Jump to content

Despre calitatea actuala BMW si Chip Tuning


docdennis

Recommended Posts

E doar o ironie. Limbaj vulgar nu vad de ce ar fi.

 

Si una binemeritata. Cum sa spui ca scad noxele de la resoftare. Adica, ce sa spun, producatorii sunt atat de idioti incat nu pot face soft-uri, asa ca vin tunerii si scad noxele din soft, dar in acelasi timp cresc puterea si scad consumul.

Noaptea mintii.

 

Ia sa compari tu noxele de la un 320d de 136 cp si noxele de ex de la un 123d de 204 cai si consumul sa il compari

Link to comment
Share on other sites

iti releva faptul ca un soft bine optimizat poate sa iti scada consumul de carburant si sa iti creasca puterea ... asta releva

Tu intelegi ideea ca 320d de 136 cp si motorul de pe 123d reprezinta nu doar doua motoare diferite ci si tehnologii total diferite din epoci diferite?

 

320d de 136 cp este un diesel fara common rail, iar 123d, pe langa faptul ca are common rail, e cu totul altceva.

 

Soft-ul n-are nici o legatura aici.

 

Tehnologia avanseaza. Sa-ti dau un exemplu:

 

E39 535i are 245 cp si consuma 20% in oras. F32 428i are 245 cp si consuma 10-11% in Bucuresti.

Unul e V8, altul e L4. Hai sa comparam in continuare rodii cu corcoduse.

Edited by Service Premium
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Toti producatorii de chiptuning ofera putere mai mare si consum mai mic testat acreditat ...

 

Cum explici asta ?

 

 

Am avut 3 x masini resoftate, de o firma mare, la absolut toate consumul s-a micsorat pe Cb insa a crescut la pompa. Ajunsese 320d sa imi consume pe CB chiar si 3,6% la 100km/h, A4 3.0tdi quattro stage 2 putin sub 6 la mers normal.

Link to comment
Share on other sites

Of, of... de unde stii ca ofera consum mai mic?

 

Majoritatea proprietarilor declara un consum mai mic PE BC - BORD COMPUTER, si la pompa MAI MARE.

 

@Danny Fara sa te superi, numai prostii vorbesti.

 

nu ma supar , auto-mecanica nu este meseria mea , cum am spus , bc imi afiseaza consum mai mic , sincer la pompa nu am facut nici inainte nici dupa resoftare ... acum am vazut ceva teste publicate in reviste de specialitate , si chiar spuneau ca iti scade consumul si creste puterea , nu stiu daca am voie sa dau nume dar daca va informati despre racechip gasiti multe informatii utile plus ca revista AutoBild (parca) a facut un test cu masini identice una cu chip alta fara si clar in urma testului s-a demonstrat practit scaderea consumului de carburant ...

 

Am avut 3 x masini resoftate, de o firma mare, la absolut toate consumul s-a micsorat pe Cb insa a crescut la pompa. Ajunsese 320d sa imi consume pe CB chiar si 3,6% la 100km/h, A4 3.0tdi quattro stage 2 putin sub 6 la mers normal.

 

Eu asta spun ca pe bc imi apare consum mai mic ... consum la pompa nu am facut inca ...

 

ionut_marius este posibil sa ai dreptate ... am un sentiment ciudat ca alimentez mai mult decat de obicei ...

Edited by Danny D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.