Jump to content

Scuturat la oprirea motorului


Recommended Posts

Salutare tuturor,initial nu am vrut sa deschid un alt topic dar nu am gasit ceva concret la problema pe care o am si anume dupa oprirea motorului masina se zdruncina,se clatina putin.

 

Am inceput prin:-schimbat suporti motor ,montat FEBI,cei oe nu prezentau nici un fel de urma de uzura, nu erau cursi.

 

-schimbat kit ambreiaj+volanta luk,nici un fel de schimbare

 

Suspectez fulia vibrochen,dar nu as vrea sa o schimb inutil si pe aceasta.Precizez ca masina nu are dpf,am citit pe undeva ca asa fac acestea fara dpf ceea ce nu prea cred.bow.gifbow.gifbow.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,initial nu am vrut sa deschid un alt topic dar nu am gasit ceva concret la problema pe care o am si anume dupa oprirea motorului masina se zdruncina,se clatina putin.

 

Am inceput prin:-schimbat suporti motor ,montat FEBI,cei oe nu prezentau nici un fel de urma de uzura, nu erau cursi.

 

-schimbat kit ambreiaj+volanta luk,nici un fel de schimbare

 

Suspectez fulia vibrochen,dar nu as vrea sa o schimb inutil si pe aceasta.Precizez ca masina nu are dpf,am citit pe undeva ca asa fac acestea fara dpf ceea ce nu prea cred.bow.gifbow.gifbow.gif

Salut!Fulia o poti verifica destul de usor.Dai jos cureaua de la accesorii,apoi tragi cu mana stanga dreapta si spre tine.Daca are joc,aia e.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Da,una din cauze este si defectul sesizat de tine.Schimba fulia cu una noua de la Corteco.Bafta!

 

Da asa am sa fac,am sunat la bmw,fulia este 392euro tva inclus ,dar mi-au spus ca este o promotie pt modelul meu,un kit compus din:-curea servicii(alternator si pompa apa),curea servo,rola

 

intinzatoare ,rola ghidaj si fulie vibrochen la pretul de 370euro.Imi convine ca iau tot kitul asta in situatia de fata cu toate ca am schimbat de putin timp curelele si rolele.thumbsup.pngthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Da asa am sa fac,am sunat la bmw,fulia este 392euro tva inclus ,dar mi-au spus ca este o promotie pt modelul meu,un kit compus din:-curea servicii(alternator si pompa apa),curea servo,rola

 

intinzatoare ,rola ghidaj si fulie vibrochen la pretul de 370euro.Imi convine ca iau tot kitul asta in situatia de fata cu toate ca am schimbat de putin timp curelele si rolele.thumbsup.pngthumbsup.png

Salut!De ce sa dai atati bani daca nu ai nevoie de tot calabalacul ce ti-l vand astia? O fulie corteco este undeva la 800 lei.De ce sa dai aproape 1600 lei?Atat timp cat restul componentelor sunt in stare buna.Eu nu sunt adeptul promotiilor.De multe ori la promotie sunt vandute si piese care nu sunt tocmai calitative.

 

P.S Rola de la vibrochen are rol antivibratii,asa ca daca este defecta o mare parte din vibratii vor fi transmise catre motor atunci cand rola se discentreaza prin defectarea ei.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut , despre ce masina e vorba ? Fa o diagnoza pe partea de motor sa vezi daca nu ai eroare de genul "throttle valve" , adica clapeta de acceleratie din fata EGR-ului , care la diesel are rolul de a atenua vibratiile la oprire precum si in procesul de regenerare al DPF-ului ...
Link to comment
Share on other sites

Salut , despre ce masina e vorba ? Fa o diagnoza pe partea de motor sa vezi daca nu ai eroare de genul "throttle valve" , adica clapeta de acceleratie din fata EGR-ului , care la diesel are rolul de a atenua vibratiile la oprire precum si in procesul de regenerare al DPF-ului ...

 

Salut,este un e90 nfl,fara filtru de particule,tocmai asta este misterul cele fara DPF asa fac toate.

 

Am vb cu un mecanic de la bmw care locuieste in acelasi oras cu mine,i-am spus problema a vazut masina si mi-a spus din prima ca nu este nimic grav,asa fac astea fara DPF pt ca este

 

diferita valvola de la egr ,acelea cu Dpf au la egr o clapeta care se inchide cand opresti motoru exact cum spui tu.

 

Oricum am schimbat si fulia vibrochen am pus originala si tot degeabathumbsup.png.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.