Jump to content

BMW 318d


ialus

Recommended Posts

Salutare,

nu stiu altii cum sint dar eu cand ma gandesc la bmw...glumeam.Mi-am luat un bmw 318d , dotat standard, am 3000 kilo cu el.

Am citit de mertan vs bmw,eu am mers cu mertul ala nou S si E (cu c-ul nu am mers si nici nu imi doresc in mod special),chiar si cu cls(am un prieten la mertz care le lauda continuu...) . Sunt misto s-urile,e-urile aproape misto iar c-urile nu le stiu prea bine.

Oricum imi place bmw-ul la nebunie,o consider cea mai tare masina de serie, si nu as da-o pe nici un mertz sau alta japoneza(imitatii de duzina).

In viitor as vrea un M3,sau macar un 330ci, sa simt cu adevarat feelingul bmw.

La ora actuala bmw vinde de rupe ,profit super,in state se cer multe bmw, ce mai e de zis?! Fara japoneze :-) fanii honda nu va suparati, glumeam

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

nu stiu altii cum sint dar eu cand ma gandesc la bmw...glumeam.Mi-am luat un bmw 318d , dotat standard, am 3000 kilo cu el.

Am citit de mertan vs bmw,eu am mers cu mertul ala nou S si E (cu c-ul nu am mers si nici nu imi doresc in mod special),chiar si cu cls(am un prieten la mertz care le lauda continuu...) . Sunt misto s-urile,e-urile aproape misto iar c-urile nu le stiu prea bine.

Oricum imi place bmw-ul la nebunie,o consider cea mai tare masina de serie, si nu as da-o pe nici un mertz sau alta japoneza(imitatii de duzina).

In viitor as vrea un M3,sau macar un 330ci, sa simt cu adevarat feelingul bmw.

La ora actuala bmw vinde de rupe ,profit super,in state se cer multe bmw, ce mai e de zis?! Fara japoneze :-) fanii honda nu va suparati, glumeam

234425[/snapback]

sa-l stapanesti sanatos si fara incidente. :blink: din ce an e?niste poze cu el ai?

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru urari baieti,nu i-am facut poze,ce-i drept nu prea am tragere dar o sa fac si o sa le pun.

Imi amintesc prin 96(sau ma rog pri anii 90...) am mers cu un 318td(2 usi,rosu,etc),mi se parea o aparitie "exotica", au evoluat mult bmw, au crescut mult si ca imagine,si ca tehnica,super.

M-am dat cu el la 200 , stiti mai bine ca mine,bmw-ul in general cere si cere tot mai multa viteza,atentie sa va stapaniti.Eu ma mai gandesc ca am nevasta si copil,si parinti,si preteni.... :-)

Ce observ, masina vrea sa respire,sa traga, de aceea imi propun sa o scot la drumuri lungi si bune cat mai des, in oras "sufera", o simt... :-)

Am avut un peugeot 307 inainte, sincer nu se compara cu bmw , nu zic e bunicel 307 dar nu pot sa-l compar cu bmw.Punct.Va rog nu postati aici rahaturi cum ca toyota sau alte marci sunt peste bmw,ca nu stiu ce teste,ca nu stiu ce reviste,sincer nu am chef de pierdut vremea pe teme inutile....Aici vreau sa aud lucruri de intensitate maxima despre bmw :-)

 

La bmw momentan nu am ce reprosa,in timp poate da,nu stiu.Motorul trage bine,scaunele bine profilate,bancheta spate super,directie super,frane belea ,portbagaj ok,etc.

Motorul mi se pare foarte elastic,eu vin de pe benzina,de 13 ani merg numai pe benzina,dar stiu ca bmw sunt cei mai tari la motoare diesel mari.Cutia de viteze are 6 trepte, si atentie,la 120km/h in treapta a 5-a sau 6-a ,nu mai stiu exact,aveam consum de 3l!!! Cool,poti merge economic cu un bmw,incredibil.

 

Prima revizie la 20.000 km!!!Fara revizii inutile la 5.000,la 10.000, la 15.000....apropo de primele 3 revizii gratuite la alte firme...mi-e sila

Pretul:prima revizie 350EUR,restul 300 EUR.Decent,pt ca la peugeot au aceleasi preturi,sau chiar mai mari.Am prieteni care au bmw-uri ,si se lauda ca nu costa asa mult intretinerea masinilor.

Am auzit de plangeri la service-uri,mai ales la Sos.Centura,parca...Tipic romanesc,nu suntem in stare sa ne ridicam la pretentiile cerute de un brand,nu avem standard,o sa revin pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

asta cu reviziile incerc sa explic si eu la lume ca sunt bullshituri ... poate aia inventeaza revizii.... cine naiba duce masina la revizie la 1500km sau 2000km ( nu mai stiu exact ) -

 

sau cu garantia de 7 ani .... sunt curios ce scris acolo jos cu litere mici ... niciodata nu apuc sa citesc pe la reclame... ca se schimba repede scrisul ..... chiar dau 7 ani garantie hyunday pe bune ??? fara limita de km ?? fara alte jmechereli ??

Link to comment
Share on other sites

Merci de urari.Fiind de productie recenta (cumparat 2007 aprilie) presupun ca este E90.E46 a fost predecesorul.

Initial revizia pe calculator era la 29.000,intre timp vad ca acum arat 28.000...probabil a sesizat starea drumurilor si stilul de condus.. . :-) .Pe mine m-au chemat la 20.000 la service.

Link to comment
Share on other sites

Merci man,sincer, e o alegere f buna pt mine, doar visam la asa ceva cand eram pe la 20 ani,eram innebunit dupa modelele aparute prin 95, bravo lor ,ca au ramas fideli conceptului de masina sportiva(iar cine e sportiv e sanatos :-) )
Link to comment
Share on other sites

La bmw dotarea standard include(printre altele) in mod special: aer condit manual, geamuri electr fata-spate,bord-comf(p)uter, Kit pentru fumatori

Ornamente Titanium (mate),etc

Optional am pus :

Vopsea metalizata Sparkling Graphite - 647Eur

Tapiterie Sensatec Black-112Eur

Alarma-379EUR

evident +tva :-)

Pret cip:25,118

Discount Special :1,175

Taxa timbru:0

Pret CIP vanzare :23,943

cu tva vine 28.492 eur

Motor:2000cmc Diesel,122cp,cutie manuala 6 trepte

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de urari,idea e ca eu am luat masina asta de pe stoc in 2 zile,a picat la fix inainte de Pasti,daca vroiam una personalizata trebuia sa astept si sincer nu prea imi ardea de asteptare.

Pot sa va zic si niste detalii de financiare de leasing:

-am dat 50% avans

-360Eur rata lunara totala(include tot,incl tva,rata reziduala,etc) timp de 4ani

-casco anual:1500Eur

M-am bagat la romstal ca au dobanda mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.