Jump to content

accelerare greoaie e90 dupa demontare galerie admisie


bmwdreamer

Recommended Posts

Salut.in week.end am inlicuit bujiile incandescente la e90 320d 2007.s.a demontat de catre mecanic galeria de admisie,inlocuit bujii montat totul.

inefiat dupa ce am plecat de la service am simtit ceva goluri in acceleratie pana la 2000 rpm,dupa aceasta turatie se accelereaza corect.am desfacut capacul de plastic am verificat mufa de debitmetru,furtunasele la egr,toate sunt la locul lor din ce am putut vedea.sa fie ceva nepus la locul lui gen mufa sau furtun si care sa nu se vada cu galeria montata?

mentiinez ca au fost inlocuite si filtrele.

Link to comment
Share on other sites

Salut.in week.end am inlicuit bujiile incandescente la e90 320d 2007.s.a demontat de catre mecanic galeria de admisie,inlocuit bujii montat totul.

inefiat dupa ce am plecat de la service am simtit ceva goluri in acceleratie pana la 2000 rpm,dupa aceasta turatie se accelereaza corect.am desfacut capacul de plastic am verificat mufa de debitmetru,furtunasele la egr,toate sunt la locul lor din ce am putut vedea.sa fie ceva nepus la locul lui gen mufa sau furtun si care sa nu se vada cu galeria montata?

mentiinez ca au fost inlocuite si filtrele.

Salut!Verifica sa fie introdusa corect mufa de la senzorul presiune de pe galeria de admisie,se afla in spatele galeriei.Verifica futunasele care merg la EGR,sa nu fie montate incorect.Si fa o diagnoza.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut.stiti pe cineva in bacau care este capabil sa faca o diagnoza completa si sa interpreteze eventualele erori?tot nu am scapat de problema cu mersul in suturi intre 1800-2200,acum se mainifesta mai des in viteza a2a si a3a...chiar si in viteza 1 la accelerat ma lasa fara pedala pt o secunda doua,ca un gol in accelerare.in rest masina trage foarte bine,atinge fara probleme 160-180km/h.

 

Mentioneaz ca egr.ul era curat,doar mici depuneri.cu toate acestea mecanicul l.a curatat.posibil ca toate acete probleme sa fie cauzate de curataea incorecta a egr.ului?

Edited by bmwdreamer
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema....suturi intre 1500-2000rpm....si trage mult mai greu.....

 

Daca are cineva vre-o solutie...clapete admisie verificate, egr curatat(desi era curat)....filtre, ulei schimbate la 10.000 km, masina este dintre cele fara filtru particule....

 

La bavaria(mhs bucuresti) mi-au spus ca ar putea fi regulatorul presiune in rampa....dar nu e sigur...

Link to comment
Share on other sites

la mine trage ok,doar ezitari in accelerare.

 

am facut un alt test,valorile debitului de aer inregistrat de maf difera foarte mult cand 6... cand 12.6,nu stiu exact unitatea de masura.cert e ca vede ba cand ok debitul,ba cand la jumatate.posibil debitmetru defect?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.