Jump to content

[E92/E93] Retrofit senzori parcare fata/spate


Angel 5

Recommended Posts

Salutare,

 

Am cumparat in urma cu cateva luni un seria 3 E93 din 2008 care din fabrica a venit fara senzori de parcare fata/spate. Cel de la care am luat masina a montat senzori de parcare fata/spate aftermarket. Nu as avea nicio problema cu asta daca nu as avea niste probleme si niste piticei :D, dupa cum urmeaza:

 

- senzorii fata piuie continuu de cand am luat masina. Nu stiu daca o fi ceva defect sau nu, cert este ca acum sunt deconectati;

- senzorii spate functioneaza corect, dar nu se aude piuitul atunci cand este decapotata;

- nu am afisaj pentru senzori pe iDrive.

 

Intrebarea din titlu, se poate face retrofit astfel incat totul sa functioneze ca din fabrica cu afisaj pe iDrive? Ce trebuie cumparat? Butonul pentru senzori? Alti senzori? Problema este ca barele sunt deja gaurite pentru senzorii existenti deci as prefera sa nu gauresc barele, sa le repar sau sa iau altele.

 

Orice idee ajuta, mai ales daca stiti pe cineva care s-ar baga la asa ceva.

 

Multumesc,

Stefan

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez, am cutie automata si piuie continuu cand sunt in Drive indiferent daca masina inainteaza sau nu. Pai au un modul, dar totul este aftermarket, nu apare nimic pe diagnoza. Masina "nu stie" ca are asa ceva instalat.

 

 

Nu stiu ce sa zic atunci, e clar ca sistemul nu merge. Probabil e vreo chinezarie ieftina care nu face nimic altceva decat sa piuie inutil. Da-l jos si mergi in liniste.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe spate și vreau sa-mi pun si pe fata. Inca nu am studiat ce trebuie exact in afara de senzori bara si fire. Eu vreau sa-mi fac totul cat mai oem. O sa-mi fac zilele acestea o lista cu partnumber pentru mine si fiind tot e9x... banuiesc ca nu e mare diferenta. Ce navigatie ai ?
Link to comment
Share on other sites

Pai stiu, de asta as fi interesat de un retrofit astfel incat sa scap de cele doua chinezarii si sa am sistemul original + afisajul pe display :).

Intrebarea era, se poate face un astfel de retrofit? Se baga cineva? :D

Un sistem aftermarket nu o sa iti afiĂâ˘eze niciodatĂŁ pe ecran, singura solutie sunt cele originale plus calculator , in plus gaurile existente in bari sunt un pic mai mari , deci o sa fie cam mult de lucru.

Pentru colegul cu senzori doar pe spate in afara de senzori pe fata plus fire iti trebuie alt calculator, cel care este montat in situaĂâşia de fata nu mai este bun,trebuie unul care merge fata-spate

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe spate și vreau sa-mi pun si pe fata. Inca nu am studiat ce trebuie exact in afara de senzori bara si fire. Eu vreau sa-mi fac totul cat mai oem. O sa-mi fac zilele acestea o lista cu partnumber pentru mine si fiind tot e9x... banuiesc ca nu e mare diferenta. Ce navigatie ai ?

 

Ar fi ceva daca ma/ne poti ajuta cu o postare aici cand stii niste part numbere. In functie de costuri vad daca merg mai departe sau nu.

 

Astea sunt dimensiunile senzorilor existenti. Sunt asa mari fata de cei originali?

 

post-9782-0-57796400-1453886938_thumb.jpg post-9782-0-94368300-1453886943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am cumparat in urma cu cateva luni un seria 3 E93 din 2008 care din fabrica a venit fara senzori de parcare fata/spate. Cel de la care am luat masina a montat senzori de parcare fata/spate aftermarket. Nu as avea nicio problema cu asta daca nu as avea niste probleme si niste piticei :D, dupa cum urmeaza:

 

- senzorii fata piuie continuu de cand am luat masina. Nu stiu daca o fi ceva defect sau nu, cert este ca acum sunt deconectati;

- senzorii spate functioneaza corect, dar nu se aude piuitul atunci cand este decapotata;

- nu am afisaj pentru senzori pe iDrive.

 

Intrebarea din titlu, se poate face retrofit astfel incat totul sa functioneze ca din fabrica cu afisaj pe iDrive? Ce trebuie cumparat? Butonul pentru senzori? Alti senzori? Problema este ca barele sunt deja gaurite pentru senzorii existenti deci as prefera sa nu gauresc barele, sa le repar sau sa iau altele.

 

Orice idee ajuta, mai ales daca stiti pe cineva care s-ar baga la asa ceva.

 

Multumesc,

Stefan

Salut , vezi atasamentul ...

E90_PDC_Retrofit.zip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.