Jump to content

asigurari, companii de asigurari, daune


compactu

Recommended Posts

Sper sa aflam aici multe detalii despre asigurari, casco si nu numai.Eu am citit de curand contractul meu de casco si m-am ingrozit de ce clauze am vazut acolo.

 

Poate chiar si recomandari in vederea companiei de asigurare.

 

Dau un examplu:

 

Un prieten a gasit masina cu parbriz spart in parcare si a aflat cine a facut fapta, a fost la politie cu martori si la turnat pe ala.Din acest motiv compania de asigurari la pus sa l dea in judecata pe ala ca ei nu despagubesc nimic.Deci daca se intampla asa ceva mergeti si spuneti ca ati gasit lovita sau sparta in parcare in parcare si basa.

 

Poate pt unii pare banal dar eu nu stiam.

 

Daca acest topic va avea nuante de incalcare a legii sau publicitate pentru firmele de asigurari, rog moderatorii sa modifice sau sa dea instructiuni.

 

Eu consider utile orice informatii care ar putea fi postate aici.

Link to comment
Share on other sites

o facilitate importanta, in cazul unei asigurari de tip casco, ti-o ofera ASTRA. adica, contra unei sume de 40e/an (ceva de genul) in plus, iti ofera 7 zile de rent-a-car. adica, daca tu ti-ai lovit masina, si conform devizului estimativ aceasta trebuie sa stea 3 zile in service, ei iti ofera o masina inchiriata timp de 3 zile. bineinteles, celelalte 4 zile se reporteaza.

eu zic ca e destul de avantajos, din moment ce cea mai ieftina masina de inchiriat, in tm, e in jur de 40e/zi

Link to comment
Share on other sites

am lucrat cu ei, pot spune ca sunt destul de seriosi. si apoi, tu cand iti lovesti masina, o bagi direct in reprezentanta, iar ei se descurca direct cu asigurarea. cat despre constatare, vei fi si tu la fata locului, si poti interveni in cazul in care refuza sa-ti dea o piesa noua. conform contractului, daca masina nu a mai fost lovita (adica daca pe piesa lovita de tine nu se vede cum sare chitul de la o lovitura anterioara), si nu are o vechime de peste "n" ani, sunt obligati sa-ti dea piesa noua. Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

de exemplu bavaria nu lucreaza direct cu ei si trebuie sa astepti sa intre banii la ei, max 21 de zile, o cunostinta a stat cu masina acolo o saptamana ca nu a livrat astra banii.

se mai poate face ceva in cazuri genul asta, eu de exemplu merg cu masina la bavaria, ei fac proforma si eu o depun instant la astra, cat timp ei lucreaza masina astra are timp sa faca plata, asa riscul de a sta fara masina se rudeuce.

Link to comment
Share on other sites

 

Un prieten a gasit masina cu parbriz spart in parcare si a aflat cine a facut fapta, a fost la politie cu martori si la turnat pe ala.Din acest motiv compania de asigurari la pus sa l dea in judecata pe ala ca ei nu despagubesc nimic.Deci daca se intampla asa ceva mergeti si spuneti ca ati gasit lovita sau sparta in parcare in parcare si basa.

 

229407[/snapback]

 

 

in mod normal societatea asiguratoare trebuia sa despagubeasca si tot ea sa faca regres impotriva vinovatului.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica problema care se v-a rezolva pe casco si intentionez sa duc masina la Bavaria. Am vorbit cu tipul de la casco si a spus ca nu sunt probleme, dar ramane sa ma conving.

Pot sa duc masina sa se faca la Bavaria constatarea sau trebuie sa merg neaparat la un service trecut in lista lor pentru constatare?

Link to comment
Share on other sites

pai prima data deschizi dosarul de dauna la compania de asigurari, si dupa aceea impreuna cu inspectorul de daune, alegi locul unde se face constatarea si reparatia (nu neaparat in acelasi loc amandoua) de obicei reprezentanta, e un service agreat de toate companiile de asig. deci, in principiu, ar trebui sa poti face acolo constatarea.
Link to comment
Share on other sites

in cazul meu a fost facuta o constatare la compania de asigurari, cea care merge la dosar, urmeaza acum s merg la bavaria sa ma execute, sa imi dea deviz.

 

important

 

dupa ce primesc devizul de la bavaria treb a merg cu el la compania de asigurari sa sedea acordul de plata ?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sau ramane masina acolo la reparat :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai daca e dauna minora, se poate face constatarea si la sediul asigurarii. pentru daune mai mair, nu recomand aceasta solutie. vor ramane cu siguranta piese nedescoperite. inspectorul de daune, de cele mai multe ori, e la fel de priceput ca bunica-mea.

 

cat despre deviz, cred ca ii poti lasa pe cei de la bavaria sa se descurce. daca te vei duce tu cu devizul sa ti-l aprobe, mai mult ca sigur ca vor comenta, si probabil iti vor mai "taia" din el.

Link to comment
Share on other sites

adaug si eu ceva...

am avut probleme cu astra...f neseriosi. mi-au dat banii abia dupa 2 luni Âşi la un prieten de-al meu a trecut deja luna Âşi tot i se spune cĂŁ trebuie sĂŁ i se aprobe dosarul la bucureÂşti Âşi plus cĂŁ inspectorii au ĂŽncercat toate modalitĂŁĂžile de a nu acorda despĂŁgubirea.

 

la ardaf nu am avut nici-o problemĂŁ.

 

Pentru CASCO , de la Ăiriac am auzit numai laude

 

dar mai bine ar fi sĂŁ nu avem nevoie de societĂŁĂžile de asigurĂŁri :blink:

Link to comment
Share on other sites

am avut probleme cu astra...f neseriosi. mi-au dat banii abia dupa 2 luni Âşi la un prieten de-al meu a trecut deja luna Âşi tot i se spune cĂŁ trebuie sĂŁ i se aprobe dosarul la bucureÂşti Âşi plus cĂŁ inspectorii au ĂŽncercat toate modalitĂŁĂžile de a nu acorda despĂŁgubirea.

 

la ardaf nu am avut nici-o problemĂŁ.

 

Pentru CASCO , de la Ăiriac am auzit numai laude

 

dar mai bine ar fi sĂŁ nu avem nevoie de societĂŁĂžile de asigurĂŁri  :)

230338[/snapback]

 

 

cred ca totul depinde de la caz la caz, mai precis de la oras la oras, si de la un inspector de daune, la altul. mie, personal, mi-e scarba de inspectorii de daune de la tiriac din timisoara. dar asta e parerea mea strict personala cauzata de comportamentul lor fata de mine. si eu, la allianz, am stat cu doasrul spre aprobare la bucuresti, 4 luni. ba ca era sange pe airbag, si eu n-am declarat nici o victima (de fapt era ulei de la mana "curata" a unui mecanic de la un service, care mi-a indesat airbag-ul inapoi) in prima zi cand am fost la ei, le-am cerut un pix sa-mi completez cererea de despagubire, si m-a luat ala la pu*a, "da ce-i aici dom'le, full service??"

cu omniasig am mai avut de a face(le-am dat o bere si au fost super-ok :) ), cu ardaf, (acolo poti face si marsavii, oricum am inteles ca-s falimentari :blink: ), cu generali (aia mi-au parut super-seriosi).... si,.... nu mai stiu....

aaa! asiban, si astia-s de ca*at. acolo era inspector un fost coleg de faculta, m-a luat cu "buna ziua", si s-a facut ca nu ma cunoaste, n-a vrut sa-mi dea farul pe oem, doar din ala naspa.... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e cine stie ce dauna, o aripa putin indoita si parbrizul crapat; numai ca astia de la BCR ma trimit pe la nu stiu ce service-uri unde au ei agent constatator, respectiv la Filaret, Autoklass, Radacini Ferdinand, Meridian Berceni, Cobalcescu, Radacini Giurgiului, Arian Plevnei, Meridian Vest.
Link to comment
Share on other sites

Nu e cine stie ce dauna, o aripa putin indoita si parbrizul crapat; numai ca astia de la BCR ma trimit pe la nu stiu ce service-uri unde au ei agent constatator, respectiv la Filaret, Autoklass, Radacini Ferdinand, Meridian Berceni, Cobalcescu, Radacini Giurgiului, Arian Plevnei, Meridian Vest.

230400[/snapback]

pai da man...si eu am fost la folaret ca lunea e program acolo..si dupa aia am fost la sevice...

da-mi pm cu adresa ta de mess

Link to comment
Share on other sites

Asa e Asiban e cea mai de "maro" firma de asigurari, feriti-va de ei. Asa de allianz toata lumea e multumita dar a devenit prea scump acum...Casco e obligatoriu zic eu, altfel nu vad rostul de a da atatia bani pe o masina si apoi sa stai sa dai din colt in colt ca-ti gasesti usa infundata de vreun meserias in parcare...si trebuie sa scoti din buzunar cateva zeci de milioane bune...

Generalli si Asirom sunt foarte ok, dar in general citi bine conditiile de "full casco"..sa nu aveti surprize.

Link to comment
Share on other sites

pai aia spuneam si eu. e o chestie relativa sa judeci asigurarile. totul depinde de inspectorul de daune. cu el ai de-a face, nu cu compania de asigurare propriuzisa. are si el "filmul" lui, simpatiile/antipatiile lui. problema e, ca in romania, nimeni nu stie sa se poarte ca un adevarat profesionist. sau ma rog, aproape nimeni. am cunoscut pe cineva la allianz, si dupa ce i-am povestit patanile mele, a spus ceva de genul "daca ai stii cate dosare deschid ei pe zi...." in fine, asta nu e problema mea, de aceea au salariul care-l au... daca nu fac fata la asemenea volum de munca, sa-si caute altceva...
Link to comment
Share on other sites

Voiam sa pun si eu o vorba proasta pt InterAmerican la care am luat eu teapa cu casco.

Si anume ...ei nu despagubesc cauciucurile in urma sa zicem a unei lovituri puternice cu bordura , iar cand am vrut sa-mi extind casco pt Bulgaria acum de 1 mai , au spus ca ei nu asigura si furtul in Bulgaria. Atunci la draq mai faci casco???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.