Jump to content

vreau sa cumpar un 320i


cristianghiras

Recommended Posts

ce e asta mwst?

229496[/snapback]

 

Mehrwertsteuer. Asa i se spune la TVA-ul german. Inainte de intrarea in UE, cand cumparai masina de la un dealer si o scoteai din spatiul UE, iti recuperai Mwst daca trimiteai dovada. Insa unii dealeri preferau sa opreasca o garantie, si sa iti factureze masina la un pret mai mic. Mie mi-a cerut 400 euro garantie, pe care tipul cu platforma a platit-o si apoi si-a recuperat-o singur la urmatorul drum.

Link to comment
Share on other sites

Informatii despre masinile cumparate de la carsontheweb, poti afla de la comisionarii vamali, pentru ca pe firma nu iti poti face importul singur, ai nevoie de comisonar vamal pe care binenteles ca il platesti cu un comision de vreo 50 de euro. Prin mainile lor trec facturile si foile de tranzit vamal, si cu siguranta un comisionar mai mare iti poate da detalii despre carsontheweb.
Link to comment
Share on other sites

salut

 

o sa merg in august (dupa ce termin cu licenta) in germania in "vacanta" sa cumpar o masina.

din ce am citit pe forum m-am hotarat sa-mi iau 320i 2.2 170 CP.

momentan am un focus din 2004 1.4 si vreau ceva mai puternic.

 

intrebarile mele:

1. unde sa caut inainte de a pleca? siteuri: autoscout24.de; mobile.de; astept altele poate mai  bune.

2. in ce targuri imi propuneti sa merg?

3. in vama mai platesc ceva, taxe accize?

4. ce acte trebuie sa fac acolo, eventual cat costa?

5. cat costa verificarile in vederea cumpararii acolo si cam pe unde se fac?

6. sunt probleme cu RAR, ITP in romania pentru acest model?

7. daca ma orientez spre o masina cu pana in 150k km e ok?

mentionez ca am citit si postul cu ce verificari treb facute cend cumparam sh

adica asta http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=7823  foarte tare.

8. cat costa asigurarea in romania pentru acest model? sunt probleme cu acest aspect?

 

cam atat pentru moment .... ma mai gandesc eu si mai storc ceva intrebari.

229124[/snapback]

 

 

1. mobile.de este cel mai bun, pe autoscout multe tepe, un handler OK este autohus.de, au multe masini si foarte ok, putin mai scumpe dar merita.

2. targuri nu prea gasesti.

3. in vama nu platesti nimic

4. de obicei se ocupa autohausul de acte, te costa cam 200 EUR cu tot cu numere si asigurare pe 30 de zile.

5. verificari pe la reprezentanta bmw, mai bine iei un mecanic cu tine.

6. nu ar trebui sa fie probleme.

7. 150 k sunt ok pt un bmw

8. asigurarea rca e pana in 5 mil.

Link to comment
Share on other sites

la mine nu merge. zi-mi cat costa, o gasesc dupa pret

 

 

l-am gasit. nu scrie nimic, de nici o defectiune.... dar auto-MUC asta ( :blink: ), e cam turcalet, il cheama Inhaber Osman Yilmaz, asa ca e posibilitatea sa minta prin omisiune. ce=l mai bine e sa-l suni inainte, si sa-i ceri mai multe detalii.

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

de cand se produce 320i euro4, dar 318i euro4?

231421[/snapback]

 

320i M54 cu euro4 am impresia ca se face din a doua jumatate a lui 2001.Eu am din 03.2001 si mi-au zis la RAR ca am fost la limita de Euro4. Asa ca sa ma enervez mai mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.