Jump to content

problema mare ambreiaj E93


Recommended Posts

Salutari tuturor.

Am un E93, 2012, luat de curand.

Problema a inceput saptamana asta, cand vorbind la telefon, din prostie, am tinut apasat ambreiajul si frana, cu masina in viteza.

M-a sunat cineva si am vorbit cateva minute la telefon. Cred ca am scapat putin ambreiajul pana pe la jumatate, fiindca a inceput sa iasa fum de sub masina, si pe la capota. Mirosul specific de ambrreiaj incins.

Am dus-o la service, acolo mi-au spus ca, pentru a mi spune cu exactitate daca e dus kit-ul de ambreiaj, trebuie data jos cutia, dar ca mai mult ca SIGUR CA E. (din punctul lor de vedere, si volanta! - AUTOTRANSILVANIA CLUJ)

 

Am venit cu masina din Cluj, acasa la Oradea, nu mi -a facut nici o problema pe drum, schimba bine, nu e tare ambreiajul, nu trepideaza, nu patineaza. Cand am intrat insa in oras, si am reinceput sa folosesc mai des ambreiajul, mi -a aparut acelasi miros de ambreiaj incins. Credeti ca e ceva serios in neregula, sau doar persista acel miros? Sa schimb kit-ul de ambreiaj?..

 

Si o poza cu minunata care face figuri :) post-5095-0-11743800-1445547970_thumb.jpg

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

ambreiajul tau e pe moarte,acelasi miros l-am avut si eu pe 2,5.masina nu patina in conditii de trafic normal ,chiar si alergata nu patina,in final am schimbat ambreiaj+volanta(daca nu schimbam volanta aparent nu aveam garantie pe ambreiaj)

Volanta era un pic decalita in cateva locuri ambreiajul era aproape mort.In cazul tau as zice ca trebuie minim ambreiaj,poti sa mai mergi asa cateva zile sa vezi daca dispare acel miros,poate ai noroc.

PS:sunt ceva metode neordoxe de testare a ambreiajului dar nu recomand cred ca ar face mai mult rau.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa mergi si sa vezi daca mai apare mirosul de ambreiaj. Daca pleaca bine de pe loc, pedala tine la jumate, nu patineaza cand o calci pe trepte superioare, schimba treptele ok, nu are niciun sens sa te apuci sa dai cutia jos sa vezi in ce stare e ambreiajul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.