Jump to content

325i E90-218cp


THX-1

Recommended Posts

Salut,ma bate gandul sa-mi cumpar un 325i E90-218cp(2005-2006),si v-as ruga sa-mi spuneti si mie cam ce stiti despre modelul asta,intretinere,fiabilitate,consum(am cautat pe topicul cu consumuri insa nu am gasit pe nimeni cu modelul si motorul asta),etc...mersi
Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos pt. link, datele tehnice le cam stiu,insa ma interesau si niste pareri ale unor eventuali posesori sau din auzite,ma intereseaza cam orice,in special consumul si intretinerea(sunt constient ca nu are cum sa consume ca in datele oferite de constructor,dar as vrea sa stiu mai exact.Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos pt. link, datele tehnice le cam stiu,insa ma interesau si niste pareri ale unor eventuali posesori sau din auzite,ma intereseaza cam orice,in special consumul si intretinerea(sunt constient ca nu are cum sa consume ca in datele oferite de constructor,dar as vrea sa stiu mai exact.Bafta!

231682[/snapback]

Ba exact atat consuma cat e dat de producator daca nu dai in el. Spre ex eu am 320i 170CP E46 si am scos 6.4l/100km afara iar in carte este dat 6.2. Dupa parerea mea faci o alegere foarte buna , motor in 6 cilidri si 218CP te vor multumi pe sosele noastre. COnsumul cred ca va fi acelasi ca la un 320i E46 8-9 afara 13-15 in Bucuresti. Cand va veni vremea de upgrade tot 325 E90 voi alege

Link to comment
Share on other sites

Uoff :blink: se pare ca nimeni nu stie mai nimic despre motorul asta,nu de alta dar am auzit ca este mult mai economic decat predecesorul sau(de pe E46-192cp),si ca ar avea o tehnologie vario-cam care l-ar face sa consume cat 320i de pe E46,stiti ceva?..sau macar niste linkuri cu teste de la diferite reviste de la noi.In special ma sperie consumul(in carte scrie 12.1)mie imi e sa nu sara de 15% in oras(de fapt asta ma intereseaza cel mai mult).A! si inca ceva,intr-un test de pe turatii am inteles ca a consumat 15% in oras mers destul de sportiv si hidramat!....cam cu cat consuma mai mult hidramata?..mersi. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Daca prinzi toate semafoarele pe verde, s-ar putea sa consume intr-adevar 12. :blink:

 

Altfel..... si 20. Ieri am avut treaba prin centrul Clujului si am avut consum de 37.5 pe 20 km facuti. Motorul meu e de o capacitate cilindrica asemanatoare :)

Link to comment
Share on other sites

Daca prinzi toate semafoarele pe verde, s-ar putea sa consume intr-adevar 12. :)

 

Altfel..... si 20. Ieri am avut treaba prin centrul Clujului si am avut consum de 37.5 pe 20 km facuti. Motorul meu e de o capacitate cilindrica asemanatoare :)

235003[/snapback]

:blink:

Link to comment
Share on other sites

da , este mai economic ca generatia veche

 

depinde in ce oras stai, si daca consuma 16 si nu 15 nu o mai iei ?

234998[/snapback]

 

 

Ba Da,dar macar sa stiu ca asta ar cam fi limita maxima,nu sa o cumpar si sa descopar consumuri astronomicee de 18-20%(ma refer la mers normal)

-Eu stau in bucuresti deci....iti dai seama:(

-iar 330D e prea scump pt. suma pe care sunt dispus s-o cheltui+taxa mai mare la motor de 3000cmc.Iar diesel numai vreau,m-am cam saturat :)

 

Stiti cumva cam care ar fi diferenta intre manuala si automata la consum??Pt. ca am vb. si azi cu cineva si mi-a spus ca modelul asta dar cu automata consuma cca 15-15,5% in plin trafic,si ma gandesc ca manuala(ceea ce vreau eu)ia mai putin+ca modelul asta are 6 trepte si ma gandesc ca pot scoate si un consum cat de cat decent afara la 150-160km\h.

 

P.S.-sau macar niste posesori de E46-325i-192 sa-mi spuna niste consumuri ca am inteles ca asta nou de pe E90 ar consuma cu 1-2 litri mai putin-in oras,asa ca sa-mi fac o idee.Mersi mult si scuze dc. va bat la cap :blink: Bafta!

Link to comment
Share on other sites

P.S.-sau macar niste posesori de E46-325i-192 sa-mi spuna niste consumuri ca am inteles ca asta nou de pe E90 ar consuma cu 1-2 litri mai putin-in oras,asa ca sa-mi fac o idee.Mersi mult si scuze dc. va bat la cap :blink:  Bafta!

235035[/snapback]

 

Eu am avut 525iA-192 cp si in Cluj nu mi-a luat niciodata sub 19. Depinde f mult de trafic. Izy a luat-o de la mine si lui ii lua cam 16-17 in Iasi. Daca ai "norocul" sa o iei si cu ceva probleme, ajungi lejer la consumuri de 21-23. La masina noua nu prea e cazul, dar pana ii faci rodajul, s-ar putea sa nu vrei sa calculezi consumul.

 

Enjoy! :)

Link to comment
Share on other sites

Si 525 i meu consuma relativ putin....adica in oras seara :) cand e mai liber nu sare de 11 mers frumos...adica schimbat la 2-3000.....in orice caz daca vrei sa auzi cum suna un motor in 6 cilindri trebuie sa il duci undeva la 4-5000 atunci e placerea mare doar de aia iti benzina frate te mai uiti la consum .... racheta :blink:)
Link to comment
Share on other sites

Ba Da,dar macar sa stiu ca asta ar cam fi limita maxima,nu sa o cumpar si sa descopar consumuri astronomicee de 18-20%(ma refer la mers normal)

-Eu stau in bucuresti deci....iti dai seama:(

-iar 330D e prea scump pt. suma pe care sunt dispus s-o cheltui+taxa mai mare la motor de 3000cmc.Iar diesel numai vreau,m-am cam saturat :)

 

Stiti cumva cam care ar fi diferenta intre manuala si automata la consum??Pt. ca am vb. si azi cu cineva si mi-a spus ca modelul asta dar cu automata consuma cca 15-15,5% in plin trafic,si ma gandesc ca manuala(ceea ce vreau eu)ia mai putin+ca modelul asta are 6 trepte si ma gandesc ca pot scoate si un consum cat de cat decent afara la 150-160km\h.

 

P.S.-sau macar niste posesori de E46-325i-192 sa-mi spuna niste consumuri ca am inteles ca asta nou de pe E90 ar consuma cu 1-2 litri mai putin-in oras,asa ca sa-mi fac o idee.Mersi mult si scuze dc. va bat la cap :blink:  Bafta!

235035[/snapback]

in jur de 15 prin bucuresti cu cutie manuala. iti ia mai mult doar daca mergi bara la bara.

Link to comment
Share on other sites

@later edit : eu vorbesc de motorul de la E46 de 2.5 care are 192 de CP pe cand cel de la E90 are 218 CP... si cu toate astea au scazut si consumurile cei de la BMW chiar daca puterile motoarelor au crescut in general... :blink:

235698[/snapback]

 

Mersi pt. sfat,raman la 325 pana la urma,m-am hotarat :) ,asa am auzit si eu ca ar fi mai economic asta nou+plus ca a luat si niste premii la "engine of the year" :) ,acum ramane sa mi-l iau.Mersi pt. sfaturi baieti,cand o sa reusesc,revin cu niste poze cu el.Mersi inca odata.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.