Jump to content

zgomot la rulare


asterix

Recommended Posts

Am un bmw 320d din 2003. I-am schimbat recent amortizoarele am pus sachs super tourning. De la un timp aud un zgomot cred ca vine de undeva din stanga fata. Zgomotul nu este influentat de denivelari se aude constant ritmic ca o huruitura.

Pe deasupra mai si tremura dupa 140km/ora, fara sa tremure volanul. Am fost la Bavaria si mi-au gasit bucsele cu joc. Este posibil ca zgomotul asta sa fie de la bucsi?

Link to comment
Share on other sites

Am un bmw 320d din 2003. I-am schimbat recent amortizoarele am pus sachs super tourning. De la un timp aud un zgomot cred ca vine de undeva din stanga fata. Zgomotul nu este influentat de denivelari se aude constant ritmic ca o huruitura.

Pe deasupra mai si tremura dupa 140km/ora, fara sa tremure volanul. Am fost la Bavaria si mi-au gasit bucsele cu joc. Este posibil ca zgomotul asta sa fie de la bucsi?

231623[/snapback]

80% e de la cauciucuri, cel putin lafel era si la mine de credeam ca am toti rulmentii muci, am schimbat de curand toate cauciucurile si incredibil nu se mai aude nimic

Link to comment
Share on other sites

ma gandesc ca poate ar fi de la rulment. Rotile sunt in regula , le-am echilibrat recent.

poate fi de la inelele de fixare? ca mi-au spus de la autosoft ca trebuie schimbate !

stie cineva daca la Augsburg militari se face si test drive, ca este cam dificul de explicat zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

De la bucse nu e sigur zgomotul,...(in cazul asta ar trebui sa bata peste denivelari si doar atat )...cel mai probabil daca ai schimbat amortizoarele trebuie reglata directia (unghi de fuga , de cadere , convergenta....etc).......tremuratul nici ala nu are treaba cu sistemul de directie si suspensie ....daca nu tremura volanul !!!.....cel mai sigur si cel mai bine pt masina ta este sa-i regleze directia......operatie obligatorie cand au schimbat amortizoarele !!!.... Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

80% e de la cauciucuri, cel putin lafel era si la mine de credeam ca am toti rulmentii muci, am schimbat de curand toate cauciucurile si incredibil nu se mai aude nimic

231754[/snapback]

 

Da, sigur cauciucurile fac acest zgomot , dar posibil sa fie bune si sa fie dereglata directia si cauciucurile nu mai calca drumul cum trebuie......posibil de aici si tremuratul............sigur e daca nu au facut aceasta operatie dupa schimbul de amortizoare.

Link to comment
Share on other sites

80% e de la cauciucuri, cel putin lafel era si la mine de credeam ca am toti rulmentii muci, am schimbat de curand toate cauciucurile si incredibil nu se mai aude nimic

231754[/snapback]

 

Da, sigur cauciucurile fac acest zgomot , dar posibil sa fie bune si sa fie dereglata directia si cauciucurile nu mai calca drumul cum trebuie......posibil de aici si tremuratul............sigur e daca nu au facut aceasta operatie dupa schimbul de amortizoare.

Link to comment
Share on other sites

De la bucse nu e sigur zgomotul,...(in cazul asta ar terbui sa bata peste denivelari si doar atat )...cel mai probabil daca ai schimbat amortizoarele trebuie reglata directia (unghi de fuga , de cadere , convergenta....etc).......tremuratul nici ala nu are treaba cu sistemul de directie si suspensie ....daca nu tremura volanul !!!
Link to comment
Share on other sites

De la bucse nu e sigur zgomotul,...(in cazul asta ar terbui sa bata peste denivelari si doar atat )...cel mai probabil daca ai schimbat amortizoarele trebuie reglata directia (unghi de fuga , de cadere , convergenta....etc).......tremuratul nici ala nu are treaba cu sistemul de directie si suspensie ....daca nu tremura volanul !!!

231910[/snapback]

 

 

a facut cineva vreun unghi de fuga la Filaret ?,,,Daca da sa ne spuna un pret :blink:

Link to comment
Share on other sites

Echilibrarea rotilor e cu totul altceva decat unghiul de fuga (geometria rotilor). Echilibrarea poti sa o faci la orice vulcanizare mai acatarii cu echipament decent, pe cand pentru geometrie iti trebuie stand special si dureaza mai mult si costa pe masura.

 

Schimbarea amortizoarelor nu necesita efectuarea geometriei rotilor din nou. Doar daca schimbi capete de bara, bielete de directie, etc. Chestii care modifica geometria rotii.

Link to comment
Share on other sites

Echilibrarea rotilor e cu totul altceva decat unghiul de fuga (geometria rotilor). Echilibrarea poti sa o faci la orice vulcanizare mai acatarii cu echipament decent, pe cand pentru geometrie iti trebuie stand special si dureaza mai mult si costa pe masura.

 

Schimbarea amortizoarelor nu necesita efectuarea geometriei rotilor din nou. Doar daca schimbi capete de bara, bielete de directie, etc. Chestii care modifica geometria rotii.

232255[/snapback]

 

echilibrarea am facut-o la Autosoft in Fundeni.

mi-au zis ca este posibil sa fie de la inelele de fixare de la geanta.

aveti idee unde pot gasi asa ceva?

daca este rulmentul nu se aude la fel?

Link to comment
Share on other sites

Echilibrarea rotilor e cu totul altceva decat unghiul de fuga (geometria rotilor). Echilibrarea poti sa o faci la orice vulcanizare mai acatarii cu echipament decent, pe cand pentru geometrie iti trebuie stand special si dureaza mai mult si costa pe masura.

 

Schimbarea amortizoarelor nu necesita efectuarea geometriei rotilor din nou. Doar daca schimbi capete de bara, bielete de directie, etc. Chestii care modifica geometria rotii.

232255[/snapback]

 

 

Depinde de masina chestia cu geometria,......ce tip de suspensie are (cu unul sau 2 brate ) , in cazul acesta fiind vorba de un singur brat , rolul celui de sus il joaca amortizorul, care e singura piesa de legatura intre roata si masina in ceea ce priveste reglajul, bratul de jos fiind fix.......se mai poate regla din capatul de bara,dar nu si caderea.......mai cercetati, eu imi sustin parerea geometria rotilor....

Link to comment
Share on other sites

schimba in prima faza amvelopele de pe spate pe fata si fa un test-de la bucsele de la brate sigur nu e si nici nu trebue facuta geometria daca ai schimbat amortizoarele-eu mi-am schimbat amortizoarele recent si masina rula la fel,abia cand am umblat la bucsele de la brate mi se ducea masina incet spre stanga si am fost si mi-am reglat directia-daca schimbi anvelopele si e la fel ar putea fi rulmentul
Link to comment
Share on other sites

Am un bmw 320d din 2003. I-am schimbat recent amortizoarele am pus sachs super tourning. De la un timp aud un zgomot cred ca vine de undeva din stanga fata. Zgomotul nu este influentat de denivelari se aude constant ritmic ca o huruitura.

Pe deasupra mai si tremura dupa 140km/ora, fara sa tremure volanul. Am fost la Bavaria si mi-au gasit bucsele cu joc. Este posibil ca zgomotul asta sa fie de la bucsi?

231623[/snapback]

Hmmm...., si mie mi se pare (sper sa mi se para) ca in seara asta facea un zgomot la fel cum il descrii tu, tot stanga fata care suna ca si cum drumul ar avea denivelari foarte mici. Si asta dupa ce azi am schimbat: bielete antiruliu fata, bucsi si bascula fata stanga. Nu mi-a zis nimeni de unghi de fuga sau altceva. Pur si simplu le-au schimbat ( la Filaret ) .... BTW, masina e un 320td din 2002.

Link to comment
Share on other sites

obligatoriu trebuie efectuata geometria rotilor dupa orice schimbare de piese ce au legatura cu sistemul de rulare-directie......probabil ca au facut si asta mecanicii de acolo...mai ales dupa cate piese au schimbat.....asta daca e un service bun....operatia trebuie facuta si pentru anvelopele tale.........poti sa intrebi sau sa vezi pe factura daca e trecuta operatia daca nu ar trebui neaparat......
Link to comment
Share on other sites

in primul rand esti un prost daca tu crezi ca fac glume

in al doile am spus doar o parere

iar ca sa inchid char esti un (cenzurat) mare daca tu crezi ca am doar niste roti sub un sasiu

esti un dobitoc

un forum de (cenzurat) cu oameni de (cenzurat)

ar trebui sa luati lecti de la alti din vest

si pe urm ao sa mai intru pe aici

Link to comment
Share on other sites

in primul rand esti un prost daca tu crezi ca fac glume

in al doile am spus doar o parere

iar ca sa inchid char esti un (cenzurat) mare daca tu crezi ca am doar niste roti sub un sasiu

esti un dobitoc

un forum de (cenzurat) cu oameni de (cenzurat)

ar trebui sa luati lecti de la alti din vest

si pe urm ao sa mai intru pe aici

235998[/snapback]

 

of,of,of...ce pierdere..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.