai multe ori sa virez maxim stinga/dreapta pina nu pleaca omul cu testerul si nu sa mai aprins,au trecut 3 zile de atunci si merg zilnic cu masina si vad ca nu mai apare/sper sa nici nu mai apara :no: Din pacate un OBD2 si Torque nu te ajuta in aceste cazuri si cand depinzi de alte persoane trebuie sa astepti pina au ceva timp liber,ultima varianta ramine un service BMW :)

post-84997-0-93154400-1569832746_thumb.jpg

Edited by colonelul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.