Jump to content

Seria 6


Mike_Curly

Recommended Posts

E vorba de utilitate :rolleyes: si nu de permis (mentalitate pe care am invatat-o de la nemtii astia nebuni :shifty: ) .....de altfel nu cred ca tu ai cara saci de ciment, scanduri, cumparaturi (in cantitate mare), cainii la vaccinat, scule/unelte pentru casa cu un F13 V8 nu? Daca totusi o faci...felicitari! :goodjob:

 

Am un F12 si sincer nu poate fi folosita tot timpul ca masina de zi cu zi, eu spre exemplu mai am un suv.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot vrei V8 uita-te si la 650i, il gasesti si cu facelift dupa 2007. Intretinerea nu e deosebita, pentru orice tip de masina iti recomand sa te uiti pe un site de piese auto si sa verifici pretul consumabilelor uzuale. Si eu am tot cautat (inca ma mai uit) dupa un 630i facelift, am ratat 2 care meritau cumparate, restul au fost rable in devenire.

Cumpara ce iti doresti, o viata ai!

XMI, incerc sa caut o poza de vreo 5min, dar nu stiu pe unde e salvata...cu o casa draguta din Brugges, era garajul deschis si am apucat sa vad 1 ferrari 430 si un chevrolet din ala mic, spark sau cum se numeste. Prin locurile mai civilizate nu exista greata de a folosi o masina ieftina pt rutina zilnica si de a avea o alta masina, mult mai scumpa, pt concedii, plimbari samd.

 

Și de unde ai tras concluzia ca e același proprietar al celor 2 mașini? Mai mult ca sigur cine are Ferrari nu are mașinĂŁ de zi cu zi Matiz (Spark). Poate Matiz ul era al menajerei sau etc...

Dpmdv mașinile nu sunt bibelouri. Din pacate multi gândesc asa ...ĂŽmi iau un bmw din varii motive (eticheta, capriciu etc.), dar, din pĂŁcate, nu au posibilitatea sa l ĂŽntreținĂŁ și astfel recurg la tot felul de variante alternative ca și exemplul de mai sus cu dacia (care dpmdv e un cosciug pe roti...nici nu aveți idee ce ușor se moare ĂŽn Logan...no offence).

Iar cine ii da sfaturi colegului (care conform propriilor afirmatii se uita si la 100 lei) sa și ia un 645 vechi de 10 ani și sa mai și spunĂŁ ca nu e scump la ĂŽntreținere ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ, ori nu știe despre ce vorbește, ori ii vrea rĂŁul.

Edited by X M I
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce gandire rudimentara au unii.. pai si daca se uita la 1 milion, asta inseamna ca nu isi permite?

Cine a stat mai mult prin Germania, Olanda, austria stie ca aia sunt foarte socotiti si pragmatici. Nu cumpara 2 kile de rosii ca sa arunce 1 kil, ci cumpara 3 rosii fix cat mananca atunci. Calculeaza ultimul cent.

Cunosc persoana care are salariu 600 mii pe an si merge cu Smart fortwo la serviciu in oras. Masina de weekend e un Vanquish. Dar na, la noi daca nu mergi cu 7-arul pana la piata sau pana la serivicu sa moara dusmanii, care mai e valoarea?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Valoarea e sa mergi cu mașina pe care ți o permiți. Și multi ĂŽn RO nu ĂŽși permit mașinile pe care le conduc pt ca suntem o tara sĂŁracĂŁ dar avem pretenții.

Știi ce nu ĂŽnțeleg eu? DacĂŁ pe om ĂŽl satisface Logan ul și ĂŽl ajuta perfect la stilul lui de viata, de ce mai vrea 645 dar care totuși nu vrea sa l ĂŽnscrie ca sunt bani multi. Asta nu ți se pare gândire rudimentara, nu?

Iar Smartfor2 e mașinĂŁ, Loganul nu!

Și marea diferența e ca omul ala ĂŽși permite atat Vanquish cat și Smart ul ;)

 

Scuze de off topic...eu am ĂŽncheiat pe aceasta idee.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hia sa fim seriosi, una este sa ai 2-3-5 masini, una dintre ele fiind pe uzul zilnic si alta sa iti iei o masina scumpa si dai din coate pt 100ron.

 

Lucrez intr-o multinationala, sefii nu sunt romani, niciunul nu merge cu Smartul, nici in Ro, nici la ei si nici macar copiii.

 

 

"Dau din coate pt 100 de lei" - dai dovada clara de desteptaciune si intelepciune, sincer, daca taceai filosof ramaneai! Se pare ca te incadrezi in tiparul romanului care gandeste intr-o cutie. Eu ma refeream la faptul ca ai sau nu ai bani intotdeauna trebuie sa fii calculat si sa nu arunci cu bani in stanga si in dreapta cum fac cocalarii care vin de la Italia in RO si-si cumpara cele mai scumpe bauturi, cele mai scumpe toale si cele mai scumpe femei. Ma refeream la faptul ca intotdeauna analizez bine pe ce cheltui banii si daca se merita sau nu si era in legatura cu impozitul platit in RO pentru care nu as plati un leu din motivele insirate in post-urile precedente. De altfel acelasi motiv "de stau in 100 de lei" ma opreste sa cumpar Ferrari sau Porsche (crede-ma daca ma scobesc am de unde) din diferite motive: nu sunt fan al acestor masini (sunt fan BMW), prefer sa investesc banii, nu vreau sa cheltui mai mult de 30k pe o masina de Week-end/drumetii ocazionale sau masina de pasiune (cum vrei sa-i zici), daca muncesc in strainatate nu inseamna ca sunt caini cu covrigi in coada si ca trebuie sa sparg banii pe toate ca-caturile inutile (sau inutile la dorintele si uzul personal), etc. Ai priceput acum? Oamenii cu cap in tarile civilizate si un rahat de smartphone cand si-l cumpara se uita de 10 ori si apoi cheltuie 300-400 EURO pe el (ii trebuie, isi face banii, e fiabil, e util, sunt si alte variante, gasesc in alta parte mai ieftin? etc).

 

Este cineva in masura sa ma ajute cu niste sfaturi sau nu? De gargara sunt satul - stiu ca multi romani sunt buni la polemici, politica, vorbit mult si prost si dat cu impresiile!

 

Va rog sa va abtineti! Daca nu rog admin-ul sa inchida topicul ca intreb nemtii (poate au mai mult bun simt).

 

Va multumesc. O zi frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.