Jump to content

Sfat achizitie E65 Facelift 3.0


Paulik2003

Recommended Posts

Salut colegi,intentionez sa achizitionez un seria 7 E65 facelift,doresc sa stiu mai multe detalii despre aceasta masina,pana in momentul de fata am detinut doar seria 5 si 3 in mare parte toate motorizarile excluzand M.

Doresc sa stiu probleme intalnite de voi la acest model,consumul,fiabilitatea.

Si un alt sfat ceva pareri de motorul 4.5D ?

 

Va multumesc si astept comentariile voastre aici.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iti cumperi motorul V8 diesel nu stiu cat de rentabil este. Nu scoti din el performante cu mult mai mari fata de 3.0d, insa impozitul depaseste 6500 ron pe an, ceea ce inseamna ca la o masina de aproximatin 10-12000 de euro nu se merita comparativ cu 2200 ron pe an la 3.0d. Asta inseamna ca pe langa asigurare, carburant si costuri de intretinere, masina asta cheltuieste lunar in jur de 550 ron fara sa o misti din parcare.

Eu merg pe 3.0 d care este foarte fiabil iar consumul nu este mare la o asemenea masina.

Edited by Dobrescu Alex
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iti cumperi motorul V8 diesel nu stiu cat de rentabil este. Nu scoti din el performante cu mult mai mari fata de 3.0d, insa impozitul depaseste 6500 ron pe an, ceea ce inseamna ca la o masina de aproximatin 10-12000 de euro nu se merita comparativ cu 2200 ron pe an la 3.0d. Asta inseamna ca pe langa asigurare, carburant si costuri de intretinere, masina asta cheltuieste lunar in jur de 550 ron fara sa o misti din parcare.

Eu merg pe 3.0 d care este foarte fiabil iar consumul nu este mare la o asemenea masina.

 

Multumesc colegu pentru amabilitate si eu tot la 3.0 ma gandeam,am avut motorul asta pe seria 5 pe ambele si e60 si e39 si nu mi-a facut necazuri aproape deloc,in afara de flansa de la vibrochen,si 2 injectoare,o pompa de inalte ... chestii de uz zilnic..in rest foarte impacat am fost de consum la un 3.0,nu stiu acum performantele acestui motor pe caroseria asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Multumesc colegu pentru amabilitate si eu tot la 3.0 ma gandeam,am avut motorul asta pe seria 5 pe ambele si e60 si e39 si nu mi-a facut necazuri aproape deloc,in afara de flansa de la vibrochen,si 2 injectoare,o pompa de inalte ... chestii de uz zilnic..in rest foarte impacat am fost de consum la un 3.0,nu stiu acum performantele acestui motor pe caroseria asta...

 

Numai este nimeni posesor de E65 facelift ? Colegi sunteti foarte retinuti in discutii....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

termina ma dracu o data cu prostiile astea...ia-ti matiz

Duicu TOVARASE,ti-ai facut turbina la 3-ar ?

 

Nu e chiar ieftin de intretinut dar daca iti place masina eu zic ca se merita!

 

Colegu,nu e vorba de intretinere....ma intereseaza la ce trebuie sa fiu atent la achizitionare si care sunt problemele specifice acestui model...

Edited by Paulik2003
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La achizitionare cel mai bine o duci la bmw sau la cineva priceput sa iti verifice tot la ea!asa am facut si eu.

Cutia am auzit ca mai da probleme,probleme electrice,etc.

Sunt mai multe,de aia cel mai bine o duci la cineva sa o verifice bine inainte de achizitionare

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

La achizitionare cel mai bine o duci la bmw sau la cineva priceput sa iti verifice tot la ea!asa am facut si eu.

Cutia am auzit ca mai da probleme,probleme electrice,etc.

Sunt mai multe,de aia cel mai bine o duci la cineva sa o verifice bine inainte de achizitionare

 

Multumesc colegu,de cand ai masina ai intampinat ceva probleme grave ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, detin E65 nfl. Motor foarte fiabil , insa e destul de costisitor la intretinere. Probleme specifice in afara de admisie si evacuare nu prea sunt. Eu am schimbat la 260k km turbina, gal evacuare, admisie, rectificat chiloasa + schimbat garnitura. Cam asta imi amintesc acum. Inainte de a o cumpara, fa-i o verificare foarte amanunita, sunt masini care nu pretul de achizitie e cel mai importan ci starea tehnica a masinii.
Link to comment
Share on other sites

A

 

De ce grabesti lumea? Daca userii stiau raspunsul SI erau dispusi sa scrie, scriau. Esti obositor cu aceste "up-uri".

 

DOMN EXECUTOR,e un UP la mai bine de o luna,este deranjant pentru retina dumneavoastra bine conturata ?

 

Salut, detin E65 nfl. Motor foarte fiabil , insa e destul de costisitor la intretinere. Probleme specifice in afara de admisie si evacuare nu prea sunt. Eu am schimbat la 260k km turbina, gal evacuare, admisie, rectificat chiloasa + schimbat garnitura. Cam asta imi amintesc acum. Inainte de a o cumpara, fa-i o verificare foarte amanunita, sunt masini care nu pretul de achizitie e cel mai importan ci starea tehnica a masinii.

 

 

Multumesc colegu,eu aleg sa achizitionez varianta Facelift din aceasta cauza a fiabilitatii pe parte hardware.

 

Am inceput sa zgarii retina la baieteii cu 4 in linie....

 

ia-ti matiz paul!!!

 

Cu siguranta Vladutz.....

Sa iti iau 320 la plimbare !

Edited by Paulik2003
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.