Jump to content

BMW 330cd Rally


savdragos

Recommended Posts

Foarte frumos, felicitari. Unde se desfasoara celelalte etape? Stiu ca si pe la noi pe DN57 spre Bozovici mai erau astfel de etape.

 

Salut calendarul complet il gasesti aici http://www.autorally.ro/calendar/calendar.php?c=2&co=VTM sau pe Fras.ro.

A fost prima etapa weekendul trecut la Rasnov si mai sunt 7.

 

Ti-am citit topicul cu interes si daca imi permiti as vrea sa te intreb cu ce jante si anvelope concurezi? Multumesc.

 

Jantele sunt pe 18 si sunt originale Bmw ca si model M-Paralel sunt cu latimea de 8j, Anvelopele folosite au fost Slick Rally Dmack supersoft fata si soft spate la antrenamente si la concurs am pus anvelope Pirelly slick RX9 ( medii)

 

Ideal ar fii sa merg cu roti pe 17 si cu masina mai lasata dar inca nu am reusit sa imi cumpar rotile care le vrea sa fie suficient de late si usoare ca asta mai intereseaza cel mai mult pentru o masina de viteza in coasta.

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat impreuna cu cei de la Pasteur Caroseria ( singurul meu sponsor :) ) sa montam kitul de fibra si intercoolerul custom.

Avand in vedere ca kitul este replica dupa M3 e46 am constatat ca trebuie sa renunt la faruri ca nu se potriveau.

post-8373-0-53563400-1462781198_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Hai ca nu am mai postat nimic de ceva vreme, intre timp am reusit sa montez suspensia HSD Mono Pro pe care o recomandan pentru orice masina daca aveti buget sub 1000 euro.

 

Dupa multe cautari am reusit sa gasesc un blocant care sa intre in carcarsa diferentialului de 330cd care este total diferit de orice diferential montat pe E46. (Este mai robust, are planetarele mai groase, ect)

Blocantul l-am cumparat din Spania de la firma RSX Racing Solution la un pret mai multe decat decent cu tot cu transport 1100 euro. La Quaife era mai scump. Blocant-ul este te tip Torsen.

Dabia astept sa il incerc saptamana asta la Trofeul Sinaia unde o sa merg in acest weekend.

Am incercat sa punem si un final drive mai scurt 3.23 mai exact insa trebuie si aici sa modificam lungimea pinionului de atac ca este prea mare cum circa 25mm.

post-8373-0-89699100-1469110180_thumb.jpg

post-8373-0-16957600-1469110191_thumb.jpg

post-8373-0-14674200-1469110198_thumb.jpg

post-8373-0-95510300-1469110202_thumb.jpg

post-8373-0-68202800-1469110212_thumb.jpg

post-8373-0-21495400-1469110224_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.